Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 05:40
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wygląda przesłuchanie w charakterze świadka przed sądem?

Jak wygląda przesłuchanie w charakterze świadka przed sądem?
Przesłuchanie w charakterze świadka, zwłaszcza przed sądem, dla wielu osób stanowi duże przeżycie, a na pewno wiąże się ze stresem i niepokojem. Konieczność składania zeznań w sądzie, zwłaszcza w sprawie karnej, powoduje, że otrzymawszy wezwanie do stawiennictwa w charakterze świadka, warto wiedzieć, z czym spełnienie takiego obowiązku jest związane. O tym, kogo nie można przesłuchać jako świadka, kto może odmówić składania zeznań i od czego zaczyna się przesłuchanie, będzie mowa poniżej.

Czy złożenie zeznań w charakterze świadka jest obowiązkowe?

Tak, osoba wezwana jako świadek jest zobowiązana do stawiennictwa i złożenia zeznań. Jeśli jednak nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna poinformować o tym sąd i usprawiedliwić brak możliwości stawiennictwa (co ważne, w przypadku choroby badanie przeprowadza lekarz sądowy, a nie dowolny lekarz). Należy pamiętać, że uznanie niemożliwości stawiennictwa, czy to z powodu choroby czy innych zdarzeń, za usprawiedliwione, pozostaje w kwestii sądu.

Co ważne, jeśli świadek nie może stawić się w sądzie z powodu choroby, kalectwa czy innej niemożliwej do usunięcia przeszkody, może zostać przesłuchany w miejscu swojego pobytu. Z Kodeksu postępowania karnego wynika również, że świadek może zostać przesłuchany na odległość z wykorzystaniem stosownych urządzeń technicznych - podczas takiego przesłuchania, w miejscu przebywania świadka, obecny jest również referendarz, asystent sędziego lub zatrudniony w sądzie urzędnik odpowiadający jedynie za sprawdzenie tożsamości świadka oraz prawidłowy przekaz obrazu i dźwięku w trakcie przesłuchania.

Co grozi za niestawiennictwo?

Wobec obowiązku stawienia się w wyznaczonym terminie na przesłuchanie, za nieusprawiedliwione niestawiennictwo grozi świadkowi kara pieniężna w wysokości do 3 000,00 złotych.

Jeśli kara pieniężna zostanie już na świadka nałożona, może on w ciągu tygodnia dostarczyć do sądu stosowne usprawiedliwienie nieobecności na przesłuchaniu z wnioskiem o uchylenie kary pieniężnej lub wnieść w tym terminie (nieprzekraczalnym) zażalenie na postanowienie o jej nałożeniu.

Równie dotkliwą sankcją za niestawiennictwo jest zatrzymanie świadka i jego  przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie, a w skrajnych przypadkach nawet areszt.

Co zawiera wezwanie do stawiennictwa w charakterze świadka? 

Istotną kwestią związaną z koniecznością złożenia zeznań w charakterze świadka jest prawidłowe doręczenie stosownego wezwania do stawiennictwa.

Wezwanie powinno zawierać przede wszystkim informacje na temat samej sprawy, w której świadek ma zostać przesłuchany - tj. kto wzywa, jaki jest termin stawiennictwa, kogo i czego dotyczy sprawa, w jakim charakterze ma wystąpić wzywana osoba, informację o tym, czy stawiennictwo jest obowiązkowe oraz obowiązkowe pouczenie o skutkach niestawiennictwa.

Kto może odmówić składania zeznań?

Odmówić złożenia zeznań w charakterze świadka może osoba najbliższa dla oskarżonego (nawet, jeśli oskarżony i świadek to rozwiedzione małżeństwo), a także świadek, który jest oskarżonym o współudział w innej sprawie objętej postępowaniem.

Poza prawem do odmowy złożenia zeznań, świadek może:

  1. odmówić udzielenia odpowiedzi na poszczególne pytania, jeśli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,

  2. wnieść o przesłuchanie z wyłączeniem jawności, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą.


Kogo nie można przesłuchać jako świadka?

Nie wolno przesłuchiwać jako świadków:

  1. obrońcy co do faktów, o których dowiedział się, udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę,

  2. duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi,

  3. mediatora co do faktów, o których dowiedział się od oskarżonego lub pokrzywdzonego, prowadząc postępowanie mediacyjne (nie dotyczy to karalnego niezawiadomienia o przestępstwach wymienionych w art. 240 § 1 Kodeksu karnego, jak gwałt czy pozbawienie wolności).


Istnieje również szereg ograniczeń co do przesłuchiwania osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy państwowej, zawodowej i służbowej.

Jak rozpoczyna się przesłuchanie w charakterze świadka?

Przed złożeniem zeznań, od świadka odbierane jest przyrzeczenie o składaniu zeznań zgodnie z prawdą i odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań (o czym świadka poucza również sąd).

Przesłuchanie świadka rozpoczyna zapytanie go o:

  1. imię i nazwisko,

  2. wiek,

  3. zajęcie,

  4. karalność za fałszywe zeznania lub oskarżenie o taki czyn,

  5. stosunek do stron.


Co ważne, świadek nie wskazuje swojego miejsca zamieszkania - ten fakt ustala się na podstawie dokumentu tożsamości świadka albo jego pisemnego oświadczenia. Wobec tego, również pytania zadawane świadkowi nie mogą zmierzać, z oczywistych przyczyn, do ujawnienia miejsca zamieszkania oraz miejsca pracy świadka, chyba że ma to znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Przesłuchanie w charakterze świadka - czy można ustanowić pełnomocnika?

Jeśli interes świadka tego wymaga, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustanowił on w swojej sprawie pełnomocnika. Choć przepisy regulujące postępowanie karne przewidują możliwość odmowy dopuszczenia pełnomocnika osoby niebędącej stroną do udziału w sprawie, praktyka raczej rzadko spotyka takie przypadki. Wobec tego, zawsze, jeśli osoba wezwana do stawienia się w charakterze świadka jest przekonana, że może potrzebować wsparcia pełnomocnika, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi prawo do odmowy złożenia zeznań np. ze względu na tajemnicę służbową, powinna ona zasięgnąć wsparcia doświadczonego prawnika.

Materiał Partnera Adwokat Wodzisław Śląski
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Obserwator 13.04.2021 10:50
Powiem Ci że lepsze kałuże na równej drodze niż dziury których nie sposób ominąć bo są na całej szerokości na dalszym odcinku Kłodnickiej.

observer 12.04.2021 23:25
Opcja to pochwalić się w mediach ile kasy na remont drogi się pozyskało i skąd. Jakość nieważna, jakość się nie liczy.

Xxx 12.04.2021 22:57
Mieszkaniec Starego Miasta jesteś nudny jak flaki z olejem. Skończ już zaśmiecać forum wklejaniem tego samego tekstu. Wyjaśniłem cię kiedyś dokładnie z jakiego powodu samochody ciężarowe jadą ul. 24Kwietnia. Jadąc od strony Kędzierzyna, Raciborza i Głubczyc w stronę Kłodnicy, Zdzieszowic, itd. to jest jedyna droga.

SA 12.04.2021 20:40
A na Kłodnickiej po wymianie nawierzchni rok temu, kałuże po deszczu. Czy wykonawca udzielił jakiejś gwarancji na wykonane prace ? Czy ktoś z Urzędu może to wyegzekwować czy niema takiej opcji ?

Mieszkaniec Starego Miasta 16.03.2021 12:09
Istniejąca już część obwodnicy powinna spełniać swoje zadanie jednocześnie powinien zmniejszyć się ruch ciężkich pojazdów przez ulice Koźla dzielnicy Stare Miasto. Niestety tak nie jest. Nadal większość ciężkiego tranzytu przejeżdżą m.in. ul Racławicka ,24 kwietnia oraz Głubczycką. W niektórych budynkach zwłaszcza obok wymienionej arterii w momencie przejazdu ciężarówki wszystko się trzęsie. Wywrotki jadą z dosyć sporą prędkością i nadmiernie hałasują i to już przed godziną 5 rano. Pomimo zgłoszenia do Pani Prezydent, nic magistrat nie zrobił w tej sprawie. Mało tego w odpowiedzi piszą ,że miasto postara się by zwiększyć bezpieczeństwo oraz stwierdzili iż muszą tędy jeździć owe pojazdy ze względu na istniejące zakłady…. Nie wiem jakie zakłady miała Pani Prezydent na myśli ? Bo w okolicy wymienionych powyżej ulic nic nie ma. Najwidoczniej Włodarze nawet nie wiedzą co się znajduje i gdzie na terenie miasta. Po prostu ręce opadają tym bardziej że nic nie zrobiono pomimo potrącenia pieszych jakiś czas temu. Czy musi dojść do tragedii ? Pani Prezydent czemu w takim bądź razie w Kędzierzynie w Śródmieściu mogliście zabronić przejazdu ciężkiemu tranzytowi, a w Koźlu nie ? Już nie wspomnę o innych uszczerbkach o których była mowa w piśmie czyli brak patroli policji od godziny 22 do godziny 6. Czy za mała ilość ławek w tym uszkodzone na terenie kozielskiego parku. W Azotach potrafiliście zrobić jak się należy chociaż mało kto z tego będzie korzystał. Więc ja jako mieszkaniec jak to nazywacie „Miasta możliwości” mogę stwierdzić z pewnością że możliwe jest zrealizowanie tych postulatów lecz hamulcem jesteście wy Władza. Nie słuchacie społeczeństwa lokalnego….

Publius 16.03.2021 10:38
"Natomiast w połowie kwietnia br. nastąpi przełożenie ruchu na jezdnię prawą, co potrwa około 4 miesięcy." Jezdnię prawą jadąc od Pogorzelca, czy jezdnię prawą jadąc od Blachowni? Jezdnia północna lub południowa byłyby chyba bardziej jednoznaczne. Ewentualnie wschodnią lub zachodnią, jeśli brać pod uwagę tylko fragment od ronda do os. Piastów.

Rychu, taki lepszy Ryszard 16.03.2021 10:00
Włodarze PiS zawsze dotrzymują słowa, obwodnica powstaje, dokończymy ją. Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Kłosowski już ostrzy nożyczki dla premiera Obajtka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ