Czy złożenie zeznań w charakterze świadka jest obowiązkowe?
Tak, osoba wezwana jako świadek jest zobowiązana do stawiennictwa i złożenia zeznań. Jeśli jednak nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna poinformować o tym sąd i usprawiedliwić brak możliwości stawiennictwa (co ważne, w przypadku choroby badanie przeprowadza lekarz sądowy, a nie dowolny lekarz). Należy pamiętać, że uznanie niemożliwości stawiennictwa, czy to z powodu choroby czy innych zdarzeń, za usprawiedliwione, pozostaje w kwestii sądu.
Co ważne, jeśli świadek nie może stawić się w sądzie z powodu choroby, kalectwa czy innej niemożliwej do usunięcia przeszkody, może zostać przesłuchany w miejscu swojego pobytu. Z Kodeksu postępowania karnego wynika również, że świadek może zostać przesłuchany na odległość z wykorzystaniem stosownych urządzeń technicznych - podczas takiego przesłuchania, w miejscu przebywania świadka, obecny jest również referendarz, asystent sędziego lub zatrudniony w sądzie urzędnik odpowiadający jedynie za sprawdzenie tożsamości świadka oraz prawidłowy przekaz obrazu i dźwięku w trakcie przesłuchania.
Co grozi za niestawiennictwo?
Wobec obowiązku stawienia się w wyznaczonym terminie na przesłuchanie, za nieusprawiedliwione niestawiennictwo grozi świadkowi kara pieniężna w wysokości do 3 000,00 złotych.
Jeśli kara pieniężna zostanie już na świadka nałożona, może on w ciągu tygodnia dostarczyć do sądu stosowne usprawiedliwienie nieobecności na przesłuchaniu z wnioskiem o uchylenie kary pieniężnej lub wnieść w tym terminie (nieprzekraczalnym) zażalenie na postanowienie o jej nałożeniu.
Równie dotkliwą sankcją za niestawiennictwo jest zatrzymanie świadka i jego przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie, a w skrajnych przypadkach nawet areszt.
Co zawiera wezwanie do stawiennictwa w charakterze świadka?
Istotną kwestią związaną z koniecznością złożenia zeznań w charakterze świadka jest prawidłowe doręczenie stosownego wezwania do stawiennictwa.
Wezwanie powinno zawierać przede wszystkim informacje na temat samej sprawy, w której świadek ma zostać przesłuchany - tj. kto wzywa, jaki jest termin stawiennictwa, kogo i czego dotyczy sprawa, w jakim charakterze ma wystąpić wzywana osoba, informację o tym, czy stawiennictwo jest obowiązkowe oraz obowiązkowe pouczenie o skutkach niestawiennictwa.
Kto może odmówić składania zeznań?
Odmówić złożenia zeznań w charakterze świadka może osoba najbliższa dla oskarżonego (nawet, jeśli oskarżony i świadek to rozwiedzione małżeństwo), a także świadek, który jest oskarżonym o współudział w innej sprawie objętej postępowaniem.
Poza prawem do odmowy złożenia zeznań, świadek może:
- odmówić udzielenia odpowiedzi na poszczególne pytania, jeśli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- wnieść o przesłuchanie z wyłączeniem jawności, jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą.
Kogo nie można przesłuchać jako świadka?
Nie wolno przesłuchiwać jako świadków:
- obrońcy co do faktów, o których dowiedział się, udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę,
- duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi,
- mediatora co do faktów, o których dowiedział się od oskarżonego lub pokrzywdzonego, prowadząc postępowanie mediacyjne (nie dotyczy to karalnego niezawiadomienia o przestępstwach wymienionych w art. 240 § 1 Kodeksu karnego, jak gwałt czy pozbawienie wolności).
Istnieje również szereg ograniczeń co do przesłuchiwania osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy państwowej, zawodowej i służbowej.
Jak rozpoczyna się przesłuchanie w charakterze świadka?
Przed złożeniem zeznań, od świadka odbierane jest przyrzeczenie o składaniu zeznań zgodnie z prawdą i odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań (o czym świadka poucza również sąd).
Przesłuchanie świadka rozpoczyna zapytanie go o:
- imię i nazwisko,
- wiek,
- zajęcie,
- karalność za fałszywe zeznania lub oskarżenie o taki czyn,
- stosunek do stron.
Co ważne, świadek nie wskazuje swojego miejsca zamieszkania - ten fakt ustala się na podstawie dokumentu tożsamości świadka albo jego pisemnego oświadczenia. Wobec tego, również pytania zadawane świadkowi nie mogą zmierzać, z oczywistych przyczyn, do ujawnienia miejsca zamieszkania oraz miejsca pracy świadka, chyba że ma to znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
Przesłuchanie w charakterze świadka - czy można ustanowić pełnomocnika?
Jeśli interes świadka tego wymaga, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustanowił on w swojej sprawie pełnomocnika. Choć przepisy regulujące postępowanie karne przewidują możliwość odmowy dopuszczenia pełnomocnika osoby niebędącej stroną do udziału w sprawie, praktyka raczej rzadko spotyka takie przypadki. Wobec tego, zawsze, jeśli osoba wezwana do stawienia się w charakterze świadka jest przekonana, że może potrzebować wsparcia pełnomocnika, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi prawo do odmowy złożenia zeznań np. ze względu na tajemnicę służbową, powinna ona zasięgnąć wsparcia doświadczonego prawnika.
Materiał Partnera Adwokat Wodzisław Śląski
Napisz komentarz
Komentarze