Wiele mieszkań komunalnych wymaga gruntownego remontu, stoją puste od lat i generują dla gminy spore wydatki. Radą na ten impas jest umożliwienie mieszkańcom najmu lokalu w zamian za remont. Jak się okazało, taką możliwością zainteresowało się wiele rodzin. Na 18 mieszkań zaproponowanych przez gminę zgłosiło się około 150 chętnych.
Nowelizacja uchwały rady miasta w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Kędzierzyn-Koźle umożliwiła mieszkańcom wynajęcie mieszkań w zamian za remont, nawet tych o powierzchni powyżej 80 m2. Utrzymywanie pustostanów to spory wydatek dla gminy.
- Mieszkania do remontu cieszą się bardzo dużą popularnością. Ostatnio było osiemnaście mieszkań wycenionych przez Miejski Zarząd Budynków Komunalnych i na te mieszkania jest chętnych sto pięćdziesiąt rodzin. Jak widać jest na to naprawdę duże zapotrzebowanie - mówiła podczas sesji rady miasta Sabina Nowosielska, prezydent miasta.
W związku z tym Miejski Zarząd Budynków Komunalnych przygotowuje dla mieszkańców kolejne lokale.
- Wciąż składane są wnioski. W pierwszej turze nie było zainteresowania, a obecnie bardzo. Cieszymy się, bo dzięki temu zniknie część pustostanów. Pomoże to mieszkańcom którzy w minimalnym stopniu przekraczają dochód lub metraż. W tej chwili robimy kosztorysy na kolejną pulę. Pustostanów mamy prawie 300, jest w czym wybierać. Wiadomo, że jak coś stoi nieużywane niszczeje, są to ogromne koszty dla gminy, bo przecież cały czas musimy płacić składki dla zarządcy, ogrzewać mieszkania. To naprawdę ładne lokale, ale wymagają dużego nakładu finansowego - mówi Stanisław Węgrzyn, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych w Kędzierzynie-Koźlu.
O lokale do remontu na koszt przyszłego najemcy (również te o największym metrażu) mogą się ubiegać mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, którzy będą łącznie spełniali trzy warunki:
1. Kryterium dochodowe – w ciągu ostatnich trzech miesięcy ich dochód na osobę wynosił minimum 150 proc. najniższej emerytury, jednak nie więcej niż 350 proc.
2. Nie mają tytułu prawnego do lokalu w postaci prawa własności
3. Nie posiadają zobowiązań wobec gminy z tytułu najmu lokalu lub bezumownego zajmowania lokalu
Procedura wygląda następująco: miasto opublikuje na stronie www.kedzierzynkozle.pl listę mieszkań do remontu, wraz z niezbędnymi załącznikami do wypełnienia. Spełniający warunki w ciągu 14 dni mogą złożyć wnioski na maksymalnie dwa lokale z listy. Samorząd zweryfikuje wszystkie zgłoszenia, przyznając im określoną liczbę punktów zgodnie z zasadami określonymi uchwałą XXIV/267/20. Z osobą, która złożyła najwyżej oceniony wniosek, gmina zawrze umowę przedwstępną na dane mieszkanie, która określi termin remontu, zakres, koszty i zasady rozliczenia.
Reklama
Gminne mieszkania do remontu cieszą się ogromną popularnością. Już w marcu pojawią się kolejne
- Redakcja
- 06.02.2021 10:52
Data dodania:
06.02.2021 10:52
Napisz komentarz
Komentarze