Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 03:12
Reklama
Reklama
Reklama

Gminne mieszkania do remontu cieszą się ogromną popularnością. Już w marcu pojawią się kolejne

Gminne mieszkania do remontu cieszą się ogromną popularnością. Już w marcu pojawią się kolejne
Wiele mieszkań komunalnych wymaga gruntownego remontu, stoją puste od lat i  generują dla gminy spore wydatki. Radą na ten impas jest umożliwienie mieszkańcom najmu lokalu w zamian za remont. Jak się okazało, taką możliwością zainteresowało się wiele rodzin. Na 18 mieszkań zaproponowanych przez gminę zgłosiło się około 150 chętnych.

Nowelizacja uchwały rady miasta w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Kędzierzyn-Koźle umożliwiła mieszkańcom wynajęcie mieszkań w zamian za remont, nawet tych o powierzchni powyżej 80 m2. Utrzymywanie pustostanów to spory wydatek dla gminy.

- Mieszkania do remontu cieszą się bardzo dużą popularnością. Ostatnio było osiemnaście mieszkań wycenionych przez Miejski Zarząd Budynków Komunalnych i na te mieszkania jest chętnych sto pięćdziesiąt rodzin. Jak widać jest na to naprawdę duże zapotrzebowanie - mówiła podczas sesji rady miasta Sabina Nowosielska, prezydent miasta.

W związku z tym Miejski Zarząd Budynków Komunalnych przygotowuje dla mieszkańców kolejne lokale.

- Wciąż składane są wnioski. W pierwszej turze nie było zainteresowania, a obecnie bardzo. Cieszymy się, bo dzięki temu zniknie część pustostanów. Pomoże to mieszkańcom którzy w minimalnym stopniu przekraczają dochód lub metraż. W tej chwili robimy kosztorysy na kolejną pulę. Pustostanów mamy prawie 300, jest w czym wybierać. Wiadomo, że jak coś stoi nieużywane niszczeje, są to ogromne koszty dla gminy, bo przecież cały czas musimy płacić składki dla zarządcy, ogrzewać mieszkania. To naprawdę ładne lokale, ale wymagają dużego nakładu finansowego - mówi Stanisław Węgrzyn, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych w Kędzierzynie-Koźlu.

O lokale do remontu na koszt przyszłego najemcy (również te o największym metrażu) mogą się ubiegać mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, którzy będą łącznie spełniali trzy warunki:

1. Kryterium dochodowe – w ciągu ostatnich trzech miesięcy ich dochód na osobę wynosił minimum 150 proc. najniższej emerytury, jednak nie więcej niż 350 proc.

2. Nie mają tytułu prawnego do lokalu w postaci prawa własności

3. Nie posiadają zobowiązań wobec gminy z tytułu najmu lokalu lub bezumownego zajmowania lokalu

Procedura wygląda następująco: miasto opublikuje na stronie www.kedzierzynkozle.pl listę mieszkań do remontu, wraz z niezbędnymi załącznikami do wypełnienia. Spełniający warunki w ciągu 14 dni mogą złożyć wnioski na maksymalnie dwa lokale z listy. Samorząd zweryfikuje wszystkie zgłoszenia, przyznając im określoną liczbę punktów zgodnie z zasadami określonymi uchwałą XXIV/267/20. Z osobą, która złożyła najwyżej oceniony wniosek, gmina zawrze umowę przedwstępną na dane mieszkanie, która określi termin remontu, zakres, koszty i zasady rozliczenia.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Koźlak Centrum ***** *** 02.03.2021 11:20
Zgadzam się.

Koźlak Centrum ***** *** 02.03.2021 11:19
Ja tu widzę że palma odbiła komu innemu. Branice czekają z otwartymi rękoma na takich jak ty maślak.

Alina 01.03.2021 09:41
Uważam, że biorący udział w dyskusji powinni przede wszystkim przedstawiać swoje poglądy na temat komentowanego artykułu. Po drugie oczywiście mogą również merytorycznie dyskutować z poglądami innych. Ale chamskie i prymitywne obrażanie innych bez najmniejszego odniesienia się do dyskutowanych treści to podłość i kołtuństwo. "Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom"

real 01.03.2021 09:29
Czy biedne powiaty stać na utrzymywanie szpitali? Za rządów PO wszystko chcieli sprzedać, bo sobie nie radzili. Może gminy przejmą szpitale? Czas pokaże. kto ma rację.

Azot Peryferie ##### ## i ##### #### 28.02.2021 22:26
Spieprzaj na front to będziesz walczyć ale chyba z platfusami, bo już im palma odbija z tego szaleństwa.

Halina 24.02.2021 13:13
Ja nie wiem jak jest w Niemczech nie byłam i nie chce wiedzieć. To że tu jest kupę pseudo Niemców to nie znaczy że muszą się tym afiszować. A czy to ja napisałam to co ty....? Kłóciłabym się z tym stwierdzeniem. Natomiast ja swojego zdania nie zmieniam i jest tak jak napisałam wyżej.

Alina 24.02.2021 04:03
Ale ja dokładnie napisałam to co Ty piszesz. Mogę się tylko poprawić i powiedzieć, że oprócz prywatnych i państwowych mogą być również szpitale samorządowe. Ale też i inne np prowadzone przez zakony wyznaniowe czy organizacje wolontariuszy. Przykład Niemiec przywołuję bo na naszym terenie najlepiej wiemy jak to jest u nich. Ale oczywiście krajów o takim systemie ochrony zdrowia jest więcej.

Halina 23.02.2021 15:12
Znowu niemra z ciebie wychodzi. W Niemczech to w Niemczech tam to. Jesteśmy w Polsce i tyle i przestań już judzić. Jeśli ci źle to droga wolna ! A kasy chorych już były i nawet to działało. Tylko u góry scentralizowali w formie NFZ a teraz to chcą przekształcić. Czemu nie powiesz że biurokracja w NFZcie zżera nasze składki na zdrowie ? Tylko cały czas marudzisz. Owszem powiaty czy marszałek województwa powinny być zlikwidowane ale jednak służba zdrowia powinna pozostać w rękach władz lokalnych. Bo jak scentralizują to będzie piramida im niżej tym mniej na szpitale.

Realista 23.02.2021 09:19
A co zmieni że państwo przejmie szpitale, to lekarze stali się pazerni, w przychodni teleporady a w prywatnym gabinecie za 2-3stowy z otwartymi rękami zapraszam. Nigdy i nigdzie centralne zarządzanie się nie sprawdziło co wiedzą wszyscy poza pajacami pisu którzy dalej chcą stanowisk dla swoich miernot.

Alina 22.02.2021 21:51
A może trzeba sięgnąć głębiej i przypomnieć pomysł likwidacji powiatów. One dublują niepotrzebnie zadania samorządu lokalnego i tworzą ogromne, dodatkowe i niepotrzebne koszty budżetowe. A szpitale powinny być i prywatne i państwowe (jak w Niemczech) a pacjenci powinni mieć wybór kas chorych do których wpłacają składkę. Szpitale oczywiście finansowane są z opłat kas chorych do których należą pacjenci.

Leno 22.02.2021 16:20
Bełkot, U nas w Powicie za opiekę zdrowotną odpowiada obecnie powiat i Pani ze zdjęcia. Lekarze są już po szczepieniach i powinni po postu przyjmować paci entów. Spróbujcie się dostać do specjalisty na badania inne niż teleporady. Powodzenia.

obatel 22.02.2021 14:47
POwiaty (i miasta możliwości) to nie cała Polska. Czas przyzwyczaić się autorze wiadomości o nazwie "Redakcja". W powiatach, które nie są POwiatami pomysł podoba się. w tych miastach powiatowych nie było też jesiennych zlotów czarnych macic, ani zdziczałych i wulgarnych wyć i ataków na kościoły.

Koźlak Centrum ***** *** 22.02.2021 12:32
To chyba oczywiste że to jest głupi pomysł. Tak samo jak z rządowymi hotelami czy restauracjami, trzeba walczyć z pisowską komuną.

Zwyczajny człowiek mieszający w mieście możliwości 22.02.2021 11:41
Nie jestem zwolennikiem polityki w polskim wydaniu. Bo jest to kolesiostwo i nic nie jest robione dla społeczeństwa. Ale to co PIS robi to wszelkie pojęcie przechodzi. Centralizacje już przerabialiśmy w minionym okresie i widać ludzie już zapomnieli. Ci co żarliwie popierają PIS nie myślą konstruktywnie co może się stać jak to rządzący wprowadzą. Na pewno spowoduje że szpital Kędzierzyna-Koźla będzie dziadowski gdyż pieniądze przede wszystkim zostaną w Warszawce. To co skapnie przejdzie do województw a takie szpitale jak Nasz jest na końcu łańcucha... Owszem nie popieram PO ale w tym przypadku należy krytycznie podejść do zawłaszczania przez PIS:sądownictwa, służby zdrowia, mediów, kobiet i należy z tym walczyć !

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ