Mimo przyjętego harmonogramu nocnych i świątecznych dyżurów aptek, nie każda placówka wywiązuje się ze swoich obowiązków.
- Potrzebowaliśmy w niedzielę odwiedzić aptekę, która według harmonogramu dyżurów miała być czynna. Okazało się, że jest zamknięta. Kontaktując się z punktem nocnej i świątecznej pomocy medycznej uzyskaliśmy informację, że najbliższa, otwarta apteka znajduje się w Strzelcach Opolskich - z taką informacją zgłosił się wczoraj do nas jeden z czytelników.
Z uwagi na panujący stan epidemii koronawirusa i związanymi z tym brakami kadrowymi, apteki w nocy coraz częściej są nieczynne, czy też mają skrócone godziny pracy. Harmonogram nocnych i świątecznych dyżurów aptek jest ogólnodostępny i ustalany przez Starostwo Powiatowe w drodze stosownej uchwały. W chwili, gdy któraś z placówek z jakichś powodów nie może pełnić dyżuru, informuje Wydział Zarządzania Kryzysowego i Zdrowia o braku możliwości pełnienia dyżuru w danym dniu. Tak również zrobiła apteka znajdująca się przy placu Jana Surzyckiego, która miała mieć dyżur w niedzielę. Informacje o skróconym funkcjonowaniu aptek w weekendy i święta są zawarte w komunikatach, umieszczanych się na stronie internetowej Starostwa Powiatowego.
Na mocy art. 94 ust. 1 Prawa farmaceutycznego Rada Powiatu określa w drodze uchwały rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego, przy czym rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb mieszkańców i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Przedsiębiorca, który otrzymał zezwolenie na prowadzenie apteki, zostaje zobligowany do tego, aby przestrzegać przepisów.
- Apteka znajdująca się przy placu Jana Surzyckiego dnia 22.01.2021 r. poinformowała Wydział Zarządzania Kryzysowego i Zdrowia o braku możliwości pełnienia dyżuru w dniu 24.01.2021 r., co następnie zostało opublikowane na stronie Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie–Koźlu. Jednakże przepisy polskiego prawa nie dają możliwości wyciągnięcia konsekwencji przez radę powiatu w stosunku do właściciela apteki, który nie prowadzi dyżuru. W tym przypadku osoba, której potrzeby nie są zapewnione, może zgłosić ten fakt do Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego - informuje Adam Lecibil, rzecznik Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.
Reklama
W niedzielę w całym Kędzierzynie-Koźlu nie było żadnej czynnej apteki. Po leki do innego miasta
- Redakcja
- 25.01.2021 20:29
Napisz komentarz
Komentarze