Szpital
Do szpitala trafiło bardzo dużo wysokospecjalistycznego sprzętu, który będzie służył jeszcze długo po trwającej epidemii. Wiele urządzeń posłuży do operacji onkologicznych. Baza lecznicy wzbogaciła się o dwie nowoczesne karetki pogotowia. Jedną z nich w sporej części ufundowała znana sportowa para – Anna i Robert Lewandowscy, którzy przekazali pieniądze na konto szpitala w walce z COVID-19. Z pieniędzy powiatu powstanie projekt nadbudowy SP ZOZ w Koźlu o dwa kolejne piętra. Na wszystkie te działania, ale i wiele innych związanych z przebudową lecznicy w związku z epidemią, szpital wydał z pieniędzy unijnych prawie 17 mln zł. Do tego należy doliczyć niemal 4 mln zł z różnych dotacji ministerialnych, co stawia lecznicę w gronie najlepiej doinwestowanych szpitali. Inną sprawą jest problem z brakiem kadry medycznej, ale z tym boryka się cała służba zdrowia w Polsce, a teraz również wiele krajów europejskich. W marcu decyzją wojewody opolskiego szpital został w całości przekształcony w placówkę dla osób zakażonych koronawirusem.
Szkoły
Ten rok odbywał się w zdecydowanej większości dla uczniów i nauczycieli w trybie zdalnym, ale mimo to, placówki przeszły inwestycyjne zmiany. Tak było na przykład w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Koźlu, gdzie z projektu, na który starostwo zdobyło potężne dofinansowanie, powstał nowoczesny internat dla uczniów (zdjęcia poniżej). Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią w szkołach prowadzonych przez powiat kształci się 60 uczniów więcej niż pokazywały wskaźniki demograficzne. To niezły wynik, biorąc pod uwagę fakt, że nabór, a przy tym promocja placówek odbywała się wyłącznie w internecie. Nasze licea i technika ponownie znalazły się wysoko w rankingach ogólnokrajowych. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących uruchomiono nowy kierunek – technik transportu kolejowego, co było odpowiedzią władz powiatu wprost na zapotrzebowanie rynku pracy. Wszyscy nauczyciele otrzymali laptopy do pracy zdalnej, a szkoły sprzęt, który przyda się uczniom, kiedy wrócą w mury placówek. Tak było m.in. w przypadku Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodnicy, który z projektu unijnego dostał urządzenia do nauki dla uczniów niepełnosprawnych.
Rekreacja
W Kędzierzynie-Koźlu powstało nowe miejsce do rekreacji. Pandemia pokrzyżowała plany związane z jego otwarciem, ale inwestycje zakończono. Metamorfozę przeszła bowiem kozielska przystań „Szkwał”, która będzie prawdziwym miejscem do wodnej rekreacji nad Odrą. Piaszczysta plaża, zaplecze sportowe i gastronomiczne, scena do organizacji wydarzeń kulturalnych. Z tego wszystkiego będziemy mogli w pełni korzystać już latem, jeśli oczywiście sytuacja związana z pandemią ulegnie poprawie.
Drogi
W 2020 roku powiat - poza mniejszymi remontami - przeprowadził dwie kluczowe inwestycje na drogach. Mowa o oddanej właśnie do użytku ulicy Królowej Jadwigi na os. Piastów, która zakończyła właściwie najważniejsze remonty na tym osiedlu. Powstało tam niemal 80 nowych miejsc parkingowych, najwięcej w mieście. Drugą inwestycją jest przebudowa drogi z Większyc do Radziejowa w gminie Reńska Wieś, która w 2021 roku doczeka się swojego dalszego ciągu do samego Pociękarbia. Na oba remonty starostwo zdobyło dofinasowanie zewnętrzne. W nowym roku kierowców zadowoli m.in. remont ul. Mostowej w Azotach w stronę czterech wiaduktów kolejowych.
Ocena zewnętrzna
W 2020 roku powiat odebrał kilka znaczących wyróżnień. Eksperci Związku Powiatów Polskich przyznali samorządowi drugie miejsce w kraju i pierwsze w województwie opolskim, w rankingu najbardziej rozwojowych powiatów. Działania samorządu zauważyła też Polska Agencja Prasowa przyznając wyróżnienie za innowacyjne projekty realizowane w szkołach. Po raz pierwszy starostwo powiatowe zdobyło Perłę Samorządu 2020 za działania informacyjne w mediach społecznościowych, nagrodę na dużym kongresie w Gdyni za pierwsze miejsce w kraju wręczyli eksperci i dziennikarze największej gazety prawno-gospodarczej w kraju – Dziennika Gazety Prawnej.
AL
Źródło: starostwo powiatowe
Napisz komentarz
Komentarze