Uczyli się szydełkować, śpiewać, tworzyć animację, piec aromatyczne słodkości, robić świąteczne ozdoby, a nawet zgłębiali tajniki mody. To tylko część warsztatów, które odbywały się w ramach projektu „Junior-senior- cykl twórczych działań międzypokoleniowych” realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu.
Projekt „Junior-senior - cykl twórczych działań międzypokoleniowych” został stworzony i zrealizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Inicjatywa polegała na zorganizowaniu 40 godzin zajęć warsztatowych, które odbywały się w Domu Kultury „Koźle” i Domu Kultury „Chemik”, w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kędzierzynie- Koźlu. Celem zadania była integracja międzypokoleniowa, korzystanie ze wspólnych doświadczeń, wiedzy i umiejętności.
Niestety pandemiczna rzeczywistość nieco zmieniła formę warsztatów i część z nich przeniosła się do internetu. Jak się okazało taka forma pozwoliła seniorom na zdobycie kolejnych umiejętności. Nie tylko uczestniczyli w zajęciach on-line, ale również starali się być w nich aktywni np. wrzucając w komentarzach swoje prace.
- Pomysł na takie warsztaty był po prostu genialny. Mimo, że pandemia nieco namieszała, to przyznam, że warsztaty on-line były dla nas interesującą nowością. Nie było łatwo, ale poradziliśmy sobie. Dzięki temu projektowi szara codzienność seniorów została pięknie rozświetlona, aż chciało się wychodzić z domu. Gdy zajęcia były on-line spędzaliśmy czas z rodziną, która pomagała nam się łączyć. Piekłam ciasta razem z moją córką, widziałam również, że inne seniorki też pichciły z rodziną. Mam cichą nadzieję, że na wiosnę znowu pojawi się taki projekt bo z panią Ewą wspaniale się współpracuje – mówi Teresa Bączkowska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej.
Seniorzy poprowadzili warsztaty z szydełkowania, robótek ręcznych i literatury. Młodzi dzielili się swoją wiedzą z wokalu i emisji głosu, animacji filmowej, florystyki, słodkiej sztuki kulinarnej, mody i designu, fotografii, jak również uczyli tworzyć wyjątkowe ozdoby świąteczne.
- Uważam, że projekt był bardzo udany, pokazał, że tak naprawdę nie różnimy się od siebie zbyt wiele, a sporo możemy się jeszcze nauczyć. Wartością dodaną projektu są z pewnością kompetencje cyfrowe, które nabyli uczestniczki - seniorki. Nauczyły się gotować przy komputerze, pokazały aktywność w grupie Modeling i fotografia. Projekt pokazał nową przestrzeń międzypokoleniowej współpracy, która możemy jeszcze wykorzystać edukacyjne, kulturalnie i twórczo – mówi Ewa Kowalczyk-Lecibil, pomysłodawca i koordynator projektu.
Projekt trwał od września do grudnia 2020 roku, na zakończenie została przygotowana wystawa fotografii, dokumentująca realizację zadania. Koszt całego projektu to 37 600, z czego 30 tysięcy pochodzi z dofinansowania.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Edukacja Kulturalna 2020"
Reklama
Juniorzy i seniorzy dzielili się pasjami. Podsumowanie niezwykłego międzypokoleniowego projektu
- 16.12.2020 10:44
Napisz komentarz
Komentarze