Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 02:22
Reklama
Reklama

Czysty Region: Segregacja odpadów już bez wyjątków. Czy wiesz, co gdzie wyrzucić?

Czysty Region: Segregacja odpadów już bez wyjątków. Czy wiesz, co gdzie wyrzucić?
Od 1 stycznia 2021 roku, zgodnie z nowelą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, segregacja odpadów komunalnych będzie obowiązkowa dla właścicieli wszystkich nieruchomości położonych na terenie gmin członkowskich Związku Międzygminnego „Czysty Region”.

Dotyczy to zarówno posesji zamieszkałych, jak i firm, instytucji czy rodzinnych ogrodów działkowych. Jeśli operator stwierdzi, że naruszyliśmy zasady selektywnej zbiórki, za wywóz odpadów zapłacimy aż trzy razy więcej. Lepiej więc sprawdzić, czy segregujemy poprawnie – by pomóc środowisku i zadbać o własną kieszeń.

Sześć podstawowych pojemników

W „Czystym Regionie” podstawowy podział na frakcje pozostaje bez zmian:

Metale i tworzywa sztuczne (pojemnik lub worek żółty)

TAK: puszki, kartony po mleku, napojach, plastikowe butelki, plastikowe opakowania po żywności, środkach czystości i kosmetykach, folie, nakrętki, czysty styropian opakowaniowy

NIE: opakowania po farbach, klejach, aerozolach, zatłuszczone opakowania po garmażerce, sprzęt RTV, AGD, blistry po lekach

Papier i tektura (pojemnik lub worek niebieski)

TAK: papier zadrukowany, zeszyty, czasopisma, ulotki, gazety, plakaty, kartony (także te dużych rozmiarów), papierowe wytłaczanki po jajkach

NIE: paragony, kupony, zatłuszczony papier, ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, kartony po mleku i sokach

Szkło opakowaniowe (pojemnik lub worek zielony)

TAK: słoiki, szklane butelki po napojach, kosmetykach, produktach spożywczych, także po oliwie czy oleju

NIE: stłuczone szklanki, ceramika, szkło okienne, szyby samochodowe, naczynia żaroodporne, lustra, żarówki, termometry, kineskopy, znicze

Bioodpady (pojemnik brązowy)

TAK: obierki po warzywach, owocach, liście, trawa, kwiaty, drobne gałęzie

NIE: inne odpadki spożywcze (wędliny, nabiał, kości itd.), odchody zwierząt

WARTO WIEDZIEĆ! Od stycznia właściciele nieruchomości jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady, mogą zostać zwolnieni z części opłat za gospodarowanie odpadami! W tym celu muszą m.in. złożyć nową deklarację w biurze Związku.

Popiół (pojemnik szary)

TAK: wystudzony popiół

Odpady zmieszane „resztkowe” (pojemnik czarny)

TAK: odpadki spożywcze (m.in. zepsute wędliny, mięso, ryby, kości, nabiał), odchody zwierząt domowych, artykuły higieniczne, znicze, paragony, stłuczone lustra, ceramika, porcelana, styropianowe opakowania po wyrobach garmażeryjnych, zatłuszczony papier, blistry po lekach, gąbki, szmatki.

NIE: odpady wielkogabarytowe, przeterminowane leki, chemikalia i ich opakowania, baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady budowlane i rozbiórkowe, opony, odpady powstałe w wyniku przyjmowania leków w formie zastrzyków i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi (igły, strzykawki).

WARTO WIEDZIEĆ! Segregowanych opakowań nie musimy myć ani pozbawiać etykiet. Musimy jedynie je dobrze opróżnić z resztek żywności.

Co z odpadami problemowymi?

Odpady, których nie możemy wyrzucić do podstawowych pojemników, również jesteśmy zobowiązani segregować. Niemal wszystkie kategorie tych odpadów przyjmowane są w Mobilnych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (MPSZOK). W przypadku niektórych z nich obowiązują limity (np. 4 opony na rok od jednego mieszkańca).

Niektóre z odpadów, jak odpady wielkogabarytowe, mogą zostać od nas wywiezione przez operatora, podczas tzw. zbiórek akcyjnych.

Do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy:

meble, materace, dywany, wykładziny, duże zabawki, ramy okienne, drzwi, choinki (odpady muszą być pozbawione elementów szklanych!).

Podczas zbiórek gabarytów operator NIE WYWOZI m.in.:

sprzętu RTV, AGD, odpadów poremontowych, np. gruzu ceglanego, płytek, opakowań po farbach i klejach, szyb, karoserii czy tapicerki samochodowej, worków z odpadami zmieszanymi czy ubraniami. Od 1 stycznia 2021 r. nie będzie również odbierać opon.

Dbajmy o nasze otoczenie, w tym o miejsca gromadzenia odpadów – odpady wielkogabarytowe wystawiajmy nie wcześniej niż na dzień przed planowaną zbiórką. Nie zastawiajmy gabarytów innymi odpadami – to utrudnia i wydłuża prowadzenie zbiórek, a także oszpeca krajobraz.

UWAGA: Związek Międzygminny „Czysty Region” nie odbiera odpadów takich jak: styropian dociepleniowy, wełna mineralna, papa, płyty eternitowe, części samochodowe oraz odpady poprodukcyjne (nie są to odpady komunalne). Właściciel nieruchomości ma obowiązek zapewnić prawidłową utylizację takich odpadów we własnym zakresie poprzez kontakt z odpowiednią firmą.

WARTO WIEDZIEĆ! W przypadku wątpliwości, jak postąpić z danym odpadem, warto skorzystać z wyszukiwarki odpadów dostępnej na stronie Związku Międzygminnego „Czysty Region”. W jej bazie znajduje się ponad 800 różnych odpadów.

Wolisz wersję papierową? Pobierz i wydrukuj plakat informacyjny.



Materiał partnera

Czysty_Region_190819_plakat_A4 (1)-1

Czysty_Region_190819_plakat_A4 (1)-1

smieci-czysty-region-odbior-696x464

smieci-czysty-region-odbior-696x464


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ