Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak poinformował o rozpoczęciu procesu zmniejszania bazy łóżkowej przeznaczonej do hospitalizacji pacjentów z COVID-19, a tym samym przywracania szpitali w województwie do stanu sprzed pandemii. Plan zakłada, że proces odmrażania szpitali będzie podzielony na sześć etapów. Dopiero w piątym etapie przekształcania szpitali zmiany mają dotknąć szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, co oznacza, że mieszkańcy naszego powiatu jako ostatni w województwie odzyskają dostęp do szpitala w pełnym zakresie.
Z danych przedstawionych przez Opolski Urząd Wojewódzki i regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w ostatnich tygodniach na Opolszczyźnie odnotowujemy spadek liczby zakażeń, co pozwala snuć plany stopniowego przywracania szpitali do czasu sprzed wybuchu pandemii.
W województwie opolskim ma odbywać się to w sześciu etapach. Pierwszy z nich wszedł w życie już 30 listopada, a jego efektem ma być zmniejszenie bazy łóżkowej przeznaczonej do leczenia chorych na COVID-19 o około 15 proc. Warunkiem do realizacji pierwszego etapu było odnotowanie 7 kolejnych dni, kiedy liczba nowych zachorowań w regionie nie przekracza 499. Pierwszy etap zakłada zmniejszenie o 54 liczby łóżek covidowych w Namysłowskim Centrum Zdrowia i taką samą liczbę w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku. Szpital w Strzelcach Opolskich zniesie 30 łóżek, ZOZ w Oleśnie 2 łóżka OIOM, a centrum kariologii Scanmed w Kluczborku 21 łóżek kardiologicznych.
Kolejnych kilkanaście procent łóżek ma zostać zniesione w drugim etapie odmrażania opolskich szpitali. Stanie się to, jeśli w okresie od 21 grudnia do 10 stycznia przez siedem kolejnych dni liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem nie przekroczy 399, przy założeniu, że w całym województwie w tym czasie zajętych będzie maksymalnie 399 łóżek szpitalnych przeznaczonych do leczenia COVID-19. W tym etapie na likwidację łóżek covidowych będą mogły liczyć: szpital w Głuchołazach (20 łóżek), Prudniku (35 łóżek) i Kup (70 łóżek). Dodatkowo zmniejszona ma być liczba łóżek OIOM, na czym zyskają placówki w Nysie (2) i Opolu (szpital MSWiA - 1, Vital Medic - 5).
Co z kozielskim szpitalem?
Na tym etapie wojewoda precyzuje konkretne wytyczne dotyczące pierwszych dwóch etapów przywracania szpitali do roli sprzed pandemii. Szczegóły dotyczące kolejnych czterech kroków pozostają do uzgodnienia. Wiadomo jednak, że szpital w Kędzierzynie-Koźlu będzie ostatnią lecznicą powiatową, która ma doczekać się zmniejszenia liczby łóżek covidowych. Zgodnie z planem przedstawionym przez wojewodę stanie się to dopiero w piątym etapie odmrażania opolskich szpitali. Co więcej, w szóstym etapie zwalczania COVID-19 nasza lecznica nadal będzie przeznaczona w części do zwalczania pandemii jako jedna z 4 w regionie (wraz ze szpitalem tymczasowym oraz oddziałami zakaźnymi szpitali w Opolu i Nysie).
Poniżej prezentacja urzędu wojewódzkiego dotycząca planu odmrażania szpitali
Wojewoda ogłosił plan odmrażania szpitali. Nasz kozielski jest na samym końcu listy
- 10.12.2020 19:26
Napisz komentarz
Komentarze