Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 13:25
Reklama
Reklama
Reklama

Tylko wczoraj doszło do kilku prób oszustwa metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Policjanci apelują o ostrożność

Tylko wczoraj doszło do kilku prób oszustwa metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Policjanci apelują o ostrożność
Policjanci z Kędzierzyna-Koźla odebrali wczoraj kilka zgłoszeń o próbie oszustwa metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. 

Policjanci ostrzegają przed oszustami. Działając metodą „na policjanta”, często dzwonią oni do starszych osób, udając próbę oszustwa. Potencjalna ofiara po chwili otrzymuje kolejny telefon – tym razem od osoby podającej się za policjanta, który twierdzi, że autor poprzedniego telefonu właśnie jest namierzany i jego zatrzymanie będzie możliwe, o ile otrzyma pieniądze, o które prosi. Oczywiście po zakończeniu rzekomej akcji gotówka wróci do właściciela. Tak się nie dzieje. Za jednym i drugim telefonem stoją ci sami przestępcy.

- Większość mieszkańców prawidłowo zareagowało - rozłączyło rozmowę i zadzwoniło pod numer alarmowy 112, gdzie operator poinformował, że to oszustwo. W jednym przypadku w mieszkaniu starszej kobiety przebywała córka, której reakcja uchroniła matkę przed działaniami przestępców. Oszuści podający się za policjantów, wykorzystują różne scenariusze - mieszkanie jest zagrożone  kradzieżą lub zatrzymany został mężczyzna, który posiada ich dane osobowe. Do jednego z mieszkańców naszego powiatu zadzwonił przestępca, podszywający się za pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a po krótkiej rozmowie zadzwonił ponownie podając się za policjanta CBŚP, informując o prowadzonej akcji - informuje komisarz Magdalena Nakoneczna z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Policja apeluje:

Pamiętajmy, jeśli podczas rozmowy telefonicznej, rozmówca prosi nas o pomoc finansową, należy jak najszybciej skontaktować się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną „wnuczka” w celu uzyskania pewności, że osoba, która do nas dzwoniła, jest tą, za którą się podaje.

Pamiętajmy również, że w żadnym przypadku policjant nie może żądać ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie jakiejkolwiek sprawy. Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonym postępowaniu. Ponadto obecność każdego policjanta w naszym domu możemy potwierdzić u oficera dyżurnego każdej jednostki Policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeżeli policjanci nie są umundurowani, muszą okazać legitymację służbową.

Zwracamy się z apelem, także do osób młodych, by informowali rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ