Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 21:08
Reklama
Reklama

Radni chcą możliwości organizowania zgromadzeń bez wcześniejszego ich zgłaszania. WIDEO

Radni chcą możliwości organizowania zgromadzeń bez wcześniejszego ich zgłaszania. WIDEO

Radni Klubu Sabiny Nowosielskiej-Koalicji Obywatelskiej chcą wyznaczenia na terenie Kędzierzyna-Koźla dwóch miejsc, w których będzie można organizować zgromadzenia bez konieczności dokonywania zawiadomień odpowiednich organów. Takie rozwiązanie, zdaniem wnioskodawców ma przyczynić się do poszerzenia konstytucyjnej wolności zgromadzeń i sprzyjać rozwojowi debaty publicznej. Stosowna uchwała może zostać poddana pod głosowanie jeszcze na grudniowej sesji rady miasta. Wideo:

 



Uchwała Nr ..../..../20

Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle z dnia .......... 2020 r.

w sprawie określenia miejsc, w których organizowanie zgromadzenia nie wymaga zawiadomienia

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.[1]) oraz art. 5 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631) Rada Miasta uchwala, co następuje:
 

  • 1. Określa się wykaz miejsc na terenie Gminy Kędzierzyn-Koźle, w których dopuszczalne jest organizowanie zgromadzeń bez konieczności dokonywania zawiadomień, o których mowa w art. 7 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach.
  • 2. Organizowanie zgromadzeń na zasadach opisanych w § 1 jest możliwe w następujących miejscach:


1) park Pojednania,

2) plac Rady Europy.
 

  • 3. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Kędzierzyn-Koźle.
  • 4. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.


Uzasadnienie

projektu uchwały Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle w sprawie określenia miejsc, w których organizowanie zgromadzenia nie wymaga zawiadomienia

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631, zwanej dalej „ustawą”) rada gminy może określić miejsca, w których organizowanie zgromadzenia nie wymaga zawiadomienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1 lub art. 22 ust. 1.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy organizator zgromadzenia zawiadamia organ gminy o zamiarze zorganizowania zgromadzenia w taki sposób, aby wiadomość dotarła do organu nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 6 dni przed planowaną datą zgromadzenia.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy organizator zgromadzenia, o którym mowa w art. 21 (organizowanego w trybie uproszczonym), zawiadamia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia właściwe gminne (miejskie) centrum zarządzania kryzysowego, a w przypadku gdy w danej gminie nie zostało ono utworzone – wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego, nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia, podając:

1) imię i nazwisko organizatora zgromadzenia, jego numer PESEL albo rodzaj i numer dokumentu tożsamości w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, adres poczty elektronicznej i numer telefonu umożliwiające kontakt z nim;

2) datę, godzinę i miejsce rozpoczęcia zgromadzenia, przewidywany czas trwania, przewidywaną liczbę uczestników oraz ewentualną trasę przejścia ze wskazaniem miejsca zakończenia zgromadzenia;

3) ewentualne zagrożenia, które w jego ocenie mogą pojawić się w trakcie zgromadzenia.

Tryb uproszczony znajduje zastosowanie w przypadku gdy organizator zgromadzenia uzna, że planowane zgromadzenie nie będzie powodować utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji (art. 21 ustawy).

W celu ułatwienia społeczeństwu Kędzierzyna-Koźla prawa korzystania z zapisanej w art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wolności zgromadzeń proponuje się odformalizowanie procedury organizowania zgromadzenia poprzez zwolnienie z wymogu zgłoszenia zamiaru jego zorganizowania.

Przewidziane zwolnienie dotyczy zgromadzeń organizowanych na terenie placu Rady Europy oraz parku Pojednania. Organizowanie zgromadzeń w tych miejscach nie powoduje utrudnień w ruchu drogowym ani zmiany jego organizacji, minimalizuje ryzyko innych zagrożeń bezpieczeństwa czy porządku publicznego. Ww. miejsca, w szczególności plac Rady Europy, należą do zwyczajowych miejsc organizowania zgromadzeń, uroczystości państwowych czy kulturalnych w naszym mieście. Podjęcie uchwały przyczyni się do podkreślenia i wzmocnienia realizacji wolności konstytucyjnych, aktywności społecznej i rozwoju debaty publicznej.

[1] Zmiana tekstu jednolitego wymienionej ustawy została ogłoszona w Dz. U. z 2020 r. poz. 1378.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Eehggg 24.12.2020 20:09
Pozamykał bym w więzieniach takich ludzi nawet na tydzień razem z tymi co zabili na drodze innych. Może w tych pustych głowach coś zaświeci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ