Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 04:08
Reklama
Reklama

Nowy dekret biskupa opolskiego: spowiedź tylko w otwartych konfesjonałach, limity wiernych na mszy

Nowy dekret biskupa opolskiego: spowiedź tylko w otwartych konfesjonałach, limity wiernych na mszy
Od dziś obowiązuje nowy dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai dotyczący sprawowania obrzędów religijnych w czasie pandemii. Podtrzymane zostały limity wiernych w kościołach oraz dyspensa od uczestnictwa w mszy świętej dla części wiernych. Nowe przepisy regulują m.in. spowiedź przedświąteczną.

DEKRET

W trosce o oddawanie należnej czci Bogu Wszechmogącemu oraz uświęcenie wiernych i ich ochronę przed zakażeniem, w nawiązaniu do przepisów obowiązującego prawa kościelnego i świeckiego, od 28 listopada do 27 grudnia br. na terenie Diecezji Opolskiej postanawiam, co następuje.

ZASADY DOTYCZĄCE OBIEKTÓW KULTU RELIGIJNEGO

  1. W kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 15 m2, zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba, że wspólnie zamieszkują. Informację o dopuszczalnej liczbie wiernych należy wywiesić na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu.

  2. Zobowiązuję wiernych do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.


SPRAWOWANIE LITURGII I UCZESTNICTWO W NIEJ

  1. Udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej osobom w podeszłym wieku i innym poważnie zagrożonym z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osobom z objawami infekcji, przebywającym w kwarantannie i samoizolacji, odczuwającym wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tym wszystkim, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła).

  2. Przyznaję wszystkim parafiom nieograniczone prawo do binacji, trynacji i kwadrynacji Mszy świętych. Na dodatkowe Msze święte nie wolno przyjmować intencji wcześniej niż 14 dni przed ich planowanym aplikowaniem. Kapłanom starszym, chorym oraz objętym kwarantanną pozwalam celebrować Mszę świętą w ich prywatnym mieszkaniu.

  3. Dopuszczam nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej do pomocy przy jej rozdzielaniu.

  4. Usługujący do lat 16. mogą być dopuszczeni do służby jedynie za zgodą rodziców, z zachowaniem ewentualnych ograniczeń, wynikających z prawa państwowego.


SPOWIEDŹ PRZEDŚWIĄTECZNA

  1. Celem uniknięcia kumulacji penitentów przy konfesjonałach, spowiedź przedświąteczną należy rozłożyć na cały Adwent, podając do wiadomości wiernych, w jakich godzinach będzie się ona odbywać.

  2. Sprawowanie sakramentu pokuty nie może się odbywać w zamkniętych konfesjonałach. W przypadku, gdy w danym kościele nie ma konfesjonałów otwartych, należy przenieść spowiedź do bocznych kaplic czy innych tego typu miejsc w kościołach bądź w bliskiej od nich odległości, odpowiednio przestronnych i często wietrzonych. Krata, oddzielająca penitenta od spowiednika, ma być pokryta folią ochronną, właściwie dezynfekowaną i codziennie zmienianą. Zarówno penitent, jak i spowiednik mają mieć zasłonięte usta i nos. Zabrania się podawania wiernym do ucałowania stuły tam, gdzie jest taki zwyczaj.

  3. W kościołach parafialnych zalecam codzienne wystawianie Najświętszego Sakramentu i odprawianie adoracji przy Nim z odśpiewaniem suplikacji. W przypadku proboszczów sprawujących posługę w kilku parafiach (ex currendo), miejscem adoracji ma być kościół parafii, na terenie której proboszcz mieszka.

  4. Zachęcam do dalszego korzystania ze specjalnego formularza Mszy świętej „W czasie pandemii” oraz do częstego śpiewu suplikacji.

  5. Zachęcam do transmitowania Mszy świętych i nabożeństw dla wiernych, którzy nie mogą w nich fizycznie uczestniczyć. Równocześnie przypominam, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu.


ROZDZIELANIE KOMUNII ŚWIĘTEJ

  1. W czasie rozdzielania wiernym Komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos.

  2. Przypominam, że wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej. Niezależnie jednak od tego, należy oddzielnie udzielać Komunii świętej do ust i na rękę (np. jeden szafarz udziela Komunii do ust, a drugi na rękę). Proboszczów zobowiązuję do ogłaszania przed udzielaniem Komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym.


TROSKA O CHORYCH

  1. Zachowując nadzwyczajne środki ostrożności, należy sprawować posługę duszpasterską wobec tych chorych, którzy o to proszą. Posługę tę nadal pełnić mogą jedynie duchowni. Odwiedzając chorych, duchowni mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej. Jeśli chodzi o posługę wobec zarażonych SARS-CoV-2 oraz chorych na COVID-19, to jest ona sprawowana w dedykowanych szpitalach, zajmujących się leczeniem tylko tej choroby.


INNE KWESTIE DUSZPASTERSKIE

  1. Ewentualne rekolekcje, misje czy spotkania formacyjne, organizowane dla wiernych w parafiach, należy odbywać w obowiązującym reżimie sanitarnym.

  2. Roztropnemu rozeznaniu dziekanów pozostawiam kwestię organizowania ogólnych spotkań kapłańskich. Zalecam zachować daleko idącą powściągliwość także w prywatnych spotkaniach kapłanów, by nie doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie możliwe objęcie posługą duszpasterską wszystkich parafii Diecezji.

  3. Spotkania formacyjne, organizowane dla dzieci i młodzieży, należy prowadzić w trybie zdalnym, a jeśli jest to niemożliwe, należy je odwołać.

  4. Usta i nos mają mieć nadal zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii.


POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Duchowni chorzy na COVID-19 bądź objęci kwarantanną są zobowiązani zgłosić ten fakt w Kancelarii Kurii Diecezjalnej natychmiast po uzyskaniu wiedzy na ten temat od kompetentnych służb.

  2. Kuria Diecezjalna w Opolu będzie czynna w trybie zwykłym.

  3. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy trudności interpretacyjnych w rozumieniu zapisów niniejszego Dekretu należy zwrócić się do Biskupa Opolskiego, wikariuszy generalnych, kanclerza, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego i oficjała, dostępnych przede wszystkim drogą służbowego maila.

  4. Proszę duszpasterzy o częstsze sprawdzanie służbowej poczty elektronicznej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Urzędas 17.02.2021 15:43
co za różnica, czy urzędasy z CR czy urzędasy z UM? i tak sprawy administracyjne ktoś musi prowadzić, np. w Opolu całą gospodarką odpadami zajmują się chyba 3 wydziały, kilkadziesiąt osób....

observer 15.12.2020 14:46
Poprzez zwiększenie cen za odbiór śmieci polactwa nie zmusicie do prawidłowej segregacji. Zwłaszcza w tzw. budynkach wielorodzinnych. Zawsze znajdzie się gnojek i menda społeczna, który wbrew logice i dbałości o własny portfel (taka menda powie, a co tam, stać mnie, niech inni segregują) nie zastosuje się do zaleceń. Tu jest potrzebna możliwość bezwględnego karania za nie zastosowanie się do nakazu segregacji śmieci.

Albin Gałecki 15.12.2020 12:49
Podnosi się tylko opłaty za wywózkę i niby utylizacje czy recycling odpadów. Czy tak rzeczywiście jest ? Czy to nie jest na podwyżki i utrzymanie rzeszy niepotrzebnych biurokratów, którzy są bezproduktywni ? Oczywiście tłumaczenie byłoby że jest to zgodne z dyrektywami U.E. . Może tak może nie ..... A może pieniądze idą na inwestycje to chciałbym się o nich dowiedzieć. Czy postawiono nową kolejną instalację, a może i zakupiono kolejne pojazdy do wywozu ? Istniejąca instalacja sortuje a część odpadów staje się surowcem wtórnym który jest sprzedawany- a więc dodatkowy zysk. Czemu nie produkuje się tzw. paliwa alternatywnego ? Czemu części zielonych się nie kompostuje ? Jak widać nic się nie zmienia oprócz ceny tylko wątpliwości i pytania się z tym rodzą. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla ponoszą takie same koszta wywozu jak mieszkańcy np. powiatu strzeleckiego - Kolonowskie. Odległość do Zakładu przetwarzającego odpady jest przecież różna. Co z odpadami tzw. niebezpiecznymi ? Łatwo mówić zawieść do mszok, a to dla wielu mieszkańców np ze Sławięcic czy z Koźla i okolic to jednak koszt. I problem z odpadami w lasach, parkach ,rowach przydrożnych czy podwyżka nie przyczyni się na coraz to większe zanieczyszczanie tych miejsc ?

Śmiechłem 15.12.2020 11:57
Jak mi czysty region postawi pod domem te 6 pojemników, to z chęcią będę segregował odpady. Segregacja jest istotna, dla chociażby sprawniejszego działania wysypiska, ale skoro ja mam płacić za kontenery, bo ktoś mi każe segregować, to sory.. Taki kontener jest wynajmowany i kosztuje trochę. Ja nie zarabiam 50 000 miesięcznie i nie mam zamiaru na własną rękę opłacać tego. Od czegoś w końcu jest ten czysty region i za coś płacimy haracz.. Wywóz śmieci nie zmienił się od lat.. Dalej jeżdżą śmieciarki i dalej wyrzucamy do tych samych kontenerów? Gdzie więc idą pieniądze za śmieci? Poza tym.. Skoro czysty region sam w sobie nie wywozi tych śmieci, tylko wynajmują firmy, to po kiego ich trzymać? Darmozjady i tyle..

mądry i oczytany 15.12.2020 11:51
Ok, płacę 25% więcej od stycznia, a do tego muszę wykonywać wycieczki z odpadami, których nie mogę w ramach obecnych koszy się pozbyć. Płacę więcej i mam więcej obowiązków. Dziękujemy ustawodawcy za wprowadzenie sprawiedliwego układu. Oj coś mi się zdaje, że suweren częściej będzie się do lasu wybierał opróżniać bagażniki.

koziolek matolek 15.12.2020 11:00
Janusz sie juz naministrowal, wroci do Opola i zajmie sie Ekologia!!

and 15.12.2020 10:17
Kolo po to dla ciepłych nie potrzebnych posadek dla popleczników wiadomo kogo

Rychu, taki lepszy Ryszard 15.12.2020 09:02
Ale najpierw trzeba zlikwidować analfabetyzm w Polsce.

Chopek Roztropek 15.12.2020 08:32
I tak beda dalej palic w piecach gumofilcami!!

kolo 15.12.2020 07:58
to po co "Czysty Region" skoro samemu trzeba się ogranizować?

kędzierzynski 14.12.2020 22:58
lwią część opłat pożerają nikomu niepotrzebne urzędasy z CR! Ten związke to jedna wielka pirażka i powinien byc zlikwidowany!NATYCHMIAT!

A1 14.12.2020 22:37
pODNOŚCIE CENY LACY CZEKAJĄ

Agituje 1980 14.12.2020 22:26
Dziady !!!!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ