Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:38
Reklama
Reklama
Reklama

W tym roku nie będzie tradycyjnej kolędy! Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret

W tym roku nie będzie tradycyjnej kolędy! Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret
Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret dotyczący corocznych odwiedzin duszpasterskich. Z uwagi na sytuację epidemiczną, tradycyjna kolęda, jaką znamy, nie odbędzie się. Zamiast niej biskup zachęca do organizowania osobnych spotkań dla mniejszych grup wiernych. Poniżej komunikat.

DEKRET O ODWIEDZINACH DUSZPASTERSKICH
W CZASIE PANDEMII


Wielowiekowa tradycja naszego Kościoła partykularnego nakazuje duszpasterzom, aby w okresie Bożego Narodzenia udawali się z błogosławieństwem do domów ludzi wierzących. Z żalem trzeba stwierdzić, że duszpasterskie odwiedziny kolędowe w zwyczajowej formie nie są dziś możliwe. Wychodząc zatem naprzeciw oczekiwaniom wierzących parafian, przekonanych, że w trudnym czasie pandemii duszpasterze ich nie opuszczą, lecz jako szafarze Bożego błogosławieństwa będą blisko nich w dobrej i złej doli, zachęcam wszystkich, którym została powierzona pasterska troska o Bożą owczarnię do dalszej ofiarnej służby ludowi Bożemu i zastąpienie odwiedzin domów swoich parafian w roku duszpasterskim 2020/2021, tradycyjnie towarzyszących czasowi okołobożonarodzeniowemu, wydarzeniami, o których poniżej wg podanych zasad.

  1. Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na Mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji. W przypadku, gdy intencja Mszy jest już zajęta, można skorzystać z prawa do binacji a nawet trynacji. Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach.

  2. Msza święta, zastępująca odwiedziny duszpasterskie, ma być odprawiana w sposób uroczysty z obowiązkową homilią. Ponadto, podczas tej Eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie. Wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach. Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

  3. Obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi należy wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po Mszy, zastępującej odwiedziny duszpasterskie. Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych należy je przyjąć w inny sposób.

  4. Szczegółowe propozycje duszpasterskie związane z celebracjami, zastępującymi odwiedziny duszpasterskie, zostaną wydane w odrębnym komunikacie.


Wszystkim P.T. Duszpasterzom i Wiernym w tym trudnym czasie, w którym jednak nie ustaje nadzieja na zwycięstwo nad lękiem, chorobą i cierpieniem z serca błogosławię.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

somsiad 12.12.2020 23:21
Blachownia, to pewnie se puka chciał uskutecznić z powodu, że konkubina schowała pilota i założyła łańcuch na drzwi lodówki.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ