Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 06:35
Reklama
Reklama

Szlachetna Paczka w walce z biedą. Pandemia odcisnęła piętno na budżecie Polaków

Szlachetna Paczka w walce z biedą. Pandemia odcisnęła piętno na budżecie Polaków
Półtora miliona Polaków żyje w ubóstwie, pandemia bardzo nasiliła to zjawisko. Tak wynika z raportu o biedzie opublikowanego na stronie Szlachetnej Paczki przez fundację "Wiosna". Mimo trudności, mimo pandemii, wolontariusze po raz kolejny odwiedzą rodziny, aby wręczyć im paczki od darczyńców i w ten sposób ułatwić im codzienne życie. 

W naszym kraju żyje siedem milionów ludzi, którzy ukończyli 65. rok życia, co trzeci
pobiera emeryturę niższą niż 1800 zł. W skrajnym ubóstwie żyje ponad 300 tysięcy dzieci. Problemy finansowe pogłębia pandemia koronawirusa. Taki smutny raport ukazuje na stronie Szlachetniej Paczki fundacja "Wiosna", przypominając jak ważne jest wsparcie ubogich rodzin.

Szlachetna Paczka jest projektem który już od 20 lat dąży do poprawy jakości życia Polaków. Główną jego ideą jest „mądra pomoc” – wolontariusze biorący udział w działaniach wyszukują rodziny, które na co dzień zmagają się z różnymi problemami. Rozmawiają, poznają ich sytuację i starają się znaleźć drogę pomocy. Rodziny, które zostają zakwalifikowane do akcji, trafiają do bazy, gdzie ich historię i sytuację poznają potencjalni darczyńcy.

Pandemia utrudniła prace wolontariuszom, dostęp do rodzin był utrudniony, jednak mimo wielu obostrzeń i reżimu sanitarnego udało się akcję dopiąć na ostatni guzik, dotrzeć do potrzebujących i opublikować listę rodzin, które liczą na wsparcie. Aktualną bazę danych rodzin znajdziemy na stronie Szlachetnej Paczki.

Na chwilę obecną w naszym mieście jest 12 rodzin, których życie możemy odmienić. Jednak to, ile ostatecznie będzie beneficjentów, może się jeszcze zmienić.

- Niestety, koronawirus utrudnił nam pracę w tym roku. Naprawdę ciężko było nam dotrzeć do potrzebujących rodzin. Na szczęście już kilka mamy i możemy im pomóc. Tak więc z ogromną radością mogę powiedzieć, że działamy. W tym roku ze względu na utrudnione kontakty był problem z wolontariuszami. Nie mogliśmy się normalnie spotkać całą grupą. Mimo wszystko jestem miło zaskoczona, że w tym roku zgłosiło się do nas dużo młodych ludzi w wieku od 18 lat. Na chwilę obecną działamy z grupą 10 wolontariuszy i pomagamy póki co 12 rodzinom, ale ta liczba może jeszcze ulec zmianie. Stowarzyszenie wiosna zabezpieczyło nas w środki higieny, mamy maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji, więc idąc do rodzin, czujemy się bezpieczni - mówi Anna Wawrzaszek, lider rejonu Szlachetnej Paczki.

Finał akcji w Kędzierzynie-Koźlu przewidziany jest na 12,13 grudnia.

gift-4669449_1280

gift-4669449_1280


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ