Oszczędność pieniędzy, dbałość o środowisko, ale co najważniejsze, troska o zdrowie. W pojedynku kranówki z wodą sklepową, zdecydowanie wygrywa kranówka. Woda z kranu jest nie tylko zdrowsza od tych kupowanych w plastikowych butelkach, ale również dużo tańsza.
Woda jest niezbędna do życia, pomaga nam dbać o zdrowie, a nawet urodę. Zaleca się picie około 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Oczywiście powinna to być woda najlepszej jakości. No i tu pojawia się odwieczny problem. Jaką wodę pić? Sklepową, czy może z kranu? Zwolenników i przeciwników obu rozwiązań jest sporo. Jednak woda we wszystkich polskich miastach spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa określone przez Ministerstwo Zdrowia, jak również Światową Organizację Zdrowia.
Dlaczego, mimo to, ponad połowa Polaków boi się pić wodę prosto z kranu? Strach przed zatruciem, kamieniem, chlorem... to najczęściej słyszeliśmy, pytając mieszkańców Kędzierzyna-Koźla czy piją wodę z kranu.
Nasze miasto zaopatrywane jest w wodze z dwóch stacji uzdatniania wody – Zakład Uzdatniania Wody „Dunikowskiego” oraz Stacja Uzdatniania Wody „Kędzierzyn”.
- W naszej wodzie zawarte są składniki mineralne w ilości gwarantującej jej walory zdrowotne. Dodatkowo instalowane domowe systemy oczyszczania wody (filtry) są dla ludzi zdrowych zbędne i wielokrotnie szkodliwe pod względem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że żaden inny produkt spożywczy nie podlega tak systematycznym badaniom, prowadzonym według tak surowych norm, jak ma to miejsce w przypadku wody. Codzienne lub okresowe kontrole wody pitnej zapewniają jej wysokość jakość. Kędzierzyńsko-Kozielska woda to produkt wysokiej jakości. Wartości zawartych w niej minerałów w każdym przypadku odpowiadają normom polskim, dyrektywie Unii Europejskiej oraz wytycznym Światowej Organizacji Zdrowia - mówi Dorota Wawryńczuk, starszy specjalista ds. ochrony środowiska, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie - Koźlu.
Jak zaznacza Dorota Wawryńczuk woda z naszych ujęć odznacza się wysokimi walorami spożywczymi i zdrowotnymi. Jest to woda podziemna, pozyskiwana z ujęć głębinowych, nisko i średnio zmineralizowana, zawierająca dużą grupę korzystnych dla zdrowia minerałów.
- Ważnymi dla człowieka pierwiastkami obecnymi w naszej wodzie są magnez, wapń, sód i potas, które obecne są w ilościach korzystnych dla naszego zdrowia. Minerały zawarte w wodzie pochodzą z trzecio- i czwartorzędowych warstw wodonośnych występujących w naszym rejonie na głębokości 90 i 130 metrów poniżej powierzchni terenu. Wapń i magnez są minerałami, które decydują o twardości wody, która w naszym mieście oznaczana jest jako woda o średniej twardości. To, czemu nasze garnki zawdzięczają nieestetyczny wygląd, pozwala nam na poprawę urody i zdrowia. Wypijając jeden litr wody kędzierzyńsko kozielskiej, zaspokoją państwo jedna dziesiątą dziennego zapotrzebowania na wapń - dodaje Dorota Wawryńczuk.
Woda z kranu jest tania, zawsze dostępna i świeża, przebadana przez specjalistów, zawiera wiele mikroelementów i cennych pierwiastków, nie wymaga filtrowania, a co najważniejsze nie jest opakowana w plastiki, który zwiera szkodliwe dla zdrowia bisfenole.
Szkoda zdrowia i pieniędzy na wodę z plastiku. W Kędzierzynie-Koźlu można pić ją prosto z kranu
- Redakcja
- 05.11.2020 09:08
Data dodania:
05.11.2020 09:08
Napisz komentarz
Komentarze