Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 08:47
Reklama
Reklama
Reklama

Szkoda zdrowia i pieniędzy na wodę z plastiku. W Kędzierzynie-Koźlu można pić ją prosto z kranu

Szkoda zdrowia i pieniędzy na wodę z plastiku. W Kędzierzynie-Koźlu można pić ją prosto z kranu
Oszczędność pieniędzy, dbałość o środowisko, ale co najważniejsze, troska o zdrowie. W pojedynku kranówki z wodą sklepową, zdecydowanie wygrywa kranówka. Woda z kranu jest nie tylko zdrowsza od tych kupowanych w plastikowych butelkach, ale również dużo tańsza. 

Woda jest niezbędna do życia, pomaga nam dbać o zdrowie, a nawet urodę. Zaleca się picie około 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Oczywiście powinna to być woda najlepszej jakości. No i tu pojawia się odwieczny problem. Jaką wodę pić? Sklepową, czy może z kranu? Zwolenników i przeciwników obu rozwiązań jest sporo. Jednak woda we wszystkich polskich miastach spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa określone przez Ministerstwo Zdrowia, jak również Światową Organizację Zdrowia.

Dlaczego, mimo to, ponad połowa Polaków boi się pić wodę prosto z kranu? Strach przed zatruciem, kamieniem, chlorem... to najczęściej słyszeliśmy, pytając mieszkańców Kędzierzyna-Koźla czy piją wodę z kranu.

Nasze miasto zaopatrywane jest w wodze z dwóch stacji uzdatniania wody – Zakład Uzdatniania Wody „Dunikowskiego” oraz Stacja Uzdatniania Wody „Kędzierzyn”.

- W naszej wodzie zawarte są składniki mineralne w ilości gwarantującej jej walory zdrowotne. Dodatkowo instalowane domowe systemy oczyszczania wody (filtry) są dla ludzi zdrowych zbędne i wielokrotnie szkodliwe pod względem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że żaden inny produkt spożywczy nie podlega tak systematycznym badaniom, prowadzonym według tak surowych norm, jak ma to miejsce w przypadku wody. Codzienne lub okresowe kontrole wody pitnej zapewniają jej wysokość jakość. Kędzierzyńsko-Kozielska woda to produkt wysokiej jakości. Wartości zawartych w niej minerałów w każdym przypadku odpowiadają normom polskim, dyrektywie Unii Europejskiej oraz wytycznym Światowej Organizacji Zdrowia - mówi Dorota Wawryńczuk, starszy specjalista ds. ochrony środowiska, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie - Koźlu.

Jak zaznacza Dorota Wawryńczuk woda z naszych ujęć odznacza się wysokimi walorami spożywczymi i zdrowotnymi. Jest to woda podziemna, pozyskiwana z ujęć głębinowych, nisko i średnio zmineralizowana, zawierająca dużą grupę korzystnych dla zdrowia minerałów.

- Ważnymi dla człowieka pierwiastkami obecnymi w naszej wodzie są magnez, wapń, sód i potas, które obecne są w ilościach korzystnych dla naszego zdrowia. Minerały zawarte w wodzie pochodzą z trzecio- i czwartorzędowych warstw wodonośnych występujących w naszym rejonie na głębokości 90 i 130 metrów poniżej powierzchni terenu. Wapń i magnez są minerałami, które decydują o twardości wody, która w naszym mieście oznaczana jest jako woda o średniej twardości. To, czemu nasze garnki zawdzięczają nieestetyczny wygląd, pozwala nam na poprawę urody i zdrowia. Wypijając jeden litr wody kędzierzyńsko kozielskiej, zaspokoją państwo jedna dziesiątą dziennego zapotrzebowania na wapń - dodaje Dorota Wawryńczuk.

Woda z kranu jest tania, zawsze dostępna i świeża, przebadana przez specjalistów, zawiera wiele mikroelementów i cennych pierwiastków, nie wymaga filtrowania, a co najważniejsze nie jest opakowana w plastiki, który zwiera szkodliwe dla zdrowia bisfenole.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomasz 29.11.2020 10:20
Byle by z tych skalniaków nie wyrosły takie chabazie jak w wzdłuż ulicy Jana Pawła tuż przy parku o których chyba ktoś zapomniał.

max 22.11.2020 10:08
Do Rycha, ale tego głupszego. Koleś ta pani pisze, że kiedyś w mieście było więcej zieleni niż teraz, a ty o firankach i Białorusi bredzisz. Ciekawe, że wyhodowany na musztardzie i margarynie facet przetrwał do czasów ludzi szczęśliwych, bogatych i mogących opuścić swoją ojczyznę w poszukiwaniu chleba. Szkoda, że te skrawki kiełbasek tkwią do dzisiaj w twoim gardle, gdyby było inaczej, nie pisałbyś ciągle i wszędzie politycznych pierdołek.

Piotr 21.11.2020 17:01
Kiedy zagospodarujecie brzegi rzeki Kłodnicy od Sławięcic aż do Kożla -wspaniały teren na rekreacje ,wypoczynek i kąpiel latem -dzis zarośnięty i dziki ,mając taki teren budujecie jakies skalniaki za miliony zł .

mieszkaniec Koźla 20.11.2020 14:59
Już wiadomo, gdzie są brakujące ławki z kozielskiego parku.

Piwonia 19.11.2020 23:15
Skoro twierdzisz, że sprzedaż niereglamentowana po cenach komercyjnych, Baltona, Pewx, karta G itp wynalazki jest tym o czym piszę, to jesteś w "mylnym błędzie". Niepotrzebnie walisz w ten sam bęben i jesteś w opozycji sam dla siebie zjadając własny ogon. A może miałeś miejsce na czerwonej trybunie na Świerczewskiego? Albo byłeś jednym z młodych aktywistów paradujących środkiem jezdni w radosnym uniesieniu a teraz wrzeszczysz o Konstytucji ale tylko wtedy kiedy jest Ci wygodnie. Oceniam to jak miasto wygląda teraz a jakie było kiedyś. Tyle i tylko tyle. Czym powinniśmy się zachwycić i pochwalić przed mieszkańcami innych niekoniecznie większych i bogatszych miejscowości? Czekam na listę miejskich hiciorów Twojego autorstwa.

ziutek 19.11.2020 17:22
ci ludzie jeżdżą do pracy do Azot ! I na pewno przed pracą jak i po pracy wstąpią do ogródka aby odpocząć i podziwiać ! Śmiechu warte!

normalny 19.11.2020 15:31
Tam i tak nikt nie uczęszcza,w KK to dziewczynki z Azotowej firemki w wieku 30-45 lat wolą uczęszczać w weekendy do lokalu w Koźlu na potańcówki(jak jest czynny) i tam wyrywać na jednorazowy seks frajerów,a mężom w domach tylko rogi rosną.A ci sami mężowie jeżdżą sobie z kolegami na śląsk gdzie w lokalach ładniejsze panny niż w domach i dają wszystkim(tylko za kasę)Może miasto niech pomyśli o jakichś imprezach dla swingersów,na pewno się będzie bardziej opłacało niż basenik zrobiony na zadupiu za parę baniek i gawiedź zostawi pieniążki na miejscu.

Lili 19.11.2020 14:40
Poza tym z Piastów dużo ludzi jeździ na rowerach przez las do azot więc fajna sprawa gdzieś się zatrzymać. Popieram wszystko co dzieje się Pięknego dla KK.

Lili 19.11.2020 14:38
Bardzo ładnie .ja mieszkam na piastach ale cieszę się że robią coś w innych rejonach Kędzierzyna. Zawsze można podjechać gdzieś i zmienić otoczenie. Oby więcej takich parków i skwerów w całym Kędzierzynie Koźlu. Wtedy będzie miało się gdzie jeździć i co oglądać.

Rychu, taki lepszy Ryszard 19.11.2020 14:36
Jak żywo pamiętam piękne miasto, a najpiękniejsze było na dzień pochodu 1-majowego, ukwiecone, radosne, pełne szczęśliwych ludzi, taaa dostali okrawek kiełbaski, pamiętam jak dziś dostałem 2 końcówki połączone razem. Kiedyś zadowoleni byli co kupowali za żółtymi firankami, tęsknicie oj tęsknicie. Na Białorusi dalej mają fajnie, nie tak jak u nas, jedź i podziwiaj.

Piwonia 19.11.2020 12:11
Oderwij się na chwilę od roli wiejskiego głupka i spójrz na zdjęcia miasta sprzed lat a zdziwisz się jakie było zielone i ukwiecone. Jeżeli nie widzisz zaniedbanych zieleńców, to udajesz, że tego nie ma albo masz jakiś inny, poważny problem. Nie stawiam diagnozy - sam wybierz odpowiedniego dla siebie specjalistę, który Ci pomoże. Daruj sobie łaskawie prostackie impertynencje.

Kozolek Matolek 19.11.2020 10:00
Moze to lepsze jak "Orliki"

jezrdna 19.11.2020 09:18
do toma Skalniaki za miliony w azotach? Dla kogo ? a kto jest mieszkańcem Azotów i wszystko w temacie

Rychu, taki lepszy Ryszard 19.11.2020 09:08
Zgadza się generalnie kiedyś było lepiej, mieliśmy wszystko lepsze, a teraz to już nie ma niczego. Pół wieku temu miasto wyglądało lepiej, pozostawię bez komentarza, bo geriatrii nie wytłumaczysz niczego. Zmień leki ! albo dawkuj mniej Gomułki i Gierka.

Karol 19.11.2020 08:55
Spokojnie Miroxs, "młodzież" tam pojedzie, kiedy tylko skończy demolować Dębową.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ