Wkrótce koniec z dopiskiem „w organizacji”. Muzeum Ziemi Kozielskiej rozpoczyna swoją działalność z jeszcze większym animuszem, od wystawy stałej pn. „Ziemia kozielska i jej mieszkańcy”. Można ją oglądać od 27 października.
Muzeum wzbogaciły nowe elementy, zarówno w warstwie eksponatów, jak i opisów. Najważniejszym uzupełnieniem stała się wprowadzona narracja – zamieszczona na numerowanych planszach, która pomoże zwiedzającym w odnalezieniu kolejności i chronologii opowieści o ziemi kozielskiej i jej mieszkańcach.
Przygotowanie wystawy stałej kończy fazę organizacyjną placówki. Ostatnim etapem będzie zatwierdzenie jej statutu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i uchwała rady miasta o jego przyjęciu.
Dzięki ekspozycji odwiedzający przeniosą się w czasie, wędrując pomiędzy dziejami prehistorycznymi, piastowskim zamkiem, renesansową rezydencją i pruską twierdzą. Na wystawie zobaczymy też odkryte podczas prac wykopaliskowych narzędzia, jakich używali mieszkańcy regionu w epokach kamiennej, brązu i żelaza, przedmioty średniowieczne, XVII-wieczne srebrne monety, pochodzące ze słynnego „skarbu z Koźla”. Miłośnicy fortyfikacji i historii wojskowości również znajdą interesujące ich eksponaty. Podróż ta trwa aż do współczesności, a jednym z jej etapów jest piękna historia kędzierzyńsko-kozielskiej siatkówki. Osobną grupą są zabytki etnograficzne stanowiące ilustrację metod, jakimi pracowali stanowiący przed laty większość mieszkańców ziemi kozielskiej rolnicy.
Uzupełnieniem eksponatów są multimedia, które znacząco uatrakcyjniają zwiedzanie. Skanując kody QR za pomocą smartfona można zapoznać się z dodatkowymi opisami. Z myślą o gościach z zagranicy zostały one także przetłumaczone na trzy języki obce. Z kolei osoby niewidome mogą skorzystać ze specjalnych plansz zapisanych brajlem.
Zwiedzanie Muzeum Ziemi Kozielskiej jest bezpłatne.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze