Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 05:42
Reklama
Reklama
Reklama

Grupa Azoty ZAK S.A. wsparła najzdolniejszych uczniów z trzech szkół średnich

Grupa Azoty ZAK S.A. jako jedno z najważniejszych przedsiębiorstw w regionie rozumie potrzebę wspierania lokalnej społeczności. Działalność Spółki to nie tylko aktywne wspieranie projektów społecznych, ekologicznych i biznesowych, ale także edukacji, która jest filarem przyszłości kolejnych pokoleń.

Kędzierzyńsko-kozielska spółka do tematu wspierania edukacji młodzieży podchodzi bardzo kompleksowo. Oznacza to współpracę nie tylko ze szkołami, które prowadzą w ramach swojej działalności klasy chemiczne, ale też inne kierunki, stanowiące ważne gałęzie gospodarki w stosunku do naszej branży. Dzięki takiemu spójnemu podejściu Grupa Azoty ZAK S.A. jest postrzegana jako mecenas ambitnej młodzieży, która otrzymuje wparcie przydatne w późniejszym życiu zawodowym. Patronatem Spółki objęte są trzy szkoły o różnych profilach dydaktycznych.

Zespół Szkół Nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu im. Mikołaja Reja to placówka z bardzo bogatą historią kształcenia w dziedzinie chemii, sięgającą końcówki lat 40. Grupa Azoty ZAK S.A. objęła patronatem klasę o kierunku technik technologii chemicznej. Pod okiem profesjonalnej kadry naukowej młodzież w ramach programu uczy się m.in. obsługi i oceny stanu technicznego aparatów i urządzeń w zakładach przemysłu chemicznego, prowadzenia procesów we wszystkich fazach produkcji, realizacji projektów technologicznych oraz prowadzenia dokumentacji pracy. Zespół Szkół Nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu to placówka, z którą zakłady współpracują najdłużej. Oba podmioty łączy wieloletnia historia wspólnej pracy na rzecz rozwoju branży chemicznej w Polsce.

Szkołą o zdecydowanie innym profilu, chociaż mogącą pochwalić się nie mniej ambitną młodzieżą, jest Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte. Placówka prawie od początku swojego istnienia kształci uczniów na wielu ciekawych kierunkach związanych z żeglugą śródlądową, ale też np. mechaniką samochodową. Grupa Azoty ZAK S.A. objęła patronatem klasę technik żeglugi śródlądowej. Absolwenci zdobywają wiedzę na temat tego, jak planować i prowadzić żeglugę po śródlądowych drogach wodnych i morskich wodach wewnętrznych czy w jaki sposób obsługiwać siłownie statków, urządzenia pomocnicze i mechanizmy pokładowe.

Placówką, która od niedawna działa pod patronatem Spółki jest Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach. Jest to szkoła oferująca poszerzanie wiedzy w zawodach rolniczych bądź z rolnictwem powiązanych. To jedna z 54 placówek w Polsce prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wsparcie to jest elementem budowania dobrych relacji z branżą rolną, dla której od lat Grupa Azoty ZAK S.A. jest partnerem strategicznym, produkując najwyższej jakości nawozy, cenione przez producentów żywności. Kędzierzyńsko-kozielska spółka wspiera młodzież z klas o profilach rolniczych.

Najzdolniejsi uczniowie ze szkół objętych patronatem mogą liczyć na stypendia ufundowane przez Grupę Azoty ZAK S.A. W programie stypendialnym brane pod uwagę są nie tylko oceny, ale również osiągnięcia dodatkowe, takie jak np. udział w olimpiadach i konkursach szkolnych oraz pozaszkolnych.

Początek tego roku był szczególnie trudny nie tylko dla gospodarki, ale również dla edukacji. Należy pamiętać, że miniony semestr szkolny to głównie praca zdalna. Należy mieć tylko nadzieję, że nowy rozpoczęty rok szkolny będzie bardziej łaskawy i ostatecznie młodzież szkolna będzie mogła kształcić się w tradycyjny sposób – w murach szkolnych. Dlatego tak duże znaczenie mają wyniki osiągane przez uczniów w trudnej, pandemicznej sytuacji. Tegorocznymi laureatami programu stypendialnego zostali:

  • W Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu: Zuzanna Boszcz, Patrycja Gleń, Kamil Komander, Michael Musioł, Magdalena Giryn, Wiktoria Janysek, Anna Niederfeld, Michał Rabiej, Dawid Sobczak, Michał Stroka, Karolina Cieśla, Wiktoria Cal, Kacper Gall, Tomasz Niederfeld, Melania Tomeczek, Aleksandra Trałka oraz Piotr Wanat.

  • W Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu: Karolina Krasoń, Wiktoria Malinowska, Tomasz Starościak, Tomasz Kusiak, Sonia Laska, Bartłomiej Błauciak.

  • W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach: Zygmunt Kusze, Jakub Krybus, Izabela Mincer oraz Jakub Zaczyk.


Inną formą wsparcia, jaką zakłady oferują uczniom ze szkół patronackich, jest możliwość odbycia praktyk. Z powodu pandemii COVID-19 zostały one jednak mocno ograniczone i w obecnej chwili realizują je jedynie uczniowie z klas chemicznych Zespołu Szkół Nr 3. Możliwość ta daje ogromne doświadczenie i pozwala w praktyce sprawdzić wiedzę zdobytą podczas nauki szkolnej. Jednocześnie zachęca młodych chemików do podjęcia w przyszłości pracy w Spółce oraz osiedlenia się na stałe w Kędzierzynie-Koźlu.

Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

?? ZAKSA ?? 27.10.2020 21:17
No i gitara a nawet mandolina.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ