Podczas prac ziemnych związanych z budową obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla natrafiono na ślady osady łużyckiej. Badania prowadzone na dwóch stanowiskach archeologicznych zaowocowały szeregiem ciekawych znalezisk. Zarządca drogi zapewnia, że nie będzie to miało wpływu na przebieg prac budowlanych.
Na ślady osad z epoki brązu natrafiono w dwóch miejscach: w okolicy osiedla Goj w Ujeździe oraz między Ujazdem a Starym Ujazdem. W obu miejscach urządzono stanowiska archeologiczne. Jak podkreśla zarządca drogi, odpowiednio wczesne odkrycie pozostałości osad sprzed trzech tysięcy lat pozwoliło na spokojne przeprowadzenie prac archeologicznych i nie będą one miały wpływu na terminowość głównych robót związanych z budową drogi.
- Badania wykopaliskowe wykonane na dwóch stanowiskach w m. Ujazd zaowocowały szeregiem ciekawych znalezisk archeologicznych. Na stanowiskach zaobserwowano ślady osadnictwa w postaci kilkudziesięciu jam oraz dołów posłupowych, a także liczny materiał ceramiczny i kilka zabytków kamiennych, wszystko datowane na okres epoki brązu. Po wstępnej analizie pozyskanego materiału zabytkowego można stwierdzić, że w obu przypadkach mamy do czynienia z peryferiami większych osad ludności kultury łużyckiej, których mieszkańcy egzystowali w tym miejscu około 3 tysiące lat temu - relacjonuje Agata Andruszewska z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Wśród znalezionych przez archeologów przedmiotów są dzbanki, garnki i inne naczynia ceramiczne sprzed 3 tysięcy lat. Po dokładnym umyciu przedmioty zostaną posklejane i mają trafić do Muzeum Ziemi Kozielskiej.
Na zdjęciach znalezione przedmioty oraz jedno ze stanowisk archeologicznych:
Reklama
Odkrycie archeologiczne na budowie obwodnicy północnej. Znaleźli ślady osady sprzed 3 tysięcy lat
- 29.09.2020 18:29
Napisz komentarz
Komentarze