Związek Międzygminny "Czysty Region" zaszczepia bakcyla ekologii u najmłodszych dzieci, organizując już po raz kolejny akcję selektywnej zbiórki odpadów. Dzieci, mimo panującej pandemii, czynnie wzięły w niej udział, a ich starania doceniono nagrodami.
"Eko piknik" zorganizował Związek Międzygminny „Czysty Region" w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej, która ma uczulić mieszkańców na prawidłowe postępowanie z odpadami. W ramach inicjatywy rozdano nagrody w konkursie "Segreguj.pl", odbywały się warsztaty ekologiczne, quizy i zabawy o tematyce prośrodowiskowej.
- W Kędzierzynie-Koźlu propagujemy selektywną zbiórkę odpadów od 1998 roku. Niestety, wciąż jakość segregacji pozostawia dużo do życzenia. Staramy się tych ludzi, którzy nie trzymają standardów sortowania, zawstydzić tym, że już nawet najmłodsi doskonale wiedzą, jak należy radzić sobie z odpadami. Cieszymy się, widząc, jak w nawyk wchodzi naszym dzieciom segregacja - mówi Brygida Kolenda-Łabuś, przewodnicząca "Czystego Regionu".
Pod Halą Sportową "Śródmieście" w Kędzierzynie-Koźlu trwa ekologiczne świętowanie. Najważniejszy punkt programu to rozdanie nagród w konkursie "Segreguj.pl", który skupia się nie tylko na przekazywaniu dzieciom i młodzieży wiedzy na temat selektywnego zbierania odpadów, ale również na praktyce – zbiórce surowców w placówkach oświatowych: makulatury, tworzyw sztucznych, aluminiowych puszek, baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nagrody otrzymują najaktywniejsze placówki oraz najbardziej zaangażowane przedszkolaki i uczniowie.
- Niestety, tegoroczna pandemia koronawirusa i zamknięcie placówek oświatowych nieco pokrzyżowały plany zarówno organizatorom przedsięwzięcia, jak i samym uczestnikom konkursu. Do marca udało się przeprowadzić jedynie 27 pogadanek, po czym zamknięto szkoły. Jednak nie pozostawiono dzieci i młodzieży z niczym. Zamiast zajęć w „realu”, nagrano lekcje w formie prezentacji on-line. Dzieci mogły zapoznać się z materiałem w swoich domach, a następnie sprawdzić wiedzę w zakresie właściwego postępowania z odpadami w specjalnie przygotowanym dla nich quizie, również on-line. Taka formuła cieszyła się dużą popularnością. Warunki pandemiczne nie powstrzymały również uczniów i przedszkolaków przed aktywnym włączeniem się w zbiórkę surowców. W minionym roku szkolnym w ramach konkursu "Segreguj.pl" zebrano w sumie niemal 111 ton odpadów, to tylko 30 ton mniej niż rok wcześniej - podkreśla Anna Piróg z Związku Międzygminnego "Czysty Region".
W konkursie uczestniczyło jak co roku kilkadziesiąt placówek oświatowych z terenu całego związku. Podczas imprezy uczestnicy mogli tworzyć użyteczne przedmioty z odpadów, a dla wszystkich, którzy chcą zazielenić swoje otoczenie, czekają sadzonki roślin. Wystarczy dostarczyć na miejsce na przykład 5 kg makulatury, 20 butelek PET, 10 aluminiowych puszek lub 5 kg elektrośmieci.
Dodatkowo przeprowadzony zostanie konkurs zbiórki elektroodpadów skierowany do klas lub grup uczniów. Dla tych, którzy przyniosą ich najwięcej, będzie ufundowana jednodniowa wycieczka dla całej klasy w Beskidy. Akcja "W góry za góry elektrośmieci" jest organizowana już od dwóch lat i jest ona częścią projektu o nazwie "Śmieci skrzydeł nie mają". Konkurs organizowany jest przy wsparciu Asekol Organizacji Odzysku i firmy Enviropol. Eko piknik to również spotkania ze znanymi osobami, ambasadorami proekologicznego stylu życia – Julią Wizowską oraz Dominikiem Dobrowolskim.
Reklama
Od małego na całego z ekologią. Piknik Związku Międzygminnego "Czystego Region"
- 16.09.2020 11:13
Napisz komentarz
Komentarze