Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe było tematem wczorajszego spotkania kolegium doradczego wojewody opolskiego. Specjaliści od zabezpieczeń przeciwpowodziowych, administratorzy Odry oraz samorządowcy spotkali się w Bierawie.
Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Po zamknięciu obwałowań po lewej stronie Odry, to właśnie gmina Bierawa w głównej mierze narażona jest na wystąpienie powodzi na jej terenie. W tej sprawie władze samorządowe różnego szczebla podjęły już szereg działań zmierzających do uregulowania sytuacji i budowy umocnień na prawym brzegu rzeki.
Władze regionu reprezentował wojewoda Ryszard Wilczyński, w delegacji starostwa powiatowego znalazła się starosta powiatu Małgorzata Tudaj, wicestarosta Józef Gisman oraz przewodnicząca rady powiatu Danuta Wróbel. W dyskusji aktywny udział brały władze gminy Bierawa.
Wojewoda Ryszard Wilczyński pojawił się na terenie najbardziej zagrożonym powodzią, jeśli chodzi o tę część Opolszczyzny. Podczas spotkania nie tylko zaproponowano, aby to samorząd zlecił koncepcję budowy wałów, ale także – co ważne – usystematyzowano pewne informacje. Wojewoda tłumaczył, że ten kto lepiej zorganizuje się teraz do procesu zabezpieczeń swojego obszaru, ten będzie miał większe możliwości pozyskania pieniędzy.
– Nawet gdybyśmy w okresie, który minął wykonali koncepcję, to i tak nie znalazłyby się pieniądze na realizację – zaznaczył. Wspomniana koncepcja ma pokazać, jak podzielić zadania na bardziej i mniej priorytetowe.
- Będziemy mieć jasność, jakie rozwiązania są adekwatne do sytuacji hydrologicznej i terenowej tego odcinka Odry. Pojawią się różne propozycje, a jedną z nich na pewno będzie budowa wałów opaskowych – mówił Ryszard Wilczyński.
Pierwszym ważnym faktem jest to, że jeżeli zostaną zakończone potężne inwestycje hydrotechniczne na terenie województwa śląskiego, nie powinniśmy mieć większych przepływów niż 1500 metrów sześciennych na sekundę, poniżej zbiornika Racibórz. –Chyba, że zdarzy się powódź tysiąclecia razy kilka – tłumaczyli specjaliści od zabezpieczeń.
Wśród newralgicznych terenów wymieniono teren przy granicy Bierawy z województwem śląskim, część miejscowości Dziergowice oraz Smolarnię, następnie Lubieszów, Bierawę, Stare Koźle i Brzeźce. Dla tych miejscowości konieczne jest wypracowanie wspólnego rozwiązania zabezpieczającego przed wezbraniem Odry, osobną sprawą są umiejscowione przy rzece Lasoki. – Wybudowanie tam jakiegokolwiek wału będzie tylko potęgowało zagrożenie – zaznaczali eksperci.
Samorządowcy i specjaliści dyskutowali jak uchronić nas przed powodzią
- Leszek Pietrzak
- 21.10.2015 07:20
Data dodania:
21.10.2015 07:20
Napisz komentarz
Komentarze