Przez ponad 40 lat działalności mury Zespołu Szkół Medycznych opuściło wielu specjalistów znajdujących później zatrudnienie w różnego rodzaju placówkach ochrony zdrowia. Aktualnie kształcą się tutaj opiekunowie medyczni i terapeuci zajęciowi, a już teraz ponownie można zapisać się na bardzo popularne kierunki: technik farmaceutyczny i technik masażysta. O tym, dlaczego warto skorzystać z oferty szkoły, opowiada Mirosława Szamatowicz, dyrektor Zespołu Szkół Medycznych.
– Po dwóch latach przerwy znowu będziecie kształcić techników farmaceutycznych?
– Rzeczywiście tak i jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które chciałyby wykonywać tę pracę. Prawo wykonywania zawodu będzie można zdobyć dzięki nauce w naszej szkole w Kędzierzynie-Koźlu.
– Co czeka na absolwentów tego kierunku?
– Ogólnie zawód technika farmaceutycznego cieszy się bardzo dobrą opinią. W końcu przecież to pracownicy aptek, tuż za lekarzami, są osobami odpowiedzialnymi za pomoc w leczeniu chorych osób. Ten zawód jest bardzo szanowany i na pewno może przynieść satysfakcję, zarówno osobistą jak i finansową.
– Czy po ukończeniu szkoły jest szansa na znalezienie pracy?
– Jest to jedną z zalet kształcenia się właśnie na tym kierunku. Obecnie w wielu branżach mówi się o tzw. rynku pracownika. Podobnie jest w przypadku techników farmaceutycznych, ofert pracy jest naprawdę sporo także tutaj, na lokalnym rynku pracy.
– Państwa uczniowie mogą liczyć na opiekę zarówno w trakcie nauki jak i po zakończeniu szkoły?
– Od lat współpracujemy z wieloma aptekami z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, w których nasi uczniowie odbywają praktyki. Staramy się naszym uczniom dać dobry start w przyszłość i z chęcią podpowiadamy im także o dostępnych ofertach pracy, nawet jeśli już dawno zakończyli edukację w „Medyku”. Coraz częściej to sami pracodawcy z aptek, domów seniora czy domów pomocy społecznej, a także osoby prywatne poszukujące opiekunów dla swoich bliskich zgłaszają się do nas z prośbą o polecenie im naszych absolwentów do pracy.
– Z czego to wynika?
– Myślę, że z zaufania jakie wyrobiliśmy sobie przez wiele lat oraz faktu, że w szkole jest naprawdę wysoki poziom nauczania. Kształcenie w zawodzie zwieńczone jest egzaminem zawodowym i bardzo zależy nam, aby uczniowie uzyskali satysfakcjonujące ich i nas wyniki z tego egzaminu. Prowadzone w szkole zajęcia odbywają się oczywiście zgodnie z programem nauczania. Podczas nich uczniów wyposażamy w potrzebną wiedzę, ale staramy się również wykształcić u nich wszystkie umiejętności praktyczne, niezbędne w przyszłej pracy. Nasz absolwent to osoba gotowa do podjęcia pracy w swoim zawodzie, ponieważ posiada do tego pełne kwalifikacje. Uczniowie przekazują nam też informacje, że pracodawcy z całego regionu zwracają szczególną uwagę na to, którą szkołę ukończył kandydat do pracy i bardzo doceniają fakt bycia absolwentem właśnie naszej szkoły.
– Oferta popularnego „Medyka”, to także kształcenie w innych zawodach?
– Oferta jest bardzo szeroka i obejmuje także inne, pożądane obecnie na rynku pracy, zawody medyczne. Zakładamy nabór na kierunki: technik farmaceutyczny, technik masażysta, terapeuta zajęciowy, opiekun medyczny, opiekunka dziecięca i asystent osoby niepełnosprawnej. Zawody medyczne są na liście zawodów przyszłości a jednocześnie już dziś łatwo znaleźć pracę w naszym województwie, ponieważ są to zawody deficytowe.
– W jakim trybie odbywają się zajęcia w szkole?
– Jesteśmy w tym względzie bardzo elastyczni i dopasowujemy się do potrzeb uczniów. Część naszych słuchaczy chce pracować i dlatego też zajęcia mogą odbywać się popołudniami, a nawet w soboty czy w niedziele. Oferujemy kształcenie w systemie zaocznym, stacjonarnym i dziennym w zależności od kierunku.
– Jaki jest tegoroczny termin rekrutacji?
– Dokumenty można składać do 14 sierpnia. W celu zapoznania się z pełną ofertą szkoły zapraszamy na stronę internetową: http://msz.k-k.pl/medyk
Zespół Szkół Medycznych
Tel. 77 482 31 08
http://msz.k-k.pl/medyk/
e-mail: [email protected]
Znowu będą kształcić techników farmaceutycznych. Po tej szkole na absolwentów czeka dobrze płatna praca
- 05.07.2020 08:46
Napisz komentarz
Komentarze