Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 05:55
Reklama
Reklama
Reklama

Szpital podpisał umowę z bankiem tkanek. Skróci się kolejka do przeszczepu rogówki

Szpital podpisał umowę z bankiem tkanek. Skróci się kolejka do przeszczepu rogówki
Dla niektórych pacjentów jest to jedyna możliwość uratowania wzroku, dla innych szansa na lepsze życie. Teraz, na mocy umowy kozielskiego szpitala z bankiem tkanek w Zabrzu, specjaliści z naszej lecznicy będą przeszczepiać rogówki oczne dostarczana z tej placówki.

Szacuje się, że w Polsce około 1,5 tysiąca osób czeka na przeszczep rogówki. Teraz pacjenci ci będą mogli skorzystać również z usług kozielskiego szpitala. Lecznica jest jedyną w województwie, która podpisała umowę z bankiem tkanek w Zabrzu, placówką powołaną do życia z inicjatywy profesora Zbigniewa Religi. Najsłynniejszy polski kardiochirurg jest założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, a ta z kolei zainicjowała otwarcie ośrodka wyspecjalizowanego w przygotowywaniu materiału biologicznego.

- Ta umowa oznacza dla nas zmniejszenie kolejki osób oczekujących na przeszczep rogówki – mówi dr Paweł Szkaradek, szef oddziału okulistycznego kozielskiego SP-ZOZ oraz konsultant wojewódzki w tej dziedzinie.

Materiał od osoby zmarłej musi zostać pobrany do 18 godzin, granicą jest 70. rok życia. Zgodnie z zasadami, w przypadku poboru rogówek, jedna z nich wraca do swojej macierzystej lecznicy. – Wtedy tkankę wszczepimy osobie z listy naszych pacjentów oczekujących na przeszczep – tłumaczy dr Paweł Szkaradek.

Tkanka jest darem osoby zmarłej dla chorej, ale żeby ten dar mógł być bezpiecznym materiałem leczniczym, bank tkanek musi wykonać szereg różnorodnych procedur. Polegają one na pobraniu, preparowaniu, konserwacji, testowaniu, sterylizacji oraz na przechowywaniu tkanek w kontrolowanych warunkach, aż do momentu wszczepienia.

Poza działaniami medycznymi, śląska placówka zajmuje się też szeroko rozumianą profilaktyką i edukacją społeczeństwa w zakresie transplantologii. - Opór społeczny bierze się przede wszystkim z niewiedzy, niedostatecznej edukacji, dlatego przekazujemy informacje w sposób rzetelny, dokładnie tłumaczymy zasady prawne, medyczne oraz etyczne całego przeszczepu, rozmawiamy z rodziną – opowiada Jolanta Wszołek, prezes banku tkanek.

Prowadzony przez nią ośrodek w Zabrzu jest placówką non profit, w jego skład wchodzą nowoczesne laboratoria, które zajmują się przygotowywaniem rogówki oka oraz opatrunków z owodni, stosowanych z leczeniu powierzchni oka. Wszystkie tkanki są dokładnie badane pod kątem wirusologicznym oraz nowotworowym. Bez względu na to, czy szpital jest placówką publiczną czy prywatną, tkanka zawsze przekazywana jest szpitalowi bezpłatnie.

bank tkanek2

bank tkanek2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ