Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 06:02
Reklama
Reklama
Reklama

Wtorek ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego. Wszystko, co musisz wiedzieć

Wtorek ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego. Wszystko, co musisz wiedzieć
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się 28 czerwca 2020 r. Swój głos będzie można oddać tradycyjnie w lokalu wyborczym, jak i korespondencyjnie.

Przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, co zrobić i jakich terminów trzeba przestrzegać, aby wypełnić swój obywatelski obowiązek. Poniżej znajdują się również linki do potrzebnych formularzy.

 

 

 

Formularze dla wyborcy:


INFORMACJA O UPRAWNIENIACH WYBORCÓW W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 28 CZERWCA 2020 ROKU

1. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, w terminie do 16 czerwca 2020 roku. Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji domowej  zgłasza zamiar głosowania korespondencyjnego w terminie do 23 czerwca 2020 roku. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie kwarantannie lub izolacji po tym terminie może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca 2020 roku.

Zgłoszenia można dokonać:

Nie ma możliwości zgłoszenia telefonicznego oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail.

2. Zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wyborca , który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosownia w kraju i za granicą.

Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć:

Zaświadczenia o prawie do głosowania wyborca może odebrać osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę najpóźniej w dniu 26 czerwca 2020 roku w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, a przed sporządzeniem spisu – w rejestrze wyborców. Osoby ujęte w rejestrze wyborców miasta Kędzierzyn-Koźle odbierają zaświadczenia w Urzędzie Miasta w Kędzierzynie-Koźlu-Wydział Spraw Obywatelskich ul. Władysława Planetorza 2, I piętro.

W przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania a przed ponownym głosowaniem może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania . Po odbiór takiego zaświadczenia należy zgłosić się po dniu pierwszego głosowania, nie później jednak niż w drugim dniu przed dniem ponownego głosowania.

3. Dopisanie wyborcy do spisu wyborców w miejscu pobytu.

Wyborca na wniosek wniesiony najpóźniej w dniu 23 czerwca 2020 roku może zostać dopisany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy, w której będzie przebywał w dniu wyborów.

Wniosek można złożyć:

Osoby wpisane na swój wniosek do spisu wyborców w miejscu pobytu będą  ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania. Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w miejscu stałego zamieszkania, będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców.

4. Wpisanie wyborcy do stałego rejestru wyborców.

Wniosek o wpisanie do stałego rejestru wyborców może zostać złożony przez:

  • wyborcę stale zamieszkałego na obszarze miasta Kędzierzyn-Koźle bez zameldowania na pobyt stały

  • wyborcę nigdzie niezamieszkałego przebywającego stale na obszarze miasta

  • wyborcę stale zamieszkałego w Kędzierzynie-Koźlu pod innym adresem aniżeli adres jego zameldowania na pobyt stały na obszarze miasta – jeżeli wyborca chce być wpisany do rejestru wyborców pod adresem stałego zamieszkania


Wniosek można wnieść:

Do wniosku należy dołączyć:

W terminie 5 dni od dnia wniesienia wniosku następuje wydanie decyzji administracyjnej o wpisaniu lub o odmowie wpisu do stałego rejestru wyborców.

5. Sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Wniosek może złożyć wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub wyborca, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do  stałego rejestru wyborców tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wniosek można złożyć w terminie do 19 czerwca 2020 roku:

Do wniosku należy dołączyć:

  • kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności (nie dotyczy wyborcy, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat)

  • pisemna zgoda osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa wyrażona na formularzu
    https://bip.kedzierzynkozle.pl/sprawa-do-zalatwienia/684/sporzadzenie-aktu-pelnomocnictwa-do-glosowania

  • kopia zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa (załącza się wyłącznie w przypadku, gdy osoba, która wraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co wyborca udzielający pełnomocnictwa)


Akt pełnomocnictwa jest sporządzany w ustalonym terminie w miejscu stałego zamieszkania wyborcy, chyba że wyborca we wniosku zwróci się o jego sporządzenie w innym miejscu na obszarze gminy, w której jest ujęty w rejestrze wyborców.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniecodkdok 30.06.2020 08:36
A później broń rzadu, jedz na jakieś smieszne misje wojenne, do Iraku, Syrii, Afganistanu i walcz za amerykanów, którzy sami te wojny wywołują :) serio nie wystarczy im wojsk mossadu w Polsce i żołnierzy usa?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ