Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:41
Reklama
Reklama
Reklama

Policja ostrzega: Dzisiaj w Kędzierzynie-Koźlu działają oszuści podający się za funkcjonariuszy policji

Policja ostrzega: Dzisiaj w Kędzierzynie-Koźlu działają oszuści podający się za funkcjonariuszy policji
Policja ponownie otrzymuje sygnały ze strony mieszkańców o próbach oszustwa.
Przestępcy dzwonią do swoich ofiar, podając się za policjantów prowadzących działania operacyjne mające zapobiec oszustwom, następnie pytają o sumę zgromadzonych pieniędzy. Jeśli wyczują, że ofiara połknęła haczyk, próbują nakłonić ją do chwilowego przekazania gotówki, co rzekomo ma umożliwić złapanie prawdziwych przestępców. Ostatnio jedna z mieszkanek Kędzierzyna-Koźla straciła w ten sposób nie tylko oszczędności, ale również pieniądze, które pożyczyła w banku. Możliwe są też jednak inne warianty oszustwa. Osoba dzwoniąca może podawać się też na przykład za członka rodziny, który popadł w tarapaty i pilnie potrzebuje gotówki.

 

Policja apeluje i radzi:

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Zwracamy się z apelem do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Alina 01.06.2020 17:42
Musi być sieć rozstawionych wokół Z.Ch.Blachownia stacji pomiarowych lub dron z rejestratorem zanieczyszczeń aby zmienne kierunki wiatru nie wpływały na poprawność i porównywalność pomiarów. Już o tej korelacji wielokrotnie mówiłam, ale proszę po raz kolejny przyjrzeć się wykresowi łącznemu wskazań stacji na Piastach i w Zdzieszowicach: http://powietrze.opole.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/05.2020 I tak miesiąc w miesiąc. Ciekawe dlaczego?

gregor 01.06.2020 15:30
Jaja sobie z mieszkańców robią,która to już komisja,zespół ekspertów,badaczy.I tak od dziesięciu lat. Zenada.

? 01.06.2020 14:58
I jakie wnioski ? Te same co zawsze no ale pieniądze trzeba wydać.

? 01.06.2020 13:28
A sprawdzą też dlaczego w Koźlu na oś Zachód codziennie rano między 6:00 a 8:00 tak wali smołą, że nie da rady okna otworzyć?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ