Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 22:23
Reklama
Reklama

Z darmowych usług prawnika w Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać już teraz

Od 2016 roku w całej Polsce ruszy sieć biur darmowej pomocy prawnej, których działalność będzie finansowana z budżetu państwa. Już teraz taka usługa jest dostępna dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Biuro we współpracy z urzędem miasta uruchomiła Fundacja Restytucja.

- Wiele osób przychodzi z różnymi problemami natury prawnej na przyjęcia stron w urzędzie miasta, gdzie jestem ja lub moi zastępcy. Staramy się pomóc, ale nie zawsze możemy. Dlatego uzgodniliśmy, że kancelaria prawna z Opola będzie udzielać bezpłatnych porad prawnych dla  naszych mieszkańców. Jedyny koszt dla urzędu miasta, jaki się z tym wiąże, to udostępnienie pomieszczenia – wyjaśnia prezydent Sabina Nowosielska.


Z pomocy prawnika można skorzystać od 7 października w każdą środę w godzinach 14.00-17.00. Biuro mieści się w budynku Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu – pomieszczenie nr 207 B. Aby uzyskać bezpłatną pomoc prawną, wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 790 666 450.

Prawnicy udzielają pomocy z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa karnego, postępowania egzekucyjnego i dochodzenia wierzytelności, a także postępowania administracyjnego.

Natomiast na mocy przyjętej w tym roku ustawy na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w styczniu powinny powstać aż cztery punkty (jeden na 25 tys. mieszkańców) bezpłatnej pomocy prawnej. Ich działalność będzie finansowana ze środków budżetu państwa.

- Zgodnie z ustawą jesteśmy zobowiązani do zatrudnienia czterech prawników. Dwóch wskazuje izba adwokacka, a dwóch organizacje pozarządowe. Musimy również zapewnić im warunki lokalowe, w których będą mogli świadczyć swoje usługi – wyjaśnia starosta Małgorzata Tudaj.

Z rządowej pomocy prawnej nie będzie mógł skorzystać każdy. Usługi są skierowane do beneficjentów pomocy społecznej, posiadaczy karty dużej rodziny, kombatantów oraz osób, które ukończyły 75 lat. Bez względu na status społeczny korzystać będą mogli z nich także mieszkańcy dotknięci różnymi klęskami. Jedynym wyjątkiem uprawnionym do korzystania z bezpłatnych porad poza osobami fizycznymi będą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mocno poirytowany 09.10.2015 08:20
Chciałem skorzystać z porady ,ale się nie udało , kolejka do prawnika była długa ,jedna osoba załatwiana przez godzinę czasu , no kurczę nie może tak być , czas na jedną osobę powinien być wyznaczony ok. 20 min ,a nie przychodzi ktoś z teczką i cały przeznaczony czas na poradę prawną zabiera dla siebie. Gorzej niż u lekarza , albo niech wizyta będzie płatna symboliczną kwotą 20 zł ,to wyeliminuje ludzi którzy przychodzą z pierdołami i zajmują czas .

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ