Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Kontrolę nad tym sprawują policjanci. W naszym województwie każdego dnia dzielnicowi sprawdzają czy osoby objęte izolacją stosują się do zaleceń i czy nie potrzebują pomocy. Niestety nie wszyscy przestrzegają obowiązujących obostrzeń. W ciągu ostatniej doby - na Opolszczyźnie 5 osób opuściło miejsce swojego pobytu!
W czasie panującej epidemii opolscy policjanci mierzą się z nowymi zadaniami i zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Części z nich można uniknąć, jeżeli wszyscy zastosujemy się do obowiązujących przepisów, decyzji i zaleceń. Jedną z nich jest objęcie osoby podejrzanej o nosicielstwo wirusa - kwarantanną domową.
Funkcjonariusze, którzy sprawdzają miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, nie wchodzą też do domu czy mieszkań. Zawsze są to umundurowani policjanci, którzy telefonicznie, poprzez domofon lub z bezpiecznej odległości potwierdzają jej obecność. Do realizacji tych zadań w pierwszej kolejności kierowani są dzielnicowi, którzy znają dany teren i jego mieszkańców. Dodatkowo policjanci pytają czy osoby te nie potrzebują pomocy lub wsparcia. Jeśli tak - informują o tym odpowiednie instytucje. W przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną, policjanci postępują zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. Policjanci codziennie otrzymują aktualną listę osób nią objętych.
W naszym województwie kwarantanną objętych zostało już około 700 osób. Niestety w ciągu ostatniej doby, z tej liczby 5 osób zignorowało zalecenia sanepidu. W tej chwili policjanci wyjaśniają okoliczności związane z ich nieobecnością w miejscu, w którym mieli odbywać kwarantannę. W jednym przypadku są prowadzone czynności sprawdzające w kierunku art. 160 kk. (górna granica za takie przestępstwo to 5 lat pozbawienia wolności). W kolejnych dwóch przypadkach kierowane są wnioski do sądu w związku z art. 116 kw. Osoby takie muszą liczyć się z grzywną sięgającą nawet 5 000 złotych.
Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Dlatego apelujemy i przypominamy o odpowiedzialnym zachowaniu, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!
Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.
Reklama
Są na kwarantannie, a i tak wychodzą z domów. To skrajnie nieodpowiedzialne i surowo karane
- Redakcja
- 20.03.2020 09:03
Napisz komentarz
Komentarze