Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 04:08
Reklama
Reklama

Epidemia koronawirusa: odpowiedzi na 21 najważniejszych pytań mieszkańców Kędzierzyna-Koźla

Epidemia koronawirusa: odpowiedzi na 21 najważniejszych pytań mieszkańców Kędzierzyna-Koźla
Poniżej publikujemy najczęściej pojawiające się zapytania i wątpliwości mieszkańców dotyczące koronawirusa oraz odpowiedzi na nie. Korespondencję w tej sprawie można wysyłać na specjalnie utworzoną skrzynkę mailową: [email protected]

1. Jak zapobiegać zakażeniu?

Przede wszystkim należy pamiętać o higienie i zdrowym trybie życia. Często myć ręce, używając mydła i wody. Podczas kaszlu należy zakrywać usta i nos. Warto zachować dystans od osób, które kaszlą lub kichają.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia

2. Co zrobić, gdy podejrzewam u siebie zakażenie koronawirusem?

W razie wystąpienia niepokojących objawów należy się zgłaszać do sanepidu, a nie do placówek służby zdrowia.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia

3. Czy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zdiagnozowano osobę zakażoną koronawirusem?

Tak. To kobieta w średnim wieku. Osoby, które miały z nią kontakt, zostały objęte kwarantanną.
Stan na 17.03. Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

4. Dlaczego szpital w Kędzierzynie-Koźlu stał się szpitalem zakaźnym dla osób zakażonych koronawirusem?

Taką decyzję podjęła administracja rządowa. W wyniku specustawy wojewoda miał prawo wyznaczyć szpital w Koźlu i samorząd powiatowy nie miał tu żadnego pola manewru (to starostwo zarządza SP ZOZ-em, a nie gmina). Ustawa COVID-19 przyznaje premierowi, właściwym ministrom i wojewodom szereg szczególnych uprawnień. Wojewoda może wydawać polecenia jednostkom samorządowym, które są wiążące i natychmiast wykonalne. Nie przysługuje od nich także żadne odwołanie. Nad wykonaniem poleceń nadzór sprawują premier i ministrowie.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

W każdym szpitalu monoprofilowym musi być co najmniej 10 procent łóżek respiratorowych, sale operacyjne i zabiegowe oraz sale porodowe dla ciężarnych kobiet zarażonych koronawirusem. Wszystkie te kryteria spełnia kozielska placówka. Przekształcenie szpitala odbyło się zgodnie z wszelkimi procedurami bezpieczeństwa.
Źródło: Wojewoda Opolski

5. Czy szpital w Kędzierzynie-Koźlu przyjmuje pacjentów niezarażonych koronawirusem?

Nie. Ze względu na przekształcenie szpitala w Koźlu w placówkę zakaźną wszyscy, którzy mają inne schorzenia, będą kierowani do innych szpitali w regionie. W sytuacji nagłej telefon 112.

Nocna i świąteczna opieka medyczna działa w szpitalu przy ul. Judyma w Kędzierzynie. Przed wizytą - dla naszego wspólnego bezpieczeństwa - prosimy o kontakt telefoniczny: 77 40 62 752.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

6. Czy ścieki ze szpitala będą nam zagrażały?

Ścieki ze szpitala zostały zabezpieczone. Pracownicy lecznicy przy pomocy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji zainstalowali na terenie dwóch tamtejszych przepompowni dodatkowe urządzenia, w tym pompy dozujące. Ścieki wypływające ze szpitala są teraz dezynfekowane przy użyciu podchlorynu sodu i w takiej postaci trafiają do dalszej części sieci.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

7. Czy mogę zrobić badanie w szpitalnym laboratorium w Koźlu?

Nie. Taka możliwość istnieje w laboratorium przy ul. Harcerskiej w Śródmieściu.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

8. Czy będzie działał szpitalny oddział ratunkowy w Koźlu?

Nie, ponieważ cały szpital został przekształcony w szpital zakaźny dla zakażonych koronawirusem, więc również i SOR. W sytuacji zagrożenia życia dyspozytor pogotowia zdecyduje, do której placówki w regionie przewieźć chorego.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

9. Co, jeśli zaplanowaliśmy poród w kozielskim szpitalu?

Należy kontaktować się z innymi placówkami w regionie. Nie ma rejonizacji i poród może się odbyć w dowolnym szpitalu.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

10. Ilu pacjentów przebywa w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu?

Szpital zakaźny w Koźlu przyjął pierwszych pacjentów. Jedną osobę z potwierdzonym wynikiem na koronawirusa, u sześciu osób podejrzewa się zakażenie. W przyjętej szóstce jest jedno dziecko.
Stan na 17.03. Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

11. Czy w powiecie zostały wyznaczone miejsca do kwarantanny?

Tak, to nowy internat żeglugi i bursa szkolna w Koźlu oraz hotel MOSiR-u na stadionie „Kuźniczka”.
Źródła: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

12. Czy mieszkańcy objęci kwarantanną lub seniorzy obawiający się o swoje zdrowie mogą liczyć na pomoc?

Tak. Uruchomiony został specjalny numer telefonu - 77 40-34-491, na który mieszkańcy mogą zgłaszać się z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów. Do akcji koordynowanej przez urząd miasta przyłączyli się wolontariusze z organizacji pozarządowych. Osobom objętym kwarantanną żywność będą dostarczać strażacy ochotnicy i ratownicy wodni. Dostarczą oni jedzenie pod adres wskazany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Nie będą się kontaktować z osobami potencjalnie zarażonymi, a jedynie z odległości upewnią się, że dostawa została odebrana.

Mieszkańcy chętni do pomocy skrzyknęli się także na Facebooku. W ramach akcji „Widzialna ręka” deklarują zrobienie zakupów dla seniorów czy wyprowadzenie psa na spacer.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

13. Czy w Kędzierzynie-Koźlu funkcjonują punkty gastronomiczne i sklepy, które dostarczają żywność do domu?

Tak. Urząd miasta przygotowuje bazę firm gastronomicznych i sklepów, które w swojej ofercie mają dowóz zakupów i gotowych posiłków do domu. Wstępna lista takich podmiotów została już opublikowana na stronie internetowej gminy – www.kedzierzynkozle.pl.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

14. Czy w mieście odbędą się zaplanowane wcześniej wydarzenia kulturalne i sportowe?

Nie. W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa wszystkie marcowe imprezy w Kędzierzynie-Koźlu zostały odwołane lub przełożone na inny termin. Nie działają kina oraz obiekty sportowe. Miejskie instytucje kultury i sportu przeniosły swoją działalność do Internetu. Placówki ogłosiły ciekawe konkursy dla dzieci i młodzieży oraz proponują pełną paletę zajęć online. Więcej informacji należy szukać w mediach społecznościowych.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

15. Czy w związku z obecną sytuację śmieci będą odbierane zgodnie z harmonogramem?

Nie. Od 17 marca obwiązują nowe zasady odbierania śmieci od mieszkańców. Związek Międzygminny „Czysty Region” wprowadził pewne ograniczenia. Z zabudowy jednorodzinnej odbierane będą jedynie odpady zmieszane, popiół i bio. W przypadku zabudowy wielorodzinnej wstrzymane zostają odbiory odpadów wielkogabarytowych.
Źródło: Związek Międzygminny „Czysty Region”

16. Czy urząd miasta został zamknięty?

Nie, jednak ze względu na duże zagrożenie rozpowszechniania się koronawirusa wprowadzono w urzędzie miasta nowe zasady obsługi mieszkańców. Zastosowane środki ostrożności mają zminimalizować ryzyko. Prosimy, aby większość spraw załatwiać drogą elektroniczną lub telefoniczną.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

17. Jak działają szkoły?

Decyzją rządu wszystkie placówki edukacyjne zostały zamknięte. Nasze szkoły i przedszkola komunikują się ze swoimi wychowankami i rodzicami przez Internet. Dzieci otrzymują zadania do rozwiązania w domu.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

18. Co z naborem do przedszkoli?

Nabór dzieci do przedszkoli w Kędzierzynie-Koźlu na rok szkolny 2020/2021 zostanie przeprowadzony w zaplanowanym terminie. W związku z zagrożeniem epidemicznym zmienią się jednak pewne zasady składania dokumentów. Elektroniczna rejestracja kandydatów przystępujących do naboru rozpoczęła się 16 marca i potrwa do 30 marca. Nowe zasady dotyczą składania wniosków w formie papierowej. Dokumenty aplikacyjne można składać wyłącznie w zaklejonych kopertach i wrzucać do zabezpieczonych skrzynek pocztowych, wystawionych w ogólnodostępnym miejscu przedszkola pierwszego wyboru.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

19. Czy komunikacja miejska działa normalnie?

Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu podjął działania profilaktyczne. Cały tabor jest sukcesywnie dezynfekowany przy użyciu atestowanych, bezpiecznych dla ludzi i zwierząt środków odkażających. Pasażerowie do odwołania nie kupią biletów u kierowców, a do pojazdów będą wpuszczani tylko środkowymi i tylnymi drzwiami. Płatność za przejazd jest możliwa poprzez bilet elektroniczny eMZetKa lub za pomocą karty bankowej. Ponieważ od 16 marca nie ma zajęć w szkołach, w MZK do 27 marca obowiązuje non stop sobotni rozkład jazdy. Jedynie linie 4, 7 i 8 na mniejsze osiedla kursują jak w dni robocze, z wyłączeniem kursów szkolnych, oznaczonych na rozkładzie literą „N”. Dodatkowe informacje można uzyskać u dyspozytora pod nr. tel. 77 483 52 52, w. 15.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle

20. Co w sytuacji gdy mój mąż wraca z zagranicy i zostaje objęty kwarantanną domową. Co wtedy jest ze mną, żona która pracuje w Polsce? Czy otrzymam również zwolnienie od lekarza do poddania się kwarantannie razem z mężem? 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna udzieli odpowiedzi, proszę dzwonić i pytać. Telefony: /077/ 482 11 74, /077/ 446 98 72, /077/ 446 98 73, /077/ 482 39 60, fax /077/ 543 09 10. Całodobowy telefon alarmowy (dzwonić tylko w sytuacjach kryzysowych, gdy wymagana jest niezwłoczna interwencja): (+48) 606305480.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

21. Jestem na końcówce ciąży. Z racji tego, iż szpital w Koźlu jest zakaźny, gdzie mam się kierować? Nie mam samochodu, jak mam sobie poradzić?

Należy zadzwonić do najbliższego szpitala z oddziałem położniczym i przedstawić sytuację. W sytuacji nagłej telefon 112. Proszę też skontaktować się z lekarzem, który prowadzi ciążę, na pewno taki jest i zapytać o swój przypadek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Obserwator 26.03.2020 10:41
Dać tytuł za zasługi:1 Skra bez Wlazłego bo już nigdy nie zdobędzie,2 ZAKSA ,3 Resovia za całokształt,a Werwe spuścić do Wisły i drugiej ligi za znajomości ha,ha.

Bodzio 26.03.2020 07:55
Co prawdo w oczy kole.

Bodzio 25.03.2020 22:00
Jakby warszawka była na pierwszym miejscu to tytuł mistrza by był.

Set i net 25.03.2020 21:05
Gdyby to Verwa Wa-wa była liderem PLS-u z przewagą 2 pkt.nad drugą drużyną to mistrzem Polski został by zespół z Wa-wy,moim zdaniem to lobby Warszawskie zablokowało tytuł mistrzowski dla Zaksy!Motto Warszawiaków to:Albo my będziemy mistrzami Polski,jak nie my to mistrza Polski nie będzie!!!

Mieszkaniec Polski 25.03.2020 20:55
Ale kibel

Mieszkaniec KK 25.03.2020 20:40
Co to za tytuł - kto powiedział że nie obroni - a ktoś inny zdobył tytuł Mistrza Polski, nie. Więc tytuł jest kłamliwy. Tytułu będziemy bronić w kolejnym sezonie i tyle. #goZAKSA

Kędzierzynianin 25.03.2020 20:25
Przede wszystkim skoro sezon jest anulowany-bo tak to trzeba odebrać-to Zaksa nadal pozostaje zespołem,który jako ostatni wywalczył tytuł na parkiecie. Tak więc nie do końca to prawdziwe określenie,że nie obroniła bo nikomu nowemu nie oddała tytułu.

Rafal 25.03.2020 19:55
Rozwiązać to wszystko, bo po co to komu, grali cały sezon i medalu nie ma, przestanę się interesować tym sportem, to po co te mecze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ