Nie zniszczyła jej powódź, ani zmiana technologiczna, rozwija się i wciąż tworzy nowe odsłony codziennych emocji uwiecznionych na zdjęciach. CEWE to firma, która od 25 lat działa w Kędzierzynie-Koźlu, dostarczając na rynek europejski szeroki wachlarz najwyższej jakości produktów.
CEWE Sp. z o.o. należy do międzynarodowej sieci CEWE Stiftung & Co. KGaA, największego w Europie samodzielnego koncernu fotograficznego. Grupuje 10 przemysłowych laboratoriów fotograficznych na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Polski, Czech i Węgier.
W Kędzierzynie-Koźlu firma funkcjonuje już od 25 lat. W pierwszym okresie mieściła się na terenie Koźla Portu i w 1997 roku dotknęły ją skutki powodzi. Mimo trudności i strat, CEWE wciąż funkcjonowało, choć na zaledwie kilku odratowanych maszynach. Od 2001 roku siedziba firmy przeniosła się na ulicę Strzelecką i funkcjonuje tam do dziś.
- Na początku w swoim portfolio usług mieliśmy trzy formaty zdjęć. Królowała wtedy tylko fotografia analogowa, a fotograf był jej nieodzowną częścią. Pamiętam, kiedy pojawił się pierwszy plakat w dwóch opcjach do wyboru, na powierzchni matowej i błyszczącej, byłem wtedy przekonany, że nasz wachlarz ofert jest naprawdę okazały – wspomina z uśmiechem Henryk Hadasik z zarządu spółki CEWE.
Zmiana technologiczna, jaka nastąpiła w trakcie 25 lat działalności firmy, wiązała się z wieloma obawami, ale i dawała wiele nowych możliwości. Fotografia cyfrowa wyparła analogową, dając klientom możliwość samodzielnego tworzenia zdjęć w każdej chwili swojego życia.
- Wiele firm nie przetrwało tej zmiany. Kilkanaście lat temu byliśmy lekko przerażeni tym, co może się wydarzyć. Nie było miesiąca, aby ktoś z naszych przyjaciół fotografów lub dostawców nie zamykał swojej działalności. Ta zmiana była przeogromna, stanowiła dla nas zagrożenie, ale i szansę. My jako firma odczytaliśmy ten moment na rynku jako wyzwanie i odpowiednio zareagowaliśmy, podążając za oczekiwaniami klienta – mówi Henryk Hadasik.
Oprócz zdjęć CEWE ma do zaoferowanie wiele innych usług. Uwzględniając różne formaty i materiały, na które nanoszony jest obraz, ma około tysiąca różnych możliwości zamówień.
- Jesteśmy jedynym w koncernie producentem zdjęć na drewnie, puzzli, zdjęć na magnesach, na naklejkach, na kulach śnieżnych i ceramice. Produkty na drewnie nie są łatwe w realizacji, to naturalny surowiec i każdy kawałek jest odrobinę inny. Trzeba zwrócić uwagę na lewą, prawą stronę deski, na układ słoi, wilgotność oraz precyzję wykonania poszczególnych desek. Te produkty wykonujemy już od kilku lat i muszę przyznać, że ich jakość jest na najwyższym poziomie – dodaje Henryk Hadasik.
CEWE słynie z tego, że organizuje wewnętrzne targi innowacyjności, podczas których odbywa się konkurs na to, które produkty powinny wejść na rynek i mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
- Gdybyśmy ignorowali nowinki technologiczne czy potrzeby ludzi, mielibyśmy problem z utrzymaniem pozycji lidera rynku fotograficznego. Od kilkudziesięciu lat firma CEWE wciąż się rozwija i zwiększa przychody. Od tego czasu, co roku wypuszczamy na rynek kilkanaście nowych produktów. Hitem była CEWE FOTOKSIĄŻKA. Dotychczas sprzedaliśmy ich 70 milionów – podsumowuje.
Nieodłącznym, elementem codziennej pracy w firmie, jest kontrola jakości produktów, a zespół firmy CEWE staje się świadkiem wielu ważnych chwil z życia ludzi z całej Europy.
- Zdjęcia przeglądane są wyrywkowo, a nacisk kładziony oczywiście na jakość wykonania produktu. Ale ze względu na specyfikę branży, mimochodem stajemy się obserwatorem momentów ważnych dla naszych klientów. Najbardziej cieszą nas te produkty, w których emocje oddają dzieci. Do dziś pamiętam, jak kilka lat temu jedno z przedszkoli zgłosiło się do nas, abyśmy wykonali CEWE FOTOKSIĄŻKĘ na zakończenie przedszkola. Na każdej stronie było jedno zdjęcie dziecka wraz z jego zeskanowanymi rysunkami, opatrzone komentarzem pani przedszkolanki. Produkt finalny wywołał niezwykle pozytywne emocje – wspomina Henryk Hadasik.
Firma stawia na dobre relację z pracownikami, doceniając ich pomysły i umożliwiając rozwój.
- Dla nas pracownicy są ważni i szanujemy ich zdanie. Przede wszystkim jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy mają się normalnie komunikować i wspólnie funkcjonować. Chcemy, aby każdy czuł się jak u siebie. Kiedyś usłyszałem fajne zdanie: jesteśmy korporacją w kapciach, bo człowiek, rodzina są dla nas ważni. Ta atmosfera, którą wspólnie stworzyliśmy, ujmuje za serce. Jak widać coś jest na rzeczy, bo w zeszłym roku otrzymaliśmy nagrodę pracodawcy roku – dodaje.
Jak podsumowuje Henryk Hadasik, firma CEWE wierzy, że jest marką z której Kędzierzyn-Koźle może być dumny.
Napisz komentarz
Komentarze