Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 02:08
Reklama
Reklama

Celnicy walczą z jednorękimi bandytami. Kontrole i konfiskaty w Kędzierzynie-Koźlu

Celnicy walczą z jednorękimi bandytami. Kontrole i konfiskaty w Kędzierzynie-Koźlu
Mimo surowych przepisów i wysokich kar, nielegalny hazard ma się dobrze. Funkcjonariusze opolskiego oddziału Izby Celnej od początku roku zatrzymali blisko pół tysiąca automatów do gier. Kontrole prowadzone są również na terenie naszego miasta.

Celnicy prowadzą systematyczne działania kontrolne zmierzające do zlokalizowania oraz likwidacji miejsc, w których urządzane są nielegalne gry hazardowe. – Działania te podejmowane są zarówno w oparciu o informacje własne, ale też pozyskane ze źródeł zewnętrznych, jak również informacje obywatelskie. Aby zgłosić zjawiska niepożądane będące w sferze zainteresowania Służby Celnej, w tym związane z nielegalnym urządzaniem gier hazardowych został uruchomiony specjalny całodobowy telefon interwencyjny – 800 060 000 oraz osobny adres e-mail [email protected]. Zarówno telefon interwencyjny jak i adres e-mail umożliwiają całkowicie anonimowe przekazanie informacji – opowiada mł. asp. Justyna Bioły-Kobylańska z Izby Celnej w Opolu.

Tylko w ubiegłym roku na terenie województwa opolskiego celnicy przeprowadzili 163 kontrole lokali gastronomicznych, pubów oraz innych punktów, w których wykryto 477 nielegalne urządzenia hazardowe. Do połowy września bieżącego roku przeprowadzono 126 kontroli i zarekwirowano 430 nielegalnych automatów.

Jak sytuacja wygląda u nas? – Na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w roku 2014 przeprowadzono 9 kontroli w nielegalnych punktach urządzania gier na automatach hazardowych, w wyniku czego zatrzymano 32 automaty. W tym roku jak do tej pory przeprowadzono na tym terenie cztery kontrole i zatrzymano 13 automatów – mówi mł. asp. Justyna Bioły-Kobylańska.

Jakie konsekwencje grożą osobom, które dopuszczają się organizacji nielegalnych gier hazardowych? Mogą oni zostać ukarani wysoką grzywną oraz karą do 3 lat pozbawienia wolności. Karze podlegają też osoby czerpiące korzyści z całego procederu, a więc również wynajmujący lokal pod automaty. Wynajmujący pomieszczenie pod automaty z grami hazardowymi może zostać obciążony karą administracyjną w wysokości 12 tysięcy złotych od jednego urządzenia.

Tyle w teorii. W praktyce ukaranie osób prowadzących nielegalną działalność jest niezwykle trudne. Żadna ze spraw prowadzonych przez opolską Izbę Celną jeszcze się nie zakończyła.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mateusz 27.09.2015 13:13
W artykule NTO z ubiegłego roku temat był ten poruszany, w naszym mieście takich punktów w których można uprawiać "Hazard" nie ma.

D... 25.09.2015 10:09
Uprzejmie proszę, aby autor, p. Leszek Pietrzak zechciał zadać, w uzupełnieniu swojego materiału, mł. asp. Justynie Bioły-Kobylańskiej z Izby Celnej w Opolu kilka prostych, acz nad wyraz kłopotliwych pytań: ile spośród tych 477 "nielegalnych" automatów zeszłorocznych oraz 430 równie "nielegalnych" zatrzymanych w tym roku sądy i prokuratorzy z Opolszczyzny nakazali oddać właścicielom? Jak uzasadniali oni takie swoje rozstrzygnięcia? Czemu Służba Celna nadal zabiera cudzą własność, mimo iż organy powołane do oceny takich działań celników stanowczo twierdzą, że nie ma obecnie żadnych podstaw prawnych, by działalność automatów zwalczać, bo jest ona dzisiaj całkowicie legalna? Kto wie lepiej? Szeregowy urzędnik czy sędzia lub prokurator? Ale autor takich pytań nie zada, bo przecież nie chodzi o rzetelne dziennikarstwo, tylko o prymitywną propagandę "sukcesów" jedynej słusznej władzy. Wszak wybory za pasem, a koryto zagrożone...

asd 25.09.2015 07:47
Zamykajcie wszystkie te punkty na terenie miasta to tylko tragiedia dla wielu rodzin z takiego uzależnienia i długów później cieżką wyjśc.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ