Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 20:17
Reklama
Reklama

Miasto będzie budować łącznik do nowej obwodnicy. Trzeba wybrać najlepszy wariant

Miasto będzie budować łącznik do nowej obwodnicy. Trzeba wybrać najlepszy wariant
Miasto jest w trakcie wykonywania dokumentacji łącznika terenów przemysłowych w Blachowni z planowaną obwodnicą północną Kędzierzyna-Koźla. Na wczorajszym posiedzeniu komisji infrastruktury radni zarekomendowali realizację wariantów 2, 3 lub 4, zaprezentowanych na mapie. Wszystkie trzy, o długości 2,5-2,7 km, rozpoczynają się rondem na wylocie ul. Energetyków i biegną na wschód od Miejsca Kłodnickiego na granicy lasu.

Na posiedzeniu komisji byli obecni przedstawiciele rad osiedli Miejsce Kłodnickie i Przyjaźni oraz firmy wykonującej dokumentację.
- Ze względów społecznych i logistycznych chcielibyśmy, żeby łącznik był jak najdalej odsunięty od obu osiedli – zaznaczał zastępca prezydenta Artur Maruszczak.

Zarekomendowane warianty wymagają budowy mostów nad Kanałem Gliwickim i Kłodnicą. Ich koszty są wstępnie szacowane na sporo ponad 50 milionów złotych netto. Odrzucony wariant nr 1 był tańszy o jedną trzecią – w tej wersji nie trzeba byłoby budować nowego mostu na Kanale Gliwickim - ale przebiegał najbliżej zabudowań. Projektanci zaplanowali na wszystkich zaakceptowanych trasach ronda na ul. Przyjaźni/Strzeleckiej, Szpaków i na połączeniu z obwodnicą północną.

Ostateczny przebieg łącznika będzie znany po koniecznych uzgodnieniach i opracowaniu finalnej dokumentacji projektowej. Nastąpi to do lutego 2021 roku. Wtedy miasto wyłoni wykonawcę, który wykona łącznik do czasu oddania do użytku obwodnicy północnej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w 2022 roku. Radni przegłosowali też wniosek Ewy Czubek, żeby na planowanej trasie w możliwie największym stopniu zachować walory przyrodnicze doliny Kłodnicy i Kanału Gliwickiego.




dsc_0161

dsc_0161

dsc_0166

dsc_0166

dsc_0180

dsc_0180

glowne_23

glowne_23

warianty_1-4_lepsze

warianty_1-4_lepsze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sukces 27.01.2020 09:35
Dotacja jest warta 0,1% rocznego budżetu miasta w 2020r. W m.in. takie pracownie miasto powinno inwestować zawsze i systematycznie.

KAT 26.01.2020 15:58
Mam nadzieje, że te pomoce dydaktyczne, o których mowa, będą rzeczywiście wykorzystywane na lekcjach przez uczniów. Jak pamiętam czasy minionej "epoki" np. preparaty w pracowni biologi stały w szafkach za szybą, a sama lekcja była nudna. Nauka to tylko z podręcznika. Podobnie z innych przedmiotów. Każdy człowiek chyba lepiej przyswoi materiał jak się go odpowiednio wyłoży, a do tego pomoce dydaktyczne w postaci urządzeń, przedmiotów czy filmów pomogą w utrwaleniu informacji.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ