Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 10 listopada 2024 06:32
Reklama
Reklama
Reklama

Wszawica pojawia się w Kędzierzynie-Koźlu. Sanepid przypomina o profilaktyce

Wszawica pojawia się w Kędzierzynie-Koźlu. Sanepid przypomina o profilaktyce
W przedszkolach w naszym mieście pojawia się wszawica. Mimo tego, że problem występuje od czasu do czasu przez cały rok, to jednak w okresie zimowym jest bardziej nasilony. Jak informuje Sanepid, do obowiązku dyrektorów placówek należy bezzwłoczne poinformowanie rodziców, gdy tylko pojawi się choroba. 

Wszawica to nie relikt przeszłości, to choroba pasożytnicza, która może dotknąć każdego z nas. Wciąż utarte jest przekonanie, że to problem głównie ludzi bezdomnych i osób skrajnie zaniedbanych. To właśnie takie myślenie tworzy stereotypowe postrzeganie osób, u których zlokalizowano wszy. Nic bardziej mylnego, bo wesz lubi zarówno brudne głowy, jak i te zadbane i czyste.

Jak informuje Małgorzata Kopczyńska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu, gdy tylko wpływa informacja o pojawieniu się wszawicy, pracownicy kontaktują się z dyrektorami placówek i informują, jak należy postępować przy tej przypadłości.

- Na terenie naszego miasta dyrektorzy są bardzo dobrze poinformowani jak należy postępować w takich sytuacjach. Przy stwierdzeniu wszawicy dyrektor może zlecić kontrolę czystości głowy, musi się to odbywać w warunkach intymności. Jeżeli taki problem jest, to informuje o obecności wszawicy wszystkich rodziców z apelem o sprawdzenie czystości głowy dzieci i zastosowanie odpowiednich produktów do mycia - mówi Małgorzata Kopczyńska.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podkreśla jednak wagę profilaktyki. Niezwykle ważne jest, aby rodzicie kontrolowali głowę swojego dziecka i szybko zareagowali, gdy pojawi się problem.

- Gdy wiemy, że w otoczeniu dziecka pojawiła się wszawica, musimy uzbroić się w cierpliwość i codziennie sprawdzać głowę naszej pociechy, zwracać uwagę na ewentualne pojawienie się jajeczek, gnid - dodaje Małgorzata Kopczyńska.

W okresie zimowym istotne jest edukowanie dzieci, aby nie wymieniały się między sobą czapkami, grzebieniami, szczotkami czy gumkami do włosów. Niestety wesz bardzo szybko przenosi się na innego żywiciela.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Andżelika 26.01.2020 22:53
teraz to nie te czasy :/, a szkoda. Mam 21 lat i jestem 4 lata w związku nie jest źle bywa różnie myślę że to się uda. Ale jak patrzę na nie które związki to mi ich szkoda jeden to kłamie drugi zdradza kolejna osoba się nie stara. A trza w to włożyć dużo serca. By druga osoba przede wszystkim się tobą nie znudziła i nie została zraniona. Wiele można zresztą wymieniać :).

"Miłość łączy...." 22.01.2020 15:16
A moi sąsiedzi zeszłym roku na jesieni też obchodzili swoje 50 lecie trwania w związku małżeńskim. I nikt z Urzędu Miasta o nich nie pamięta, tylko w kłodnickim kościele w ich intencji odprawiona została Msza św. Kiedy zgłaszłem ten "fakt" w USC w Kożlu, odprawiono mnie takim tłumaczeniem " to tylko najbliższa rodzina może o te medale wnioskować. Na przykładzie sąsiednich gmin, wiem o tym że to one samodzielnie "wyróżniają" swoich "Jubilatów".

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ