Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:57
Reklama
Reklama
Reklama

Wymuszali haracze od kobiet świadczących usługi seksualne. Na ławie oskarżonych zasiądzie 11 osób

Wymuszali haracze od kobiet świadczących usługi seksualne. Na ławie oskarżonych zasiądzie 11 osób
Łącznie 11 osób postawionych zostało w stan oskarżenia w związku ze śledztwem nadzorowanym w Wydziale I Śledczym Prokuratury Okręgowej w Opolu, przedmiotem którego był proceder czerpania korzyści majątkowych z prostytucji uprawianej w Opolu, Nysie i Kędzierzynie-Koźlu. Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Jak ustalono, na terenie Opolszczyzny, od listopada 2012 r., działała zorganizowana grupa przestępcza, która zajmowała się czerpaniem korzyści majątkowych z prostytucji. Grupę zorganizował i nią kierował obecnie 45–letni mieszkaniec Opola – Rafał L. Stworzył on mechanizm wymuszania pieniędzy od kobiet, które parały się prostytucją przydrożną oraz w wynajmowanych mieszkaniach. Kobiety zmuszone były płacić 200 zł tygodniowo za możliwość uprawiania prostytucji domowej oraz od 200 do 350 zł w związku z usługami seksualnymi oferowanymi przy głównych drogach wylotowych z Opola. W drugim z opisywanych przypadków „stawka” zmieniała się wraz ze zmianą pór roku (zimą była najniższa).

O konieczności płacenia swoistego haraczu kobiety, które przybywały do Opola celem uprawiania prostytucji przydrożnej, były informowane przez członków grupy bezpośrednio w miejscu oferowania swych usług. W tym celu okresowo prowadzona była lustracja dróg wylotowych z Opola.

Z kolei do kobiet świadczących usługi seksualne w mieszkaniach w Opolu, Nysie i Kędzierzynie–Koźlu członkowie grupy docierali wykorzystując ogłoszenia zamieszczane przez nie na jednym z portali internetowych. Oskarżeni co pewien czas weryfikowali ilość takich anonsów. Następnie jeden z nich, podając się za klienta, dzwonił pod numer wskazany w ogłoszeniu, i po umówieniu spotkania, udawał się pod adres uzyskany w rozmowie telefonicznej. Wówczas kobiety uprawiające prostytucję w danym mieszkaniu były informowane o konieczności uiszczania opłat dla Rafała L.

W przypadku odmowy płacenia żądanych kwot, na polecenie Rafała L. podejmowane były działania o charakterze szykan, które miały przymusić do zapłacenia haraczu. Polegały on na pisaniu na fasadach budynków tekstów pozwalających powiązać dany lokal mieszkalny z charakterem oferowanych tam usług, rozlewaniu na klatkach schodowych nieprzyjemnie pachnących substancji, a także wybijaniu szyb w oknach mieszkań. Działania te miały zniechęcić potencjalnych klientów, do korzystania z usług oferowanych w tych mieszkaniach.

Z uwagi na zorganizowany charakter procederu, podział zadań pomiędzy osobami weń zaangażowanymi, kierowniczą rolę Rafała L. oraz określone i stałe reguły partycypacji w zyskach uznano, że przestępstwa popełniane były w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

W toku śledztwa udało się odebrać zeznania od kilkunastu kobiet, które zdecydowały się ujawnić, że zmuszone były płacić określone kwoty w zamian za możliwość uprawiania prostytucji. Na tej podstawie ustalono, że łączna kwota uzyskanych w ramach przestępczego procederu korzyści majątkowych wyniosła ponad 450 tyś. złotych.

Oprócz Rafała L., aktem oskarżenia objęto: Krzysztofa M. (49 l.), Andrzeja W. ( 37 l.), Bogdana R. (43 l. ), Dorotę B. ( 32 l.), Gracjana N. (40 l.), Krzysztofa P. (31 l.), Grzegorza D. (64 l.), Artura S. (55 l.) oraz obywateli Bułgarii – Gyursela P. (49 l.) i Erdincha S. (48 l.).

Za zarzucane przestępstwa Rafałowi L. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym oskarżonym może zostać wymierzona kara do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sprawę rozpoznawać będzie Sąd Okręgowy w Opolu.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pastuch 16.01.2020 21:07
zgłosiłeś to do konia bo ma dużą głowę?

Rhdjejdk 16.01.2020 17:37
Do pana o nicku doktorek. To co panie kolego nagrabiles sobie i to nieźle u mnie to za rozpowszechnianie fałszywych informacji grozi odpowiedzialność karna więc teraz możesz się wyspowiadać u odpowiednich służb jak masz ochotę . Także twoi znajomi tak samo to już jest zgłoszone

powolny obchód dzielni 16.01.2020 10:25
Polecam obchód koźla. Kancelarie prawnicze rozmnożyły się jak pchły, salony piękności i zakłady fryzjerskie mają się całkiem nieźle, za każdym rogiem apteka, najczęściej zatłoczona. Upadły za to sklepy spożywcze, warzywniaki, mnóstwo punktów usługowych, nawet niektóre szmateksy. Takie spostrzeżenie, bez puenty.

Alina 16.01.2020 01:55
Porady są tylko pozornie bezpłatne. Oczywiście, że są płatne - z naszych podatków. Dodatkowe koszty to nadzór urzędniczy, rozliczanie i sprawozdawczość. W Niemczech jest zwyczaj, że grupa ludzi wykupuje usługę doradztwa prawnego płacąc ryczałtowo niewielką, miesięczną opłatę prawnikowi. I koszty ponoszą tylko ci, którzy chcą z takich porad korzystać. Może dlatego Niemcy są od nas bogatsi.

Diana 15.01.2020 19:52
Super sprawa.Miałam kiedyś taką darmową pomoc prawną i cudowna Pani Mecenas z tzw. ,, pazurem " bardzo mi pomogła a sprawa była bardzo trudna.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ