Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 23:39
Reklama
Reklama

Program "Praca dla więźniów" w Kędzierzynie-Koźlu. Coraz więcej skazanych znajduje zatrudnienie

Program "Praca dla więźniów" w Kędzierzynie-Koźlu. Coraz więcej skazanych znajduje zatrudnienie
W 2019 roku na terenie Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich podejmowano działania zmierzające do zatrudnienia jak największej liczby osób pozbawionych wolności. W ramach rządowego programu „Praca dla więźniów” nadal na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się zatrudnienie w Oddziale Zewnętrznym w Kędzierzynie-Koźlu który od kwietnia 2018 roku jest częścią strzeleckiej "dwójki".

Praca osadzonych w Oddziale Zewnętrznym w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z najważniejszych form oddziaływania w procesie readaptacji społecznej. Obecnie w kędzierzyńskiej jednostce penitencjarnej zatrudnionych jest ogółem 73 osadzonych (26 wewnątrz OZ i 47 poza jednostką). Do zatrudnienia przewidziani są kolejni skazani. Osadzeni zatrudnieni wewnątrz jednostki wykonują prace porządkowe oraz pomocnicze związane z normalnym funkcjonowaniem tego typu instytucji. Zatrudnieni są między innymi w warsztacie, magazynie, przy wydawaniu posiłków, sprzątaniu, itp.

Z uwagi na posiadane podgrupy półotwarte 47 skazanych z Kędzierzyna-Koźla pracuje odpłatnie poza terenem jednostki u takich kontrahentów jak: Grupa Azoty KOLTAR, Huta Małapanew w Ozimku, ZKS Łabędy w Gliwicach, FUHS Grelich w Kędzierzynie-Koźlu, FH Złom Max w Kędzierzynie-Koźlu, Drewnotrans w Nędzy, IGB Mazovia oraz w Spółdzielni Socjalnej Pszczółka w Kędzierzynie-Koźlu.

Praca, jako jedna z głównych form oddziaływania i readaptacji społecznej daje szansę bezpłatnego przyuczenia do zawodu, możliwość pozyskania środków finansowych na własne potrzeby oraz na finansowe wspieranie rodziny przez przekazywanie jej zarobionych pieniędzy. Niezmiernie istotnym jest fakt, że zarobione przez skazanych pieniądze stanowią źródło pokrycia kar pieniężnych, alimentów, a także innych zobowiązań finansowych nałożonych przez sąd. W miarę możliwości w pierwszej kolejności zatrudniani są osadzeni, którzy posiadają zadłużenia alimentacyjne. Ponadto podjęcie pracy w więzieniu stwarza osadzonym możliwość zagospodarowania czasu wolnego, a przede wszystkim uczy ich nawyku pracy.

Źródło: mjr Jarosław Timoszuk/SW Opole


areszt kk 1

areszt kk 1

areszt kk 2

areszt kk 2

areszt kk 3

areszt kk 3

areszt kk 4

areszt kk 4

areszt kk 5

areszt kk 5

areszt kk 6

areszt kk 6


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kibic darta 12.01.2020 00:56
Z tym 11 miescem Maria i Twoim 27 „na świecie” to troszkę przesadziłeś :) Szanowni Państwo, drodzy redaktorzy, Organizacja BDO stoi w cieniu Światowego Darta ! Wszystkie oczy skierowane są w kierunku PDC gdzie oprócz o niebo lepszego poziomu niż w BDO, stoją duże pieniądze :) troszkę pokory :)

Woo 11.01.2020 12:46
Fajny wywiad, choć z tą "nudną dyscypliną" we wstępie to trochę na wyrost. Wystarczy wyjrzeć trochę dalej (i wcale nie aż tak daleko) na świat i się okazuje, że dyscyplina generuje milionowe zyski, zabiegają o nią telewizje i sponsorzy i przyciąga tłumy na hale i przed telewizory - i nie tylko w Wielkiej Brytanii czy Holandii ale również np. w Czechach czy na Węgrzech. To tylko kwestia perspektywy i tego że tkwimy w przekonaniu że widowiskowy sport to tylko skoki narciarskie, piłka nożna i siatkówka... Ale generalnie super, że pan redaktor wyłapał że coś fajnego się dzieje! Tak trzymać.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ