Nadchodzi huczne celebrowanie sylwestra. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.
Noc sylwestrowa - w tym czasie dochodzi do wielu zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. Przyczyną większości tych zdarzeń jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Przypominamy o zasadach, które pozwolą uniknąć przykrych zdarzeń oraz sprawią, że zabawa sylwestrowa będzie bezpieczna.
- W trakcie sylwestra podstawową zasadą jest zakaz stosowania wyrobów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu. Jest to głupota. Nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na spowolnienie czasu naszej reakcji, percepcji. Pamiętajmy o zakupie fajerwerków z certyfikowanych źródeł. Jeżeli materiał pirotechniczny nie eksplodował, to nie powinniśmy próbować go ponownie odpalić. Powinniśmy zutylizować taki niewypał przez zaniesienie do odpowiedniego śmietnika, czy sprzedawcy. Jeżeli będziemy stosować się do instrukcji, nie powinniśmy obawiać się niebezpieczeństwa - relacjonuje mł. bryg. Leszek Morkis, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.
Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Pamiętajmy, aby kupować je w sposób przemyślany, zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku. Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.
Podczas zakupu wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:
- Nie kupuj petard w przypadkowych miejscach.
- Sprzedaż fajerwerków osobom niepełnoletnim to przestępstwo, które podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli handlowcy sprzedają petardy dzieciom informujmy o tym policję - to uchroni najmłodszych przed nieszczęśliwymi wypadkami.
- Przed zakupem materiałów pirotechnicznych sprawdź czy obudowa nie posiada żadnych pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń oraz czy jest dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, która zawiera co najmniej informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.
Odpalając wyroby pirotechniczne pamiętaj:
- Fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.
- Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego dzieci nie powinny pod żadnym pozorem odpalać ich same.
- Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.
- Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych.
- Zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce.
- W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard.
- Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.
- Huk petard niepokoi zwierzęta. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów.
- Gdy doszło do wypadku, wezwijmy odpowiednie służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Reklama
Baw się i nie zrób krzywdy sobie i innym. Fajerwerki w Sylwestra
- Redakcja
- 31.12.2019 09:08
Napisz komentarz
Komentarze