O mocnych i słabych stronach opieki medycznej w naszym mieście, o tym, czym możemy się pochwalić, a nad czym musimy jeszcze pracować. O zdrowiu i dbaniu o siebie. To tematy, które poruszano na konferencji „Opolskie w dialogu” w kinie Twierdza.
„Opolskie w dialogu” to spotkania w ramach działań Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu. Jest to ciało, które zrzesza przedstawicieli kilku ważnych stron dialogu społecznego, organizacje związkowe, organizacje pracodawców, przedstawicieli samorządu terytorialnego i przedstawicieli strony rządowej.
W Kędzierzynie-Koźlu odbywa się pierwsze tego typu spotkanie zorganizowane przez marszałka województwa opolskiego Andrzeja Bułę i Krystynę Ciemniak, wiceprzewodniczącą Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, przewodniczącą Forum Związków Zawodowych na Opolszczyźnie.
- Z dialogiem o zdrowiu wyruszyliśmy poza Opole. Jako mieszkanka Kędzierzyna-Koźla czułam się w obowiązku, aby własnie u nas zorganizować takie spotkanie. Wszyscy narzekamy, a mamy nasze perły, perły medycyny w postaci na przykład doktora Rafała Olejnika, czy Janusza Prokopczuka. Zaprosiliśmy wielu mieszkańców miasta, zarówno młode osoby, jak i naszych seniorów. Wszystko po to, by zgłębiać tematy związane z naszym zdrowiem - mówiła Krystyna Ciemniak.
Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in.: prezydent miasta Sabina Nowosielska, starosta powiatu Małgorzata Tudaj, wicestarosta Józef Gisman, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło, starosta strzelecki Józef Swaczyna, przewodnicząca komisji zdrowia rady powiatu Jadwiga Kuźbida, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Ceglarek, prezes Klubu Jeździeckiego „Lewada” Andrzej Sałacki, przewodniczący rady miasta dr Ireneusz Wiśniewski, burmistrzowie, wójtowie, radni powiatu i miasta, przedstawiciele instytucji opieki zdrowotnej, dyrektorzy szpitali, przychodni oraz prokurator rejonowy Eugeniusz Węgrzyk i zastępca komendanta policji Piotr Kordek. Marszałka województwa opolskiego reprezentował na spotkaniu wicemarszałek Roman Kolek
- Spotkania z obywatelami są zawsze bardzo potrzebne. Żyjemy w świecie, w którym pojawia się wiele superoptymistycznych informacji, jak to jest cudownie, wspaniale i pięknie. Jednak pacjent widzi, że wcale nie jest tak kolorowo. Owszem w niektórych zakresach kolejki się zmniejszają, lecz tylko dzięki zwiększeniu strumienia finansowego dedykowanego tym zabiegom. To jest ogromny mankament, że nasz system nie jest dopasowany do potrzeb. Faktem jest, że musimy dbać o zdrowie z własnej perspektywy, jednak nikt nie przekona do tego społeczeństwa, gdy nie można zrealizować swoich praw związanych z chorobą. Ważne jest również to, aby doinformować społeczeństwo o postępach medycyny i jej nowych możliwościach. Jestem orędownikiem debaty i rozmowy na ten temat, im więcej osób ma świadomość pewnych rzeczy, tym łatwiej podejmować nawet trudne decyzje - mówi Roman Kolek.
- Będę uzmysławiał jakie problemy mamy w województwie opolskim, to na przykład deficyt kadry. Jest potrzeba zorganizowania na poziomie regionu prawdziwej, rzetelnej sieci szpitali. W Kędzierzynie-Koźlu jest jeden z kluczowych szpitali i nie wyobrażam sobie, aby miało tu dojść do redukcji i zmian. Jest dla mnie bardzo ważne, aby pewien zakres usług onkologicznym był właśnie tu realizowany, współpraca szpitala z Opolskim Centrum Onkologii jest bardzo ważnym elementem w procesie leczenia - podkreśla wicemarszałek województwa.
Podczas spotkania omówiono założenia Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa Opolskiego na lata 2021-2027. Problematykę ochrony zdrowia powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego omówili m.in.: prezydent miasta Sabina Nowosielska, dr. n. med. spec. kardiolog Janusz Prokopczuk, lek. med. spec. chirurgii ogólnej Maciej Sławski.
Reklama
Dyskutowali o zdrowiu i medycynie. Spotkanie "Opolskie w dialogu" w kinie Twierdza
- 12.12.2019 10:32
Napisz komentarz
Komentarze