Już od 2 stycznia 2020 roku w punkcie pomocy prawnej w kędzierzyńskim starostwie będą prowadzone także bezpłatne mediacje. Umożliwi to stronom wykorzystanie polubownych metod rozwiązywania sporów.
Dzisiaj w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie poruszające kwestie mediacji w celu rozwiązywania konfliktów. Konferencję prowadził dr Mariusz Hassa, członek zarządu Stowarzyszenia OPPEN.
- Będziemy pomagać w polubownym rozwiązywaniu sporów. Bardzo często takie wsparcie jest potrzebne w kwestiach rodzinnych, sprawach cywilnych, kiedy chodzi o poczucie sprawiedliwości. Bywa tak, że jedne osoby oczekują przeproszenia, a inne zadośćuczynienia finansowego. Mediator szuka rozwiązań, tak aby zadowolony był każdy. Bardzo często udaje się uniknąć drogi sądowej - mówi dr Mariusz Hassa.
Już od 2 stycznia 2020 roku w starostwie powiatowym każda osoba uprawniona, czyli nie mająca możliwości finansowej do skorzystania z płatnych usług mecenasa, będzie mogła zasięgnąć pomocy prawnej oraz mediacji w celu rozwiązywania sporów.
- Mediacja jest bardzo ważna i sama jestem jej zwolenniczką. W ten sposób można polubownie wyjść z wielu sporów. Mediator wybiera najlepszą drogę rozwiązania problemu, aby uniknąć spraw w sądzie. Takie spotkania pozwalają rozsądnie wybrnąć z pozornie trudnych spornych kwestii - mówi MałgorzataTudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
W konferencji brali udział przedstawiciele powiatu, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego, którzy należą do Szkolnego Centrum Mediacji Rówieśniczej FIAT PACTUM.
- Trzy lata temu został przygotowany projekt dotyczący utworzenie przy II Liceum Ogólnokształcącym Szkolnego Centrum Mediacji Rówieśniczej FIAT PACTUM. Dla potrzeb tego projektu uczniowie są przygotowani w ramach programu edukacyjnego "Edukacja prawna z mediacją", który, dzięki pani staroście, jest elementem nauczania w naszym liceum jako stała godzina lekcyjna. Uczniowie są przygotowani do pracy w centrum mediacji, mają specjalne przeszkolenie, które kończy się egzaminem na koniec roku. Jako certyfikowani mediatorzy mogą prowadzić mediacje rówieśnicze, które są elementem mediacji cywilnej - mówi Marzanna Gądek-Radwanowska, nauczyciel II LO i kierownik filli Polskiego Centrum Mediacji w Kędzierzynie-Koźlu.
Bezpłatne porady prawne, a wkrótce także mediacje. Starostwo stawia na rozwiązywanie sporów
- 02.12.2019 11:35
Napisz komentarz
Komentarze