Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach już po raz dziewiąty zorganizował konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Potyczki z techniką”. Młodzi ludzie sprawdzali swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Zadaniem finałowym było stworzenie z kilku drobiazgów łodzi.
Konkurs „Potyczki z techniką” we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej to już tradycja w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach. Inicjatywie od samego początku patronuje starostwo powiatowe.
- Dla nas taki konkurs jest bardzo ważny, bo dzięki niemu edukujemy młodzież z naszego powiatu w zakresie techniki. Nasz przemysł się rozwija i potrzebni są ludzie. Pokazujemy, że samorząd, szkoła, zakłady pracy, politechnika, tworzymy jedną całość. Na rynku potrzebni są dobrze wykwalifikowani pracownicy i dzięki tym konkursom możemy ich pozyskać. Mechatronik, elektryk to nie są łatwe kierunki, takie inicjatywy jak dzisiejsza, pomagają zrozumieć, że nie jest wszystko tak skomplikowane jak się wydaje - mówi Józef Gisman, wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
- Staramy się w nieco inny sposób przybliżać wiedzę techniczną uczniom klas gimnazjalnych, ale również klas ósmych szkoły podstawowej. Chcemy pokazać im, że nie warto bać się techniki. Poprzez ten turniej, gdzie uczniowie mają możliwość wejścia do pracowni i realizowania w nich zadań, przybliżamy naszą szkołę. Często słyszymy, że mamy bardzo trudne kierunki i zapewne sobie nie poradzą, jednak z perspektywy ostatnich dziewięciu lat turnieju, młodzi ludzie się przekonują i dołączają do grona uczniów naszej szkoły – mówi Maria Staliś, dyrektor ZSTiO w Azotach.
W I etapie konkursu zawodnicy rozwiązywali test składający się z pytań z zakresu informatyki, podstaw techniki, fizyki, elektrotechniki i oczywiście matematyki. Następnie, w etapie II, w poszczególnych pracowniach zawodowych drużyny rozwiązywały zadania praktyczne przygotowane przez nauczycieli z ZSTiO.
Finałowym zadaniem było stworzenie łodzi z kartki papieru formatu A4. Jednak, aby zadanie nie było zbyt proste, uczniowie musieli za pomocą podkładek i zakrętek tak dociążyć swój statek, aby nie tylko przepłynął określony dystans, ale utrzymał się na wodzie przez minimum 5 sekund.
Młodzi ludzie walczyli nie tylko o bycie najlepszym, ale również o bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów szkoły, m.in.: ETP S.A oddział Bierawa, Petrochemia Blachownia S.A, Jokey Plastik Sp. z o.o., Klub Młodego Technika i starostwo powiatowe.
Reklama
Tu liczyła się wiedza i umiejętności. Kolejna edycja konkursu "Potyczki z techniką" w Azotach
- 26.11.2019 19:04
Napisz komentarz
Komentarze