Repliki mundurów sprzed 200 lat, dawne przedmioty codziennego użytku, obrazy i najcenniejszy relikt - fragment murów wieży mieszkalno-obronnej. To tylko część ekspozycji, którą od poniedziałku będzie można oglądać w długo wyczekiwanym Muzeum Ziemi Kozielskiej. Inwestycja kosztowała 6 milionów złotych.
Po dwóch latach przebudowy Muzeum Ziemi Kozielskiej zaprasza zwiedzających. Eksponaty to rzeczy codziennego użytku dostarczone przez mieszkańców miasta, repliki mundurów, imponująca kolekcja żelazek, a także nowoczesne gabloty i multimedia oraz perełka muzeum, czyli fragmenty murów wieży mieszkalno-obronnej.
Na podstawie znalezisk archeologicznych stworzono wystawę poświęconą życiu miasta w średniowieczu od czasów grodowych. Dzisiaj odbyło się oficjalne otwarcie muzeum przy udziale osób, które włożyły wiele wysiłku i zaangażowania w realizację inwestycji.
- Dzisiaj po raz pierwszy w historii Kędzierzyna-Koźla otworzyliśmy muzeum na miarę XXI wieku. Na to muzeum mieszkańcy czekali wiele lat, wielu prezydentów obiecywało tę inwestycję, ale dopiero za mojej kadencji udało się ją zrealizować. W 2015 roku oglądałam te piwnice, były totalnie zrujnowane. To właśnie w tym miejscu się zakochałam i powiedziałam, że tu powstanie muzeum. Cztery lata później jest już przygotowane na zwiedzających – mówi Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.
Inwestycja kosztowała 6 milionów złotych. 3 miliony złotych dofinansowania miasto uzyskało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
- Miałem przyjemność trzy lata temu podpisać umowę w ciemnym jeszcze pomieszczeniu, na posadzce, która była nieregularna, ale pokazywała, jakie surowe warunki tutaj panują. Dzisiaj jestem pod wielkim wrażeniem. Państwa zaangażowanie i współpraca, jak widać, czynią cuda – mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.
Muzeum to nie tylko eksponaty, które będą mogli obejrzeć mieszkańcy miasta, to również miejsce spotkań. W Muzeum Ziemi Kozielskiej będzie odbywać się wiele eventów, konferencji i lekcji.
- To jest miejsce bardzo oczekiwane. Jest owocem i wysiłkiem wielu pokoleń mieszkańców, ich zaangażowania, zbierania artefaktów. Mamy tu unikatowy relikt, nad którym debatują i historycy, i archeolodzy. Zastanawiają się, czy to była wieża obronna, czy mieszkalna. Muzeum Ziemi Kozielskiej to miejsce, które przyciąga swoją atrakcyjnością, aby odpocząć, porozmawiać, prowadzić lekcje i dyskusje. Jest to muzeum wielofunkcyjne i mam nadzieję, że stanie się ulubionym miejscem mieszkańców. Składa się z trzech ścieżek, etnograficznej, archeologicznej i historycznej. W etnograficznej mamy kolekcję żelazek, gdzie możemy zobaczyć, jak ten przedmiot ewoluował, jak wyobraźnia twórców łączyła się z poczuciem piękna i estetyki. Archeologiczna to relikt wraz z artefaktami ziemi kozielskiej. Dla osób interesujących się militariami przygotowaliśmy cześć poświęconą drugiej wojnie światowej i oblężeniu Koźla – mówi Jarosław Makowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu.
Muzeum Ziemi Kozielskiej można zwiedzać od poniedziałku do piątku oraz w pierwszą sobotę miesiąca.
Reklama
Średniowieczne podziemia czekają na zwiedzających. Uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Kozielskiej
- 27.09.2019 12:39
Napisz komentarz
Komentarze