Już w przyszłym roku w Śródmieściu pojawi się dużo nowej zieleni. Gmina Kędzierzyn-Koźle wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną i Związkiem Międzygminnym Czysty Region zrealizuje wart 3,6 miliona złotych projekt, którego efektem ma być zespolenie parków w centrum miasta oraz zagospodarowanie zdegradowanych podwórek. Umowę na dofinansowanie zadania podpisali dziś prezydent miasta Sabina Nowosielska i marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Projekt „Partnerstwo na rzecz Ochrony Różnorodności Biologicznej Województwa Opolskiego” składa się z trzech komponentów. Najważniejszym z nich będzie scalenie Parku Orderu Uśmiechu, terenów za pływalnią, halą sportową i halą Manhatan oraz Parku Pojednania, w wyniku czego mają one stworzyć spójną całość. Zadanie, które będzie realizowała gmina Kędzierzyn-Koźle przewiduje też przebudowę zdegradowanych podwórek w centrum miasta.
- Zielone podwórka pojawią się przy ulicy Lompy, Miłej, Dmowskiego i Powstańców. Będą to miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli wyjść i spędzić czas w przyjemnym otoczeniu. Oprócz tego zamierzamy uporządkować miejsca parkingowe, tworząc wiaty porośnięte zielenią - opowiada prezydent miasta Sabina Nowosielska.
Na zielonych podwórkach powstaną trawniki, łąki kwietne i skwery z bylinami, pojawią się też nowe drzewa. Projekt obejmuje też m.in. przebudowę ciągów pieszo-rowerowych oraz montaż budek dla ptaków, nietoperzy i owadów. Całkowita wartość zadania realizowanego przez miasto wyniesie ponad 3,1 miliona złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie blisko 1,8 miliona złotych. W ramach projektu dofinansowanie w wysokości 330 tysięcy złotych otrzyma też Czysty Region, który realizuje kampanię edukacyjno-informacyjną, 80 tysięcy złotych na działania edukacyjne skierowane do dzieci z terenu miasta otrzyma Miejska Biblioteka Publiczna.
Marszałek województwa opolskiego w samych superlatywach wypowiadał się o współpracy z władzami Kędzierzyna-Koźla. Wartość 21 projektów unijnych realizowanych przez gminę od 2015 roku wynosi aż 90 milionów złotych. - Rzadko się zdarza, aby osiągnąć taką dynamikę i wartości zaledwie w cztery lata. Warto dodać, że wszystkie te projekty są realizowane z myślą o mieszkańcach - ocenił Andrzej Buła.
Druga z podpisanych dziś umów dotyczy programu ograniczenia niskiej emisji na terenie województwa. W ramach projektu realizowanego przez urząd miasta i urząd marszałkowski mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 2/3 wartości wymiany pieca na ekologiczny bądź przyłączenie się do sieci gazowej. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 800 tysięcy złotych, a maksymalna wysokość dotacji dla jednego mieszkańca to 8400 złotych, przy założeniu, że pokryje on 1/3 wartości inwestycji. Projekt ten jest rozwinięciem działań podejmowanych przez gminę Kędzierzyn-Koźle, która w ramach własnych działań pokrywa połowę kosztów wymiany pieców węglowych na ekologiczne urządzenia.
Miasto podpisało umowy na dofinansowanie zielonych podwórek i dachów oraz wymianę pieców
- 27.09.2019 07:43
Napisz komentarz
Komentarze