Powiat kędzierzyńsko-kozielski świętuje dwudziestolecie powstania. Z tej okazji na placu Wolności przed starostwem w sobotę odsłonięto cztery popiersia - anonimowego kolejarza i chemika, a także doktora Władysława Opolskiego i noblistyRoberta Kocha.
- To było moje marzenie, aby te popiersia, oddające część dwóm znakomitym postaciom Władysławowi Opolskiemu i Robertowi Kochowi, a także anonimowemu kolejarzowi i chemikowi, przedstawicielom dwóch zawodów, którym miasto zawdzięcza swój rozwój, stanęły tutaj, na placu Wolności. Dzisiaj to marzenie się spełniło - mówiła starosta Małgorzata Tudaj.
Jako pierwsze odsłonięto popiersie kolejarza, czego dokonał przedstawiciel kolejarzy z Kędzierzyna-Koźla. To właśnie dzięki kolei miasto na przełomie XIX i XX wieku zaczęło się intensywnie się rozwijać. Popiersie chemika odsłonił Sławomir Lipkowski, prezes Grupy Azoty ZAK. Zakłady, jak i wiele innych firm działających w branży chemicznej, są fundamentem gospodarki Kędzierzyna-Koźla, dając pracę całym pokoleniom mieszkańców. Robert Koch, noblista ze szpitala w Sławięcicach, dokonał przełomowych badań nad Gruźlicą. Jego popiersie odsłonili wspólnie starosta Małgorzata Tudaj i wicestarosta Józef Gisman. Jako ostatnie odsłonięte zostało popiersie Władysława Opolskiego, pierwszego po wojnie dyrektora szpitala w Kędzierzynie. Odsłonięcia dokonał jego syn Jacek Opolski.
- Dla mnie i dla mojej rodziny to niezwykle ważne, że pamięć o moim ojcu jest tutaj, w Kędzierzynie-Koźlu, wciąż żywa - mówił, nie kryjąc wzruszenia, Jacek Opolski.
Reklama
Kolejarz, chemik, doktor i naukowiec. Cztery popiersia na placu Wolności odsłonięte
- 07.09.2019 17:08
Napisz komentarz
Komentarze