ZUS publikuje dane o opolskich emerytach. Rekordzista dostaje miesięcznie blisko 14 tysięcy złotych

20

Ile dostaje z ZUS najbogatszy opolski emeryt? Ponad 13,6 tys. zł brutto. Daleko mu jednak do krajowego rekordzisty, który może się pochwalić świadczeniem o wysokości 34,1 tys. zł brutto każdego miesiąca. Jaki jest przepis na wysoką emeryturę?

– W Polsce obowiązuje system zdefiniowanej składki. Emerytura jest owocem wkładu pracy, czyli zgromadzonego kapitału na indywidualnym koncie w ZUS. W nowym systemie każdy okres ubezpieczenia daje prawo do emerytury, zależy tylko w jakiej wysokości. Na przykład jeden z najzamożniejszych polskich emerytów składkował przez 61 lat, a wniosek o świadczenie zdecydował się złożyć ponadprzeciętnie późno, bo wieku 81 lat. Najbogatszy emeryt w naszym regionie przepracował i składkował w ZUS nieco ponad 34 lata, a wniosek o wypłatę świadczenie złożył gdy skończył 70 rok życia – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Jaki jest sposób na wysoką emeryturę? Im wyższe zarobki, tym wyższe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe odkładane na koncie w ZUS. Ponadto liczy się staż pracy i moment złożenia wniosku o wyliczenie i wypłatę emerytury. Im później tym lepiej. Kapitał na koncie w ZUS jest waloryzowany, a już po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego zmniejsza się ilość miesięcy przez, który jest on dzielony.

Od marca tego roku ustawowa minimalna emerytura, którą wypłaca ZUS to 1200 zł brutto. Takie świadczenie jest udziałem ponad 529,1 tys. osób, z czego ponad połowę, bo 221 tys. stanowią emeryci. W porównaniu do 2019 r. liczba emerytów, z najniższą emeryturą wzrosła o 2,8 proc. Niestety od kilku lat rośnie w Polsce liczba osób pobierających świadczenie „niższe od najniższego”. To właśnie segment „bardzo niskich” emerytur rośnie najszybciej, szybciej niż liczba emerytur minimalnych. W pierwszej połowie tego roku liczba osób pobierających emeryturę niższą od minimalnej wyniosła 333,4 tys., a jeszcze
w połowie 2019 r. było to niecałe 280 tys.

– W województwie opolskim najniższe świadczenie wypłacamy kobiecie, która wykazała zaledwie miesiąc i cztery dni składkowe. Jej świadczenie to 31 groszy, a dostaje je od początku tego roku. Jest to jedna z najniższych kwot wypłacanych przez ZUS w całym kraju – opowiada Sebastian Szczurek.

Najwięcej polskich emerytów (20 proc.) dostaje emeryturę w przedziale od 1600 zł
do 2000 zł brutto. Co jeszcze mówią dane ZUS o polskich emeryturach? W porównaniu do
2019 r. o 11,5 proc. wzrosła liczba osób pobierających emerytury w wysokości do 500 zł.
Są to oczywiście osoby, w stosunku do których nie ma zastosowania gwarancja wysokości najniższego świadczenia, tj. które nie mają stażu – 20 lat w przypadku kobiet, 25 lat
w przypadku – mężczyzn, uprawniającego do podwyższenia kwoty najniższej emerytury
i którym na 29 lutego 2020 r. przysługiwały emerytury w kwocie niższej od kwoty najniższej emerytury obowiązującej w tym dniu. Z drugiej strony rośnie systematycznie liczba osób pobierających emerytury w wysokości powyżej 7 tys. zł. Ich liczba wyniosła w połowie 2020 r. 35,8 tys. i w porównaniu z rokiem poprzednim była wyższa aż o 14,7 tys. (tj. o 70,2 proc.).

W Polsce emeryturę pobiera obecnie ponad 5 mln 907 tys. osób. To 75,7 proc. wszystkich świadczeniobiorców ZUS. Kolejnych 15,6 proc. świadczeń emerytalno-rentowych przypada na renty rodzinne, a 8,7 proc. pozostałych to renty z tytułu niezdolności do pracy.

20 KOMENTARZE

 1. Zacznę od tego ,że ZUS/KRUZ , NFZ to, są „zbiurokratyzowane machiny”. Przede wszystkim płacąc wcale nie małe składki utrzymujemy właśnie te instytucję. Przetoczę cytat z powyższego artykułu:
  – W Polsce obowiązuje system zdefiniowanej składki. Emerytura jest owocem wkładu pracy, czyli zgromadzonego kapitału na indywidualnym koncie w ZUS. W nowym systemie każdy okres ubezpieczenia daje prawo do emerytury, zależy tylko w jakiej wysokości. Na przykład jeden z najzamożniejszych polskich emerytów składkował przez 61 lat, a wniosek o świadczenie zdecydował się złożyć ponadprzeciętnie późno, bo wieku 81 lat. Najbogatszy emeryt w naszym regionie przepracował i składkował w ZUS nieco ponad 34 lata, a wniosek o wypłatę świadczenie złożył gdy skończył 70 rok życia.
  Czytając te brednie można wywnioskować ,że im dłużej będziemy składać np. w powyższym ZUS-ie to otrzymamy wyższą emeryturę…. Nasuwa się tu pytanie: ile przeciętnie człowiek żyje ? Ile z tego dana osoba nacieszy się tą emeryturą ? Pozostawiam tę kwestie do przemyślenia…. Następnie co z pieniędzmi ludzi ,którzy płacili składki, ale nie dożyli do owej emerytury ? Dalej ,dlaczego nie wszyscy płacą składki z otrzymywanych poborów ? Na przykład ,są to sędziowie, którzy zarabiają najmniej 5 tys. zł. Czyżby ich stać nie było na płacenie składek ? Zresztą takich zawodów jest więcej. Wychodzi na to ,że ci którzy zarabiają najmniej, muszą odprowadzać niezłe pieniądze, lecz w zamian dostaną ochłapy na emeryturze – no jak dożyją.

 2. Ponownie Panie Redaktorze Stępień Pańska redakcja wykazała się hipokryzją. Więc proszę ponownie by Pan jak i redakcja ,a szczególnie pracownicy/pracownik odpowiedzialny za moderowanie komentarzy rzetelnie podchodzili do treści zwanych komentarzami pisanych pod Państwa artykułami. By nie zawierały zgodnie z regulaminem przejawów hejtu czy też obraźliwych słów skierowanych do komentujących i tak brzmi regulamin redakcji KK24pl:
  Regulamin zamieszczania komentarzy w ramach Lokalnego Serwisu Informacyjnego KK24.pl
  1.Lokalny Serwis InformacyjnyKK24.pl, zwany dalej portalem, umożliwia czytelnikom zamieszczanie komentarzy pod publikacjami redakcyjnymi.
  2.Autor komentarza zobowiązany jest do przedstawienia się oraz podania adresu e-mail.
  3.Możliwość komentowania może zostać wyłączona w ramach niektórych publikacji – dotyczyło m.in.materiałów zleconych.
  4.Komentarze przed publikacją są poddawane moderacji.
  5.Moderator bez podania przyczyny może nie zamieścić komentarza na stronie. Szczególnie zaś w sytuacji gdy jego treść:
  -Zawiera słowa ich sformułowania powszechnie uważane za obraźliwe i wulgarne;
  -Zawiera sformułowania mogące obrazić uczucia religijne i światopoglądowe;
  -Nawołuje do przemocy lub innej formy łamania prawa;
  -Nosi znamiona zniesławienia osób prywatnych lub osób prawnych, także wówczas, gdy nie są one wymienione wprost;
  -Zawiera przekazy reklamowe lub spam.
  -Zawiera treści pochodzące od innych autorów.
  -Jest uporczywa i powtarzająca się.
  -W innych przypadkach budzących wątpliwości.
  6.Komentarze umieszczane są bezterminowo, z zastrzeżeniem, iż w każdej chwili mogą zostać usunięte przez redakcję portalu.Lokalny Serwis Informacyjny KK24.pl

  Znowu pojawiają się komentarze pisane przez osoby chore umysłowo. Treści pisane przez te osoby, są w celu obrażania, wyśmiewania itd nie będących tematem powyższej publikacji jednocześnie łamiące regulamin. Przypominam ,że redakcja bierze odpowiedzialność prawną za upowszechnianie tego typu treści i sama nie stosuje się do regulaminu przez siebie stworzonego. Natomiast osoba pokrzywdzona może wnieść sprawę do Sądu o zniesławienie, obrazę itd.
  Apel do ludzi piszących komentarze.
  Uważamy się za osoby cywilizowane ,wiec tak też się zachowujmy. Komentując tu pod artykułami ,piszmy na temat. Szanujmy się nawzajem, nie obrażajmy się nawet gdy kogoś nie lubimy, czy nie zgadzamy się z kogoś poglądami. Zachowajmy kulturę. A redakcja niech zacznie rzetelnie sprawdzać treść pisaną w komentarzach.

 3. mieszkaniec, kaszka czy jak sie tam nazywa- patrz sie na siebie. Codzien wracasz narabany i do tego zafajdane pory. Frustrat jeden nigdzie nie robi siedzi przed kompem i na tyle co umie pisac duka cos na klawiaturze. Do tego ciagle urojenie wszedzie widzi KATa i KOzlanina itd Lecz sie frustracie.

Skomentuj