ZUS podał dane o emeryturach na Opolszczyźnie. Rekordzista miesięcznie kasuje prawie 15 tysięcy zł

13

Najbogatszy opolski emeryt dostaje co miesiąc na rękę niemal 14,5 tys. zł. Jaki jest sposób na wysokie świadczenie? ZUS podpowiada na co zwrócić uwagę wybierając się na emeryturę.  

Dłużej składkujesz – więcej dostaniesz

Najwyższa emerytura jaką obecnie wypłacamy w województwie opolskim to
14,5 tysiąca złotych na rękę.
Pobiera ją mężczyzna z 57 letnim stażem pracy. Drugą co do wysokości emeryturą czyli ponad 11 tysięcy miesięcznie netto, również może pochwalić się mężczyzna. Ten pan wykazał 52 letni okres ubezpieczenia. Mężczyźni ci, wniosek o wypłatę emerytury złożyli znacznie później niż w wieku 65 lat, który obecnie stanowi powszechny wiek emerytalny dla panów – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Recepta na wysoką emeryturę jest prosta. Im dłużej pracujemy przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Po drodze dochodzą kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Z kolei statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić zatem przez mniejszą liczbę miesięcy, a efektem będzie wyższa emerytura.

Najwyższa emerytura brutto jaka jest przyznana przez ZUS to na dzisiaj 34,1 tys. zł. Świadczenie jest udziałem 86-letniego mężczyzny, który przepracował 62 lata,
a na koncie emerytalnym w ZUS zgromadził 2,4 miliona złotych.

Na co zwrócić uwagę składając wniosek o emeryturę?

Nie odchodź z pracy ostatniego dnia miesiąca. Nie warto z rozwiązaniem umowy o pracę czekać do ostatniego dnia miesiąca. Dlaczego? Jeśli masz ustalone prawo do emerytury i umowę rozwiążesz ostatniego dnia miesiąca i nawet tego samego dnia złożysz świadectwo pracy to wypłata emerytury nastąpi dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli jednak rozwiążesz umowę jeden lub dwa dni wcześniej i złożysz wniosek o wypłatę emerytury oraz świadectwo pracy w miesiącu rozwiązania stosunku pracy, to emerytura będzie wypłacana od tego właśnie miesiąca, w którym składasz wniosek.

Złóż wniosek po dniu swoich urodzin. Wiele osób przychodzi do ZUS i chce złożyć wniosek o emeryturę 4-5 miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Niepotrzebnie. Jeśli złożysz wniosek o emeryturę wcześniej niż miesiąc przed datą urodzenia otrzymasz decyzję odmowną, ponieważ nie spełniasz warunku niezbędnego do przyznania emerytury jakim jest wiek 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. W takim przypadku wniosek o emeryturę będziesz musiał złożyć jeszcze raz, najwcześniej miesiąc przed urodzinami. Jeśli ktoś składa wniosek o emeryturę miesiąc wcześniej lub w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego to nie ma znaczenia dzień złożenia wniosku, bo do obliczenia emerytury przyjmowane jest średnie dalsze trwanie życia dla kobiety w wieku 60 lat i dla mężczyzny w wieku 65 lat.

Jeśli masz świadczenie przedemerytalne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, emeryturę pomostową. Na początku października 2017 r. weszła w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny. Osoby, które
w tym dniu miały ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, emerytury pomostowej zachowują to prawo do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Mogą jednak zdecydować się na złożenie wniosku
o emeryturę już po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat przez kobietę lub 65 przez mężczyznę. Wyliczona emerytura może być wyższa niż wypłacane świadczenie.

Symboliczne ubezpieczenie to groszowe emerytury

 – Najniższa wypłacana przez opolski ZUS emerytura to 31 groszy. Skąd tak symboliczna kwota? Pani, która ją otrzymuje wykazała zaledwie miesiąc i cztery dni składkowe ubezpieczenia. Nieco więcej, bo 1,92 zł dostaje kobieta, której staż pracy to tylko miesiąc i 10 dni. Dochód z ZUS już po zakończeniu aktywności zawodowej, zapewni nam tylko opłacanie składki ubezpieczenia emerytalnego. Im dłużej to robimy, tym wyższa będzie odprawa emerytalna – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Obecnie najniższą emeryturę ZUS wypłaca kobiecie ze wschodniej Polski. Za jeden dzień ubezpieczenia, wyliczona emerytura to 2 grosze.

13 KOMENTARZE

  • Pomyłka to rodzice, jak sami napisaliście to byli pracownicy SB, im się po prostu te skromne emerytury należą za trudy służby i umacnianie władzy ludowej.

 1. Jestem pozytywnie zdziwiony jak ZUS doradzając przyszłym emerytom, dba o emerytury jak najkorzystniejsze dla nich…

 2. Po 1999 roku zmieniono sposób określania wysokości emerytury. Zamiast brać pod uwagę zarobki z dziesięciu kolejnych lat bądź 20 wybranych dowolnie, bierze się do wyliczenia emerytury kapitał zgromadzony na indywidualnym koncie w ZUS i średni czas życia w miesiącach w momencie zejścia na emeryturę.
  Dzieli się jedno przez drugie i wychodzi emerytura. Jeśli komuś wychodzi niższa niż minimalna (1100 zł) to państwo mu dopłaca.
  Jeśli ktoś mimo osiągnięcia wieku emerytalnego pracuje dalej to kapitał (licznik) mu rośnie a ilość lat na dożycie (mianownik) maleje. Efekt to potencjalnie coraz wyższa emerytura ale brana krócej.
  Trochę to przypomina grę w rosyjską ruletkę. Ale wybór i ryzyko należą do Was.

 3. Takie brednie to można wciskać…. ZUS-owi brakuje po prostu pieniędzy i kombinują jak tu ludziom jeszcze zabrać. Rencistom bez kończyn czy z chorobami onkologicznymi lub z innymi schorzeniami zabierają zasiłki – tym samym uzdrawiają społeczeństwo. Karzą dłużej pracować – oszukując że dostaną większą emeryturę. A ile lat będzie żył taki emeryt i ile weźmie tej emerytury ? Sporą część pieniędzy Polaków ZUS okrada i tak na przykład : ludzie płacą składki ale nie dożyją do emerytury i pieniądze danego człowieka cudownie się rozpływają. Już nie wspomnę o przeliczniku emerytalnym. Prawda jest taka że my społeczeństwo utrzymujemy rzeszę biurokratów którzy nie mało zarabiają. Podobnie jak NFZ i rząd.

 4. „karzą”…, to się przedstawiłeś ładnie wszystkim, karą to jest czytać Twoje wypociny…, kup jakąś książkę i poczytaj trochę a nie kompromituj się. Zabierz się za komentarze na Pudelku, flejzbuku albo innym bardzo potrzebnym do życia „rozsadniku” wiedzy, bo widać, że tu nie ogarniasz kwestii.

  • Polonista się znalazł. Oto jeden barana biurokrata któremu prawda w oczy kole i nie mając żadnych argumentów merytorycznych próbuje bawić się w znawcę języka polskiego. Nawet podpisać się analfabeta nie potrafi tylko jakieś zlepek literek antyFb. Co to baranie znaczy antyFb ? Lepiej spadaj na drzewo banany prostować a nie bździochy wypisywać. Jak ci się nudzi to posprzątaj Kędzierzyn. Komentator się qr-ła znalazł.

 5. Ciekawa sytuacja wytwarza się w czasie pandemii.
  Zwiększyła się ilość zgonów osób starszych więc średnia długość życia maleje. Osoby schodzące na emeryturę obecnie mają wyższe świadczenia niż osoby z takim samym kapitałem rok temu.

   • Osoby, które w tym roku przejdą na emeryturę, będą miały świadczenia o około 5 proc. wyższe w porównaniu do tych, które otrzymaliby w hipotetycznej sytuacji roku bez pandemii. Wszystko za sprawą spadającej średniej długości życia Polaków.

    Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwróci się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by sprawdził, w jaki sposób pandemia i wysoka umieralność w 2020 r. wpłyną na świadczenia – ustaliła „Rzeczpospolita”.
    W końcu rok 2020 r. zamknął się liczbą 477 tys. zgonów (o 67 tys. więcej niż w 2019 r.) – najwyższą od czasów II wojny światowej.

Skomentuj