Żołnierze Wyklęci okiem małych patriotów. Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-historycznego

66

„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Po takim tytułem w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano trzecią już edycję konkursu plastyczno-historycznego związanego z tematyką polskiego podziemia niepodległościowego.

Konkurs skierowany był do szkół podstawowych. Wpłynęło 80 prac z ośmiu szkół z terenu powiatu. Dziś, na uroczystej gali w PSP nr 5, nagrodzono najlepsze. W kategorii klas I-III wygrał Filip Łuciów z PSP nr 3, drugie miejsce zajęła Roksana Sosna z PSP nr 15, a trzecie Karolina Bielawska z PSP nr 18.

Ponadto jury wyróżniło Zuzannę Baran z PSP 15. W kategorii klas IV-VII najciekawszą pracę wykonała Martyna Ciosek z PSP nr 18. Drugie miejsce zajęła jej szkolna koleżanka Rossana Rudzka, a trzecie Patrycja Kłoś z PSP nr 3. Wyróżnienie przypadło Karolinie Szymańskiej z PSP nr 18.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki.

– Ideą niepodległościowego zrywu Żołnierzy Wyklętych było dążenie do tego, żeby Polska wolna, uczciwa, sprawiedliwa – podkreśla Krzysztof Tyliszczak, prezes Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, które zorganizowało konkurs. – To są prawdziwi bohaterowie, którzy powinni być wzorami dla młodych ludzi.

Patronat nad konkursem sprawowali Instytut Pamięci Narodowej, Prezydent Kędzierzyna-Koźla, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego.

66 KOMENTARZE

 1. Osobiście nigdy bym swojemu dziecku nie pozwolił na takie ekstrawagancje. Mogłoby niechcący namalować Burego…

 2. Przecież te dzieci ośmioletnie nie maja pojęcia, w czym uczestniczą. I to nie jest ich wina, one są dumne, przejęte i myslą, że biorą udział w czymś wyjątkowym i dobrym. Nie mają pojęcia o polityce bo są dziećmi. Wykorzystywanie niewinnych dzieci do polityki przez takie nowotwory jak spkk jest nieetyczne. Zróbcie konferencję, wykłady historyków z różnych punktów widzenia, debatę. Dla dorosłych. Ale nie, stalinizm wiecznie żywy. Dobrze, że p. Prezes nie rzucał cukierków zza portretu jakiegoś Wyklętego…

  • Masz rację, spust surówki. Przypomina mi się w tym momencie wypowiedź Rafała Ziemnkiewicza,który powiedział: „Wykorzystywanie dzieci do polityki,jest obrzydliwe.Wiem że jest to zjawisko powszechne, ale równie oohydne, jak wykorzystywanie seksualne”

 3. Kibole w szkołach organizują konkursy. Więc pora na myśliwych organizujących konkurs: ” Pozyskane* sarenki idą do nieba.
  * pozyskane, w słownictwie myśliwych oznacza po prostu zastrzelone.

 4. dumny Niewadzisz zawiezie sprawozdanie do pryncypała Jakiego, a te w swetrach, koszulach i przyciasnych garniturkach dostaną kolejne odznaczenia za ofiarność, bohaterstwo i poświęcenie dla ojczyzny.

 5. Towarzysze i towarzyszki z tzw. Patriotycznego K-K. Dzieci wykonały plakat z Józefem Kurasiem, który jak wspomina w 2016 roku Jerzy Wójcik: grupa z oddziału Józefa Kurasia „Ognia” wymordowała pod Krościenkiem 13 Żydów (w tym siedem kobiet i 11 letniego chłopca; dwie z ofiar zmarło w szpitalu) zamierzających przekroczyć granicę w okolicy Krościenka.
  W 2012 roku Ľubomír Ďurina, dyrektor słowackiego archiwum IPN, pokazał w Warszawie film poświęcony Kurasiowi Zakątki zapomniane przez Pana Boga. Stwierdził przy tym: Posiadamy wiele relacji osób, które w latach 1945-1947 uciekały ze Spisza i Orawy przed ludźmi Kurasia i chroniły się na terenie Czechosłowacji. Po przekroczeniu granicy osoby te były przesłuchiwane przez czechosłowacką służbę bezpieczeństwa i opowiadały o powodach ucieczki z Polski. To są wstrząsające relacje o terrorze, mordach, gwałtach, grabieżach.
  W 1990 roku nowotarski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wydał oświadczenie w którym czytamy : „Nie mamy nic wspólnego z „Ogniem” i jego pogrobowcami. Uważamy, że zamiast uczestniczyć w uroczystościach ku czci „Ognia” należałoby odprawić żałobne nabożeństwo w intencji jego ofiar, a jest ich 430.
  Powiedział to ktoś temu dziecku, które wykonało tą pracę???
  A może rodzice i nauczyciele powiedzieli że to bohater i już.

  • W ogóle to facet był w partyzantce, potem w Batalionach Chłopskich, współpracował z PKWN, był krótko milicjantem, potem szefem Urzędu Bezpieczeństwa w Nowym Targu, a jak go wywalili, to poszedł do lasu i walczył z wszystkimi. Gestapo mu rodzinę zamordowało, więc mógł mieć nielekkie odchyły psychiki.

 6. Dla „uświetnienia” tej historycznej postaci – Józefa Kurasia „Ognia”i jego grupy dodam iż dziadek mojego męża – mieszkaniec wsi Ochotnica Górna, został rozstrzelany przez oddział Józefa Kurasia „Ognia”. Prawdy o „patriotycznych” działaniach Kurasia i jego grupy można jeszcze usłyszeć jako przekaz ustny mieszkańców Ochotnicy.

  • A za co szanowny dziadek został rozstrzelany? Przed 1945 kolaborował z Niemcami? Donosił na AK-owców do UB? A może sam wstąpił do UB i katował polaków po piwnicach? A może dziadek nazywał się Alojzy Piotrowski? Bo ty by miało sens.

   • @wujek: A Ty za co się burzysz? Tobie też emeryturę SBka zabrała władza? Jeśli nie Alojzy Piotrowski to może Jan Waśniowski albo Aleksandra Borkenhage?

    • Koleś jedziesz z grubej rury, ale nie zaprzeczysz, że w promieniu 10 km od waszej nory zwanej bunkrem wykradziono wszystkie kury z kurników! Ty człowieku zupełnie nie wiesz co to jest bohaterstwo. Ten, który stanął przed plutonem egzekucyjnym i krzyknął niech żyje Polska to jest patriota, a nie takie śmieci jak leci.

     • Piszesz jakbyś uciekł spod luf plutonu egzekucyjnego. Chyłkiem. Bez okrzyków patriotycznych wyrywających się z krtani.
      W każdym razie ważne jest, że wytłumaczyłeś nam, zlodziejom kur, co to jest bohaterstwo.
      Chwała Ci za to, o wielki.

 7. Do Panów Newadisza i Tyliszczaka działaczy tzw . ,, Patroitycznego K-K” , może warto zapoznać się z innymi źródłami ,oraz artykułami dotyczącymi tzw.wyklętych (słowo żołnierz nie bardzo do nich pasuje , a tym bardziej bohater) . Akcje humanitarne bardzo proszę, ale robienie dzieciakom wody z mózgu to nie jest za bardzo na miejscu. Popieram to co napisali przedmówcy to tylko dzieci , ale w waszych rękach stają się narzędziem gry politycznej. Do swojego komentarza dołącze dwa linki , aby panowie mogli się zapoznać z innym punktem widzenia niż IPN . Pozdrawiam i NIE ŻYCZĘ dalszych sukcesów w propagowaniu bandytyzmu ,oraz nacjonalizmu.
  https://hartman.blog.polityka.pl/2016/02/29/zolnierze-wykleci-kaczynskiego/

  https://zolnierzeprzekleci.wordpress.com

  P.S. Proszę aby panowie pamiętali o jednym : ,,historia się kołem toczy”

  • Do nich nie ma co pisać. Są owładnięci ideologią. Mają klapki na oczach. W ogóle są jak Albin Siwak za komuny ostatnich dni. Z robola na ambasadora.

 8. Do wszystkich komentujących powyższy artykuł.
  Antypolonizm (także: polonofobia) – termin określający zbiorowo wszelkie uprzedzenia i postawy wrogości wobec Polaków. Historycznym odpowiednikiem antypolonizmu jest polakożerstwo, określenie używane w XIX w. wobec antypolskiej polityki Otto von Bismarcka.Określenia antypolonizm w kontekście wyniszczenia biologicznego Polaków wielokrotnie używali niemieccy naziści w okupowanej Polsce. Źródła antypolonizmu należy upatrywać w polityce germanizacji i rusyfikacji prowadzonej przez zaborców. Otto von Bismarck, premier Prus i późniejszy kanclerz Rzeszy, powiedział o Polakach: „Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens życia. Współczuję sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy przetrwać, mamy tylko jedno wyjście – wytępić ich”[7]. Według późniejszej teorii nazistowskiej Polacy należą do kategorii podludzi niezdolnych do samodzielnego rządzenia. Dyrektywa nr 1306 Ministerstwa Propagandy Rzeszy z dnia 24.10.1933 roku nakazywała oficjalne traktowanie Polaków jako podludzi – „Musi stać się jasnym dla każdego w Niemczech, nawet dla ostatniej dojarki, że polskość jest równoznaczna z podczłowieczeństwem. […] Trzeba to robić do czasu aż każdy obywatel Niemiec będzie miał zakodowane w swojej podświadomości to, że każdy Polak, nieważne czy robotnik, czy intelektualista, powinien być traktowany jak robactwo.” Naziści po wyniszczeniu części narodu polskiego planowali z reszty uczynić niewolników. Niemieccy naziści dokonali w tym celu na terenie okupowanej Polski szeregu zbrodni, w których uczestniczyła SS oraz Wehrmacht.

  • @Ja: Zostałeś moim bohaterem :D :D wyrzucać komuś że pisze nie na temat zaczynając swoją wypowiedź od stwierdzenia które w najmniejszym stopniu nie ociera się choćby o sedno artykułu/dyskusji (już nie mówiąc o zdrowym rozsądku) :D :D :D :D prawdziwy MISZCZ!

 9. Do historyk – a może by tak historię „Ognia” rozpocząć od tego momentu, czy ta historia nie wygodna dla Ciebie i twojej rodziny?
  W czerwcu 1943 roku – w odwecie za zastrzelenie dwóch policjantów „granatowych” – konfidentów niemieckich – w nocy 29 czerwca Niemcy napadli na dom rodzinny Kurasiów i zabili ojca „Orła” – 73-letniego Józefa Kurasia, żonę „Orła” i jego 2,5-letniego synka, a dom spalili. W ten sposób Józef Kuraś „Orzeł” przeżył godny współczucia dramat, a nawet tragedię…

  • A przeczytałeś dokładnie komentarze? Jest tam o tym, że rodzinę gestapo zamordowało.
   I dlatego koleś strzelał do wszystkich po wojnie? Po prostu lubił mieć władzę i obojętne mu było kto rządzi, byle mieć kałacha i decydować o innych. Niestety gość miał zmęczone psycho.

 10. Zapomniałem, że tu takie braki podstawowej wiedzy historycznej, przepraszam.
  Pod koniec lat 40. w kraju wzmagał się proces sowietyzacji społeczeństwa i całego życia społecznego. Szczególną rolę w jego urzeczywistnieniu komuniści wyznaczyli sferze kultury, sztuki i nauki.
  Efekt? Powyższe komentarze – smutne.

  • (L) pisze o tym, że rząd narzucony nam z woli Stalina, nie prawowity rząd Polski działający w Londynie) dążył do likwidacji odrębności narodowej (nota bene: trochę jak obecnie UE). To właśnie oni poprzez wszechobecną propagandę mówili o AK „zbrodniarze” czy „bandyci”, choć prawda była zupełnie inna. A już na pewno nie tak klarowna, czarno-biała. Fakt że dziś piszecie co piszecie świadczy o tym, że byli skuteczni i odnieśli duży sukces.

 11. Szanowny Panie ,,L” ,widzę że jest pan z ,,orkiestry patriotów” , a objawia się to tym że każdy komentarz przeciwko jest dla Pana i ,,patriotów” antypolski , komuszy, sbecki,czerwony itp. Macie panowie tak wąski tok myślenia i spłaszczony obraz że aż przykro. Uznajecie zasadę kto nie jest z wami jest przeciwko wam. Wybielanie tzw. wyklętych macie wpojone trudno powiedzieć przez kogo ,mam nadzieję że nie przez nauczycieli historii w waszych szkołach, idąc Pana tokiem myślenia każdy kto stracił rodzinę w czasie II wojny , miał potem prawo do mordowania niewinnej ludności cywilnej . Brawo gratuluję interpretacji tak bandyckich czynów.
  I tak na zakończenie, obnoszenie się z patriotyzmem pozwolę sobie dać dwa linki z popularnego serwisu YT , zapewne nie zmieni to panów toku myślenia ,ale być może da do myślenia :
  https://www.youtube.com/watch?v=UxIB1A02zVw
  https://www.youtube.com/watch?v=02s4fhklOWc

   • Owszem, islamista w ISIS strzela do konwertyty na chrześcijanizm. Gratuluję intelektu wyżartego dopalaczami, KIBOLU !!!! Nacjonalistyczny !

   • @do chlewa, @spust surówki: Ulżyło Wam? Mam nadzieję że jak sobie spuścicie trochę ciśnienia i poluzujecie nieco przyciasne majty to trochę pomyślicie samodzielnie.

    @do chelwa: Ogólnie wątek jest o propagowaniu wiedzy historycznej, w tym wypadku poprzez konkurs dla dzieci, wątków „o dzieciach” możesz szukać tam gdzie pewnie często zaglądasz: na forach dla pedofili. Swoimi bredniami pokazujesz dosadnie, jak bardzo potrzebne są takie inicjatywy i jak bardzo brakuje Ci sensownych argumentów. Dzieci nawet w filmach Disneya dowiadują się o tym, że zdradę się karze i nikogo to nie razi, nikogo nie dziwi. Po prostu: głupotę trzeba tępić.

    @spust surówki: Ty to chyba normalny nie jesteś, co? Pomijam tutaj już moderatora KK24, który tak obraźliwe wypowiedzi puszcza i nic sobie nie robi z żenująco niskiego poziomu dyskusji…

    • Ubierz dresy do szkoły, idź na mecz, nie męcz buły po raz enty prawilny wzorcu dobrej zmiany. To jest do czasu, zachowujecie się jak gimbusy w tym spkk. Aha, a moderator ma puszczac tylko przychylne wam komentarze? No way, to nie tvp info, żołnierzu prawicy.

 12. Wymiana mądrosci poszła w złym kierunku.Miało być o tym czy angażowanie dzieci w temacie żw jest moralne, a zaszło aż po goralenvolk i polskich pijaczków pod sklepami za granicą.
  A kto wrzuci stary dobry temat mówiący że w ameryce murzynów męczą?

 13. Hej aktywie spkk. Dajecie się zagonić w kozi róg ludziom bez wykształcenia , ale z doświadczeniem życiowym. W dupie mam chemika, szkoda mi was, bo na moją emeryturę to prymitywy nie zarobicie. Kto z normalną pracą ma czas na kulanie sie na białoruś i z powrotem. Wywrotowcy. A le może na białorusi poznacie nowoczesne demokratyczne meody zarządzania państwem. Tfu… A polacy z białorusi to dlaczego nie chca przyjechac do kraju jaro kacza drugiego? Toż tu mniód i mleko płynie. F**king chemikals hooligans!!

  • Tak. Teraz już nie mam wątpliwości. Na 100% jesteś nienormalny i nie potrafisz samodzielnie myśleć, powielasz tylko kalki i stereotypy. Pozdrawiam twój mały urojony świat.

   • Wyprowadź mnie z matrixa w jakim żyję, jedyny mędrcy w kentaki. Yoda powinien pobierac u ciebie nauki. A ty byś mu pokazal jak wyciaga się z bagna liberatora straconego w 45 w bitwie o benzynę w Kandrzin.

 14. Panie spust surowki skoro jest Pan tak bardzo wykształcony to powinien Pan wiedziec że w\g języka polskiego nazwy państw piszemy z dużej litery .Imiona i nazwiska zresztą też niezależnie od nastroju psychicznego.

  • Ale ja mam tylko ogolniak i dużo zdrowego rozsądku. Wyksztalcenie a inteligencja to 2 rozne rzeczy. Jest np.mnóstwo profesorow głupków, a również dużo rozsadnych prostych ludzi.

  • Przyganiał kocioł garnkowi: w/g (wg), surowki (surówki), wiedziec (wiedzieć) litery .Imiona (litery. Imiona), też niezależnie (też, niezależnie)
   To tyle, panie Janie szanowny.

 15. Szanowny Panie ,,Do szkoły” pisze Pan o powojennym procesie ,,sowietyzacji” , teraz pytania do Pana co wy robicie ,jak można nazwać wasz proces? Propagowanie wiedzy historycznej owszem ,ale nie takiej i nie z tak młodymi uczestnikami. Dlaczego nie spróbujecie swoich sił w szkołach średnich , gdzie uczniowie mają już po części wyrobiony światopogląd , atakujecie podstawówki i gimnazja, czas może zabrać się za przedszkola i żłobki . Piszę Pan o rządzie w Londynie ,ale nie zapoznał się pan z wcześniejszymi komentarzami ,ani linkami które zostały dodane ,wynika z nich raczej że Pana ,,bohaterowie” nie mieli poparcia tego rządu.
  Wracając do meritum dyskusji zostawcie dzieci w spokoju ,spróbujcie sił w szkołach o których pisałem wyżej (technika i licea) , dzieciom zostawcie dzieciństwo , a nie wymuszajcie na nich zapoznawanie się z wiedzą o której raczej mają marne pojęcie (nie ubliżając żadnemu dziecku) .
  Mam do Pana ,,Do szkoły” takie pytanie : Czy Pan w wieku 8-10 lat z takim zaślepieniem i zainteresowaniem wchłaniał temat tzw . ,,żołnierzy wyklętych” , czy był Pan może typowym dzieckiem lubiącym np: straż pożarną i jakiegoś bohatera z kreskówki i kolejne pytanie jak nazwać wasz proces prania mózgów (tamten ,,sowietyzacja), którego skutki widać w komentarzach, a także na ulicach na każdej elewacji budynku (najlepiej po remoncie) , a i na radiowozie policji , gdzie jeden z Pana fanatyków , być może słuchaczy ,wychowanków umieścił swoje bohomazy (tylko proszę nie pisać że jest to rodzaj sztuki) wychwalający klub sportowy o jaki chodzi mieszkańcy Kędzierzyna wiedzą.
  Tak na zakończenie mam nadzieję że nie doczekam czasów kiedy wasze bojówki będą pustoszyć ulice i niszczyć wszystko co się da ,a każdy przechodzień nie będący z wami będzie likwidowany.

  P.S Do Pana,,Jana” jeśli brak jest argumentów skaczemy sobie do gardeł z poprawną polszczyzną.

 16. Małym dzieciom każe się czcić wątpliwej reputacji postaci typu Józef Kuraś „Ogień”. Dla Słowaków to taka postać jak Bandera dla nas.

 17. „Ogień” systematycznie zwalczał antypolską działalność Słowaków, żądających oderwania
  od Polski Spiszu i Orawy. Rola „Ognia” w obronie polskiej granicy i w walce ze
  słowackim podziemiem została zauważona w peerelowskich publikacjach. Przyznawano
  w nich, że już w drugim półroczu 1945 r. sytuacja „zmieniła się diametralnie, [a] zorganizowanie
  i podjęcie służby przez WOP, zdecydowane przeciwdziałanie organów bezpieczeństwa
  i porządku, wystąpienie polskiego podziemia, zwłaszcza bojówek »Ognia«,
  doprowadziły do zaniechania zorganizowanych, grupowych działań przez nacjonalistów
  słowackich”.

 18. Atak słowacki na Polskę – jeden z elementów niemieckiego planu ataku na Polskę w 1939 roku, podczas II wojny światowej[1]. Wzięły w nim udział 4 dywizje, w sumie około 50 000 słowackich żołnierzy Armii Polowej „Bernolák” pod dowództwem gen. Ferdinanda Čatloša[2] oraz siły powietrzne w liczbie trzech dywizjonów. Wojska słowackie dotarły do okolic Nowego Targu, Krynicy i Sanoka, tracąc w sumie 29 zabitych lub zaginionych i biorąc do niewoli ok. 1350 jeńców polskich. Jednym z rezultatów ataku było włączenie w granice Słowacji ok. 770 km² terytorium Polski.

 19. walu masz rację: Szacuje się, że w okresie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali ponad 800 polskich miejscowości. W niektórych przypadkach wymordowana została niemal cała ich ludność. Symbol męczeństwa polskiej wsi stanowi spacyfikowana w dniach 12-13 lipca 1943 r. świętokrzyska wioska Michniów, w której Niemcy zastrzelili bądź spalili żywcem 204 osoby. Gubernator Generalnego Gubernatorstwa, Hans Frank, powiedział w jednym z wywiadów dla nazistowskiej gazety Völkischer Beobachter „Gdybym o każdych siedmiu rozstrzelanych Polakach chciał rozwieszać plakaty, to w Polsce nie starczyłoby lasów na wyprodukowanie papieru na takie plakaty”. I walu ma problem, dziadziuś nie zostanie bohaterem :-(

Skomentuj