Żołnierze Wyklęci na plakatach uczniów z Kędzierzyna-Koźla. Rozstrzygnięcie konkursu. ZDJĘCIA

5
Laureaci konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle odebrali dziś nagrody.

Ponad 60 prac wpłynęło do konkursu historyczno-plastycznego „Żołnierze Wyklęci Bohaterowie Niezłomni”, który zorganizowało Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle pod patronatem urzędu miasta. Dziś w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród.

Celem konkursu była popularyzacja tematyki Żołnierzy Wyklętych wśród uczniów kędzierzyńsko-kozielskich szkół podstawowych i gimnazjów. Swoje prace wykonało ponad 60 osób z ośmiu placówek miejskich.

– Żołnierze Wyklęci to trudny temat, o którym niełatwo rozmawiać z młodymi ludźmi. Dlatego w szczególności chcemy podziękować państwu, że się go podjęliście – powiedział do opiekunów uczniów Tomasz Kapica, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

Organizatorzy konkursu przyznali, że wyłonienie najlepszych prac było zadaniem niezwykle trudnym. Wyróżnienia i nagrody wręczono w trzech kategoriach wiekowych: klas I – III i IV – VI szkół podstawowych oraz gimnazjów. Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczyła prezydent miasta.

– Bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć taką inicjatywę. Aby stworzyć prace konkursową młodzież musiała najpierw poczytać o Żołnierzach Wyklętych, poznać ich historię. Mam nadzieję, że doczekamy się kolejnych edycji – mówiła Sabina Nowosielska.

Przed rozpoczęciem rozdania nagród organizatorzy odczytali list od Zofii Pileckiej, córki rotmistrza Witolda Pileckiego, która nie mogła pojawić się osobiście. W sali obecna była natomiast Danuta Lipa z kędzierzyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która przygotowała też dodatkowe nagrody dla młodzieży.

Wyniki konkursu:

Klasy 1 – 3 szkół podstawowych:

 1. Antonina Rogozińska, kl. 3B PSP nr 6, opiekun: Joanna Olejnik
 2. Anna Kozakiewicz, kl. 2 ZSM nr 5 – PSP nr 3, opiekun: Ewa Zimon
 3. Sandra Farganus, kl. 2 ZSM nr 5 – PSP nr 3, opiekun: Ewa Zimon

Klasy 4 – 6 szkół podstawowych:

 1. Katarzyna Cież, kl. 6B PSP nr 9, opiekun: Ilona Piwowarska
 2. Julia Rogala, kl. 5A PSP nr 15, opiekun: Honorata Czech-Kulla
 3. Sabina Radwanowska, kl. 5A PSP nr 6, opiekun: Ewa Radzioch

Wyróżnienia: Monika Ceglarska, Daria Werner

Szkoły gimnazjalne:

 1. Zuzanna Goluch, kl. 2D ZSM nr 1 – PG nr 5, opiekun: Damian Szyszko
 2. Karolina Kłoś, kl. 1 ZSM nr 5 – PG nr 10, opiekun: Lidia Gacek-Zawadzka
 3. Julia Kluczniok, kl. 3D PG nr 1, opiekun: Anna Kotowska

Nikola Miedzińska, kl. 3D ZSM nr 3 – PG nr 7, opiekun: Barbara Koszkowska

5 KOMENTARZE

 1. Niestety naciąganie historii i indoktrynacja. I jeszcze kontekst kibolski. Nawet jeśli w tle jest kwadratowy uśmiech Niewadzisza to nie zmienia ogólnego odbioru tego konkursu. Jakiś mądrala na fb tłumaczy że tzw. Patriotyczny Kedzierzyn nie ma nic wspólnego z polityką. A to może państwo Niewadzisze nie będą teraz pisać pierdół komentując w ten sposób: Boże, uchroń Kędzierzyn-Koźle przed swetru !!!
  Nie dziw się potem człowieku, że jesteś winda.

  • Tu mądrala parówo, Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle nie ma nic wspólnego z polityką ale każdy członek stowarzyszenia ma prawo mieć swoje poglądy, czy to jest takie trudne parówo ?

   • Trudny na pewno jest język polski patrioto krzychu, czytając twój komentarz. Musisz te wagary nadrobić. Jest parę wieczorówek, zainwestuj w siebie.

   • .Nowoczesny patriotyzm nie ogarnie… mózgi wyprane, brak samodzielnego myślenia, ślepi na jakiekolwiek argumenty… Tylko żal takich „umysłowych zombie”.

Skomentuj