Żołnierz i strażak uratował życie dziecku, które dusiło się na oczach ojca

1

Młodszy chorąży Roman Frank z 91. Batalionu Logistycznego 10. Brygady Logistycznej, zarazem strażak ochotnik z Ostrożnicy w gminie Pawłowiczki, uratował życie duszącemu się dziecku.

Zdarzenie miało miejsce 14 października 2019 roku. W godzinach pozasłużbowych, w drodze z jednostki wojskowej do domu, młodszy chorąży Roman Frank zauważył duszące się dziecko, któremu bezskutecznie próbował pomóc jego ojciec. Żołnierz szybko podbiegł w ich kierunku, a będąc w umundurowaniu polowym, szybko wzbudził zaufanie i natychmiast podjął czynności ratownicze. Działania te polegały na uspokojeniu sytuacji, poinformowaniu o posiadanych uprawnieniach ratownika medycznego, na bardzo szybkim wywiadzie co się wydarzyło i co mogło być powodem zadławienia, a następnie przejęcie dziecka w swoje ręce i wykonanie tzw. rękoczynu Heimlicha.

Po udrożnieniu dróg oddechowych młodszy chorąży Frank ocenił prawidłowość pulsu, oddech oraz sprawdził nawrót kapilarny. Poinformowano również koordynatora z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, że niebezpieczeństwo zdrowia dziecka zostało zażegnane i nie ma już konieczności przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Mł. chor. Roman Frank służy w 91 Batalionie Logistycznym w Komprachcicach na stanowisku podoficera sztabowego. Od ponad 15 lat czynnie działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrożnicy, gdzie pełni funkcje strażaka, ratownika, kierowcy i dowódcy działań ratowniczych. Za swoją służbę w OSP został odznaczony m.in. tytułem „Wzorowy Strażak”.

Źródło: 10. Opolska Brygada Logistyczna

1 KOMENTARZ

  1. Brawo! Oby więcej takich ludzi. Może miasto mogłoby ufundować jakieś szkolenia pierwszej pomocy dla pracowników państwowych? (Nie tylko służby, ale może też dla listonoszy i innych osób które „są w terenie”) Warte zastanowienia.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj