Znaczne ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów. Nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

15

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim ogłosili dziś nowe restrykcje w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one głównie funkcjonowania placówek handlowych.

– Musimy zrobić wszystko, by uniknąć najczarniejszego scenariusza, nie możemy pozwolić sobie na rozprężenie, dlatego konieczne są kolejne obostrzenia – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Zbyt dużo osób przebywało w miejscach rekreacji i stąd wiemy już, że pochodzą kolejne zakażania (…) Najważniejsza zasada to dystansowanie się – dodał.

Nowe restrykcje:

 • Ograniczenie dostępu do parków, skwerów, plaż i deptaków – nadal można wyjść z psem czy przewietrzyć się. Ograniczenia dotyczą uprawiania sportu czy przechadzek rekreacyjnych.
 • Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
 • Zamknięcie punktów kosmetycznych i zakładów fryzjerskich
 • Maksymalnie 3 osoby w sklepie na jedną kasę
 • Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na zewnątrz tylko z osobą dorosłą
 • W urzędzie pocztowym 2 osoby na okienko
 • Na bazarach 3 osoby na jedno stoisko
 • Obowiązek zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu
 • W weekendy zamknięte sklepy budowlane
 • Sklepy spożywcze, drogerie i apteki od 10 do 12 tylko dla osób starszych powyżej 65. roku życia.
 • Co drugie miejsce siedzące wolne również w transporcie prywatnym – dotyczy busów itp., nie dotyczy samochodów osobowych.

– Chcę zapewnić, że wszystkie apteki, sklepy i drogerie będą otwarte – powiedział Morawiecki.

Dodatkowe wymogi w zakładach pracy – muszą być zapewnione środki do dezynfekcji rąk. Zamknięte zostają hotele i obiekty noclegowe za wyjątkiem noclegów dla pracowników.

Będzie rozszerzona formuła kwarantanny – od dzisiaj osoby poddane kwarantannie zostaną poddane całkowicie odizolowane lub wszyscy domownicy również będą poddani kwarantannie.

Odwołane zostają wszelkie zabiegi medyczne, które nie są niezbędne dla zdrowia.

– Zostańmy w domach, unikajmy kontaktów z innymi ludźmi. To jedyny sposób na zatrzymanie pandemii koronawirusa. Z każdym lekkomyślnym wyjściem z domy pandemia się przedłuża – zaapelował premier.

Za złamanie zakazów grożą kary od 5 do 30 tys. zł, a nawet więzienie. Ograniczenia obowiązują przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie.

15 KOMENTARZE

 1. A co z salonikami prasowymi i kolektura? Ludzie sobie nic z tych ograniczeń nie robią. Kolejki w kolekturach po kupony lotto i zdrapki. Zamknąć natychmiast!

  • Przez ten czas byłam w 2 sklepach, małym osiedlowym i jednym dużym markecie – zarówno w jednym, jak i w drugim rękawiczki są dostępne przy wejściu (są to rękawiczki foliowe, takie, których zawsze używa się m.in do pieczywa. Proszę, nie oczekujmy lateksowych, nitrylowych, i innych tego typu. Szanujmy się… :))
   Wydaje mi się, że każdy punkt, który teraz obsługuje ludzi, stosuje się do wszelakich obostrzeń.
   Ochrona pracowników, klientów, mówiąc w skrócie – nas wszystkich, to teraz podstawa i nasz obowiązek

   Zdrówka życzę, bądźmy bezpieczni i rozważni :)

 2. W tym mieście to utrzymają się tylko Urzędy, spółki miejskie i zakłady pogrzebowe. Obawiam się że w Polsce drastycznie wzrośnie przemoc domowa oraz liczba samobójstw.

 3. Rzont wyPiSał nowe restrykcje,
  Czy 10 maja będą przed lokalami rozdawać rękawiczki jednorazowe?
  Fajnie jest mieć piwniczkę, gdzie z sąsiadami tworzymy, a następnie sączymy płyny odkażające

  • Rychu, itd. Podejrzewałem Cię o wpisy wyższych lotów intelektualnych. A Ty poniżasz się do produkcji typu „Rzont wyPISał”.
   Wobec tego nawet nie śmiem zapytać czy Cię za takie „cóś” blamarz nie ogarnia.

   • Wsiadam do śmigłowców obiecanych przez Antoniego, muszę tylko samochodem elektrycznym Mateusz 125p, podjechać na lądowisko, prywatne, dzielone z pieczarkowym biznesmenem. Wtedy wzbiję się znów na wyżyny.

 4. A co jeśli jest się matka samotnie wychowujaca dziecko i pracująca po 8 do 10 godz dziennie dziecko które ma 12 lat nawet z psem nie ma prawa wyjść? To chyba trochę nie jest ok

  • „Matka samotnie wychowująca dziecko”. No, cóż. To takie proste zostać matką samotnie wychowującą dziecko. Ale żeby się tym szczycić?

Skomentuj