Zmienia oblicze miasta i poprawia jakość życia mieszkańców. To już prawie rok projektu „Dugnad”

2

Dugnad” niemal od roku gości w Kędzierzynie-Koźlu. W tym czasie zdążył już zmienić oblicze miasta, zintegrować mieszkańców i poprawić jakość ich życia. Na projekt współfinansowany z funduszy „norweskich” składa się kilkadziesiąt przeróżnych przedsięwzięć. O wszystkich tych inicjatywach można dowiedzieć się ze specjalnie dedykowanej strony: www.dugnad.kedzierzynkozle.pl.

W 2021 roku Kędzierzyn-Koźle znalazł się w gronie zaledwie 29 miast w Polsce, które zdobyły olbrzymie dofinansowanie w ramach prestiżowego programu „Rozwój Lokalny”. Projekt pt. „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” wygrał jako jedyny na Opolszczyźnie. Na jego realizację samorząd otrzymał łącznie ponad 16 milionów złotych. W mieście widoczny będzie on do połowy 2024 roku.

Od tamtego czasu rozpoczęto i zrealizowano wiele ciekawych i potrzebnych inicjatyw: od zadań inwestycyjnych, poprzez szkolenia, warsztaty, imprezy kulturalne i sportowe. Dla przykładu niedawno cieszyliśmy się największym jak dotąd wydaniem „Koncertu Czterech Kultur”, a Miejska Biblioteka Publiczna organizuje serię spotkań i warsztatów z ekologią w roli głównej. Za nami również dwa mityngi lekkoatletyczne, które udowodniły, że sport nie dyskryminuje, a podczas tych samych zawodów mogą wystartować zarówno dzieci zdrowe, jak i z dysfunkcjami. Z kolei grupa kilkudziesięciu osób dopisała do swojego CV cenne kwalifikacje biorąc udział w bezpłatnych szkoleniach realizowanych przez Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. „Dugnad” to jednak nie tylko tzw. działania „miękkie”. W ramach projektu Dom Kultury „Chemik” dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, a budynek PSP nr 6 przy ul. Stalmacha ma zostać przekształcony na mieszkania wspomagane i centrum wolontariatu. Ale na tym nie koniec, to zaledwie wycinek tego co oferuje „Dugnad”.

W każdym miesiącu odbywają się nowe wydarzenia, spotkania i zajęcia w ramach projektu, który swoją nazwę zawdzięcza skandynawskiemu zwyczajowi niesienia sąsiedzkiej pomocy oraz wsparcia. Każdy kto chce być na bieżąco z tym prężnie działającym przedsięwzięciem koniecznie musi odwiedzić stronę: www.dugnad.kedzierzynkozle.pl.

Projekt współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”.

2 KOMENTARZE

  1. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich ? To jakiś stek bzdur. Gdzie tak jest ? Brak nowych miejsc pracy, coraz większe bezrobocie i w ogóle dziadostwo. Ktoś chyba używa różowych okularów i nie widzi rzeczywistości.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj