Zmiany w systemie ratownictwa medycznego. Szpital zastąpi w roli operatora firmę Falck

1

Podczas ostatniej sesji rady powiatu dokonano zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe regulacje mają związek z wchodzącą w życie 1 kwietnia ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Od tego terminu to kozielski szpital będzie odpowiadał za tę działkę, zastępując w naszym powiecie firmę Falck.

Wchodząca w życie z początkiem kwietnia ustawa wprowadza bardzo duże zmiany w ratownictwie medycznym. Dyrektor kozielskiego szpitala ocenił, że dla lecznicy będzie to bardzo duże wyzwanie, ale wszystko przebiega zgodnie z planem. Do połowy stycznia szpital ma czas na złożenie w Narodowym Funduszu Zdrowia dokumentów, następnie ogłoszony zostanie konkurs na zakup karetek.

Jak poinformował dyrektor SP ZOZ, karetki będą funkcjonować w systemie zbliżonym do obowiązującego obecnie: – Zespoły „P” będą stacjonować w Polskiej Cerekwi, Koźlu i w Kędzierzynie, gdzie będzie także obecny zespół „S” (…) W trybie ekspresowym szukamy ludzi, jak i sprzętu. Prowadzimy intensywne dyskusje w tym temacie, jesteśmy po wstępnych rozmowach z osobami zatrudnionymi w Falck i są one zainteresowane pracą u nas – opowiada Jarosław Kończyło.

Do czasu rozstrzygnięcia konkursu przez NFZ i pozyskania ambulansów dla szpitala, SP ZOZ zamierza wypożyczać karetki od prywatnych firm.

– Jedynym słusznym rozwiązaniem jest równoległe szukanie karetek, które będziemy mogli wypożyczyć do czasu zakupu własnych pojazdów oraz rozpisanie procedur przetargowych na zakup nowych karetek – mówi Kończyło.

Według szacunków dyrekcji SP ZOZ, przejęcie pod skrzydła ratownictwa medycznego będzie skutkowało koniecznością zatrudnienia 30-35 nowych pracowników. Koszty zakupu czterech karetek (szpital najprawdopodobniej zdecyduje się na leasing – red.) mogą wynieść około 2 – 2,5 miliona złotych.

Jeszcze szybciej, bo od 1 marca, szpital będzie musiał zadbać o zapewnienie transportu medycznego. Obecnie tą działką zajmuje się również Falck.

1 KOMENTARZ

Skomentuj