Zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od stycznia wypłaty przejmuje ZUS, wnioski tylko elektronicznie

6

ZUS przejmuje wypłatę pieniędzy w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Zmiany wchodzą w życie od stycznia 2022 r. Od nowego roku o wypłatę popularnego świadczenia będzie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną.

Nowe rozwiązanie to efekt zmian w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona między innymi, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmie się ustalaniem uprawnień do świadczenia wychowawczego czyli obsługą programu „Rodzina 500 plus”. ZUS będzie też wypłacał pieniądze, co obecnie robią gminy.

– Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od nowego roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów. Wnioski od 1 stycznia 2022 roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS,  bankowość elektroniczną i portal Empatia – wyjaśnia profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach takich jak tarcza antykryzysowa czy Dobry Start związany
z przyznawaniem i wypłacaniem środków na wyprawkę szkolną dla dzieci. Program 500 plus będzie realizowany przez funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. Wydzielona komórka oraz sprawdzone już zaplecze informatyczne i techniczne ZUS spowoduje, że większość pracowników nie będzie obciążona dodatkowymi zadaniami.

Zgodnie z ustawą pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. ZUS będzie stopniowo przejmował obsługę program „Rodzina 500 plus”. Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy będą kontynuowane do końca maja 2022 r. czyli do końca okresu na jaki zostały przyznane. Obecnie w tych sprawach nadal należy kontaktować się
z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Natomiast do ZUS od 1 stycznia 2022 r. należy kierować tylko wnioski o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci. Od nowego roku ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznane świadczenia. Od lutego 2022 r. ZUS będzie przyjmował również wnioski na kolejne okresy, począwszy od czerwca 2022 r.

6 KOMENTARZE

  1. Słuszną drogą idzie nasza Partia, automaty będą przydzielać pieniądze Polakom, oby tylko informatycy się nie spisali tak jak z e-Toll czyli aplikacją do opłat na autostradach. To jest wręcz majstersztyk i erupcja geniuszu zlecającego zadanie – elit kadrowych PiS. Jak tak to zadziała w ZUS to suweren z pustymi kontami będzie nie najszczęśliwszy.

  2. „Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. Wydzielona komórka oraz sprawdzone już zaplecze informatyczne i techniczne ZUS spowoduje, że większość pracowników nie będzie obciążona dodatkowymi zadaniami” ha, ha, ha, powiedzcie to wszystkim pracownikom ZUS którzy przy okazji tarcz antykryzysowych pracowali cały rok od 6 do 19 jak to się wtedy „automatycznie samo robiło”. Dobra zmiana, szkoda że akcyza na paliwo też sama się „automatycznie” w tym kraju nie obniża żeby ceny paliwa nie rosły. Jeszcze trochę i będzie taniej wódkę wlać do baku zamiast benzyny taki będzie w kraju „dobrobyt”….

  3. to świadczenie jest płacone z budżetu Państwa, czyli jakby to powiedzieli rządzący, nie ze składek ZUS tylko z podatków, co de facto nic nie zmienia bo przy całym oporze jaśnie nam panujących, wybranych głosami emerytów i ciułaczy zarabiających minimalną płacę, w telewizji Morawiecki i cała świta puszy się ze swoja polityką anty imigracyjną a prawda jest taka, ze odkąd jest 500+ to tak naprawdę każdy pracujący w tym kraju i każdy emeryt „zaadoptował” cztery cyganiątka, których rodzice nie odprowadzą do końca życia ani złotówki podatku bo nawet nie wiedzą, że mają numer PESEL…

Skomentuj