Zmarł ostatni Żołnierz Wyklęty męczony w kozielskiej katowni Urzędu Bezpieczeństwa

6

Zmarł porucznik Józef Paczosa. Informację przekazał Bogusław Rogowski, któremu w marcu tego roku udało się doprowadzić do umieszczenia tablicy upamiętniającej więzionych i męczonych w kozielskim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Piastowskiej w Koźlu. Paczosa był jednym z nich.

Porucznik Paczosa osobiście uczestniczył w uroczystości odsłonięcia tablicy – PRZECZYTAJ JEGO HISTORIĘ i RELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI

„W niedzielę 27 września b.r. po krótkiej chorobie zmarł w wieku 87 lat por. Józef Paczosa – ostatni na ziemi kozielskiej z kilkudziesięciu osobowej grupy Żołnierz Niezłomny. W czasie wojny należał do Armii Krajowej w Biłce Szlacheckiej koło Lwowa. Po repatriacji na Ziemie Odzyskane, osiedlił się w Gościęcinie i tam należał do grupy ”Olimpia” Zrzeszenia Niepodległościowego – Wolność i Niezawisłość (WiN). W 1949 roku został aresztowany i przez wiele miesięcy był przesłuchiwany i torturowany w kozielskim Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Piastowskiej. A następnie po trzydniowym procesie pokazowym członków WiN odbywającym się przed sądem sąd wojskowym od 28 marca do 3 kwietnia 1950 roku został skazany na długoletnie więzienie, utratę praw obywatelskich i konfiskatę mienia” – pisze Bogusław Rogowski.

Józef Paczosa zmarł w niedzielę. Pogrzeb odbył się dzisiaj w Raszowej.

6 KOMENTARZE

  1. Przykro się robi jak o takim człowieku dowiadujemy się z portalu informacyjnego.
    Nigdy nie słyszałem o kozielskim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Piastowskiej w Koźlu. Nawet nie wiem gdzie to jest, za co jest mi zwyczajnie wstyd. Chętnie się dowiem w którym miejscu jest ta tablica i gdzie mieścił się ten haniebny dla Polaków „urząd bezpieki”. Warto dla upamiętnienia zapalić tam świeczkę ku pamięci cichych bohaterów naszego narodu.

    Wyrazy szacunku dla nieżyjącego już porucznika Józefa Paczosa, żołnierza grupy „Żołnierz Niezłomny” i głębokiego żalu z jego odejścia [*]

Skomentuj