Zima zaskoczyła kierowców. Trudne warunki na drogach przyczyną wielu zdarzeń. ZDJĘCIA

8

Zimowe, często trudne warunki panujące na naszych drogach, silne opady śniegu i zamarzająca nawierzchnia znacznie zwiększają ryzyko przykrych zdarzeń na drogach. Przekonały się dzisiaj o tym dwie kierujące, które spowodowały kolizje. Policjanci apelują o rozwagę i zdjęcie nogi z gazu. A wszystko to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Panująca obecnie w naszym kraju zima sprawia, że warunki na drodze są zmienne i często bardzo zdradliwe. Przekonały się dzisiaj o tym dwie kierujące, które spowodowały kolizje.

Do pierwszego zdarzenia doszło przed godziną 7:00 na ul. Waryńskiego. Jak ustalili policjanci ruchu drogowego, 36-letnia kierująca oplem, w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad pojazdem i zdarzyła się czołowo z audi.

Po godzinie 7:30 doszło do kolejnego zdarzenia w Bierawie na skrzyżowaniu ul. Kościelnej i ks. Ottona Steiera. Tym razem 21-letnia kierująca osobową skodą na łuku drogi wpadła w poślizg i uderzyła w bok naczepy samochodu ciężarowego. Na szczęście w obu tych zdarzeniach nikt nie został ranny.

Od wczorajszego wieczora doszło też do wielu mniej groźnych zdarzeń, w których pojazdy wypadały z dróg i lądowały w zaspach śniegu bądź rowach. Dziś rano na drodze ze Sławięcic do Starej Kuźni autocysterna nie mogła ruszyć na oblodzonej nawierzchni. Konieczna była interwencja pomocy drogowej. Sporo pracy mają również strażacy, którzy kilkukrotnie wyjeżdżali usuwać z dróg drzewa łamiące się pod naporem śniegu.

Zima to okres wymagający od uczestników ruchu drogowego większej ostrożności i wzmożonej koncentracji. W takich warunkach znacznie wydłuża się droga hamowania i łatwo wpaść w poślizg. Dlatego też policjanci apelują do wszystkich: kierowców, rowerzystów i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z dróg i chodników.

Źródło: Policja Kędzierzyn-Koźle/własne
Foto: Policja Kędzierzyn-Koźle/ Pomoc Drogowa Tytan

8 KOMENTARZE

 1. W taką pogodę jak dziś panuje, rowerzyści nie powinni jeździć swoimi jednośladami ze względów bezpieczeństwa dla samych siebie oraz innych uczestników ruchu. A nie przyzwolenie i apel do rowerzystów, karać za brak opon zimowych i OC.

 2. Jak to zaskoczyła?
  To nie było widać że napadało i jest biało?
  W takich przypadkach delikatnie pieścić padał gazu i hamulca, nie zapominając o bardzo łagodnym traktowaniu kierownicy.
  Ot i cała tajemnica nie dania się zaskoczenia.

 3. Pogonić do roboty firmy oczyszczające. Chodniki przejadą, a na pasy przejść się nie da, bo tam z chodnika śniegu nie odgarniają i pełno brei. Studzienki zasłonięte, nie zbierają wody z topniejącego śniegu. Trzeba by wyjść z ciepełka i przejechać się tam gdzie dużo ludzi i wziąć łopatę i zacząć robić coś a nie czekać sobie spokojnie do wiosny.

 4. Juz tydzien jezdze do czech na narty, w gorach warunki jazdy trudne. Ale czeskie sluzby drogowe panuja nad sytuacja, jedyny mankament to wyprzedzajacy kierowcy z polska rejestracja!!

  • Polak wyprzedza bo będzie dzięki temu 2 minuty szybciej na stoku…ale również może się zdarzyć, że szybciej na cmentarzu. Tego pewnie nie bierze pod uwagę.

 5. Szkoda ze pługi nie wyjeżdżają Ok 6 łatwiej by było jadącym do pracy i z pracy a nie pierwszy pług dzis o 7:30 po zdarzeniu drogowym….
  Zima nie zaskoczyła kierowców ale droga oblodzona tak…,

  • Oblodzonej drogi pług nie „odlodzi” nawet jesli wyjedzie o 5:29.
   Pługi służą do odśnieżania.
   Na oblodzoną drogę potrzebny raczej piasek z solą, lub bez.

Skomentuj