Zielone światło dla ukończenia superścieżki rowerowej. Mieszkańcy Reńskiej Wsi zyskają też deptak

5

Jeszcze w tym roku może ruszyć budowa kolejnego fragmentu ścieżki rowerowej na zamkniętej linii kolejowej z Koźla do Baborowa. Odcinek o długości blisko 8 kilometrów wybuduje gmina Reńska Wieś.

Plany budowy trasy rowerowej na linii kolejowej z Koźla do Baborowa liczą sobie kilkanaście lat. W czasie powodzi z 1997 roku tory zostały mocno zniszczone, w konsekwencji czego PKP zadecydowało o likwidacji linii. Samorządy, przez które przebiega trasa, straciły połączenie kolejowe, a zyskały duży problem.

Dopiero w 2017 roku udało się znaleźć środki zewnętrze pomocne w budowie ścieżki rowerowej. Na inwestycję zdecydowały się trzy gminy wiejskie z naszego powiatu: Cisek, Polska Cerekiew i Reńska Wieś, w imieniu których po dofinansowanie z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego sięgnął subregion kędzierzyńsko-strzelecki.

Cała ścieżka ma mieć długość 15,6 kilometra. Do tej pory „swoje” odcinki wybudowały gminy Cisek i Polska Cerekiew (w jej przypadku trwają jeszcze negocjacje z PKP dotyczące udostępnienia fragmentu terenu, po którym ma przebiegać ścieżka). Najwięcej komplikacji w procesie budowy ścieżki miała jednak gmina Reńska Wieś, przez której tereny będzie przebiega ponad połowa planowanej trasy.

Kilka tygodni temu gmina otworzyła oferty firm, które przystąpiły do przetargu na budowę ścieżki. Najniższa złożona oferta opiewała na kwotę blisko 7 milionów złotych, najwyższa sięgała 9 milionów. – Zawnioskowaliśmy do subregionu o zwiększenie dotacji do zadania i udało nam się wywalczyć dodatkowe 2 miliony złotych. Łącznie dofinansowanie zewnętrzne do zadania wyniesie 4 miliony złotych – informuje wójt Reńskiej Wsi Tomasz Kandziora.

Podczas ostatniej sesji rady gminy Reńska Wieś radni zdecydowali się dołożyć pieniędzy do realizacji zadania. Umowa z wykonawcą ścieżki ma zostać podpisana na dniach, a same prace mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca przyszłego roku.

Ścieżka na całej swojej długości wykonana będzie z nawierzchni asfaltowej, co ma zapewnić komfortowe warunki rowerzystom, pieszym i rolkarzom. Wraz z traktem powstaną elementy małej infrastruktury, m.in. wiaty i ławeczki, a także niezbędne oznakowanie. Niektóre fragmenty trasy zostaną oświetlone.

Mieszkańców samej Reńskiej Wsi ucieszy zagospodarowanie wąwozu, którym przebiega ścieżka w centrum miejscowości. Teren zostanie uprzątnięty i skanalizowany. Nowy chodnik wraz z oświetleniem i ławeczkami ma posłużyć mieszkańcom za deptak.

5 KOMENTARZE

 1. Super, wreszcie się udało.
  Pytanie tylko kiedy Kędzierzyn-Koźle wybuduje odcinek od ulicy Kochanowskiego w Koźlu do gminy Reńska Wieś. Wypadałoby się wreszcie nad tym pochylić.

  • Wypowiedź Pana Pawła popieram i apeluję o szybkie działania w celu przedłużenia tej pięknej i pożytecznej inwestycji. Trzy sąsiednie gminy budują wspólnie kilkanaście kilometrów a potężna aglomeracja przygląda się jak na zjawisko kulturowo obce. Życzę dobrego samopoczucia.

 2. Tak samo jak wypadałoby się pochylić nad zrobieniem ścieżki z Kłodnicy do Januszkowic (jez. Srebrne i Rueda), latem bardzo uczęszczana trasa, można zrobić trasę lasami i z wykorzystaniem dróg rolniczych, które obecnie są zniszczone, albo puścić ścieżkę przez śluzę w Kłodnicy itd
  Alternatyw jest dużo, żeby nie jeździć z dziećmi wąską i nierówną drogą powiatową do Januszkowic, pośród pędzących samochodów, tylko władze powiatu jakoś się nie garną do pracy na rzezc bezpieczeństa mieszkańców :(

 3. Kiedy będzie całość gotowa bo to chyba najważniejsza wiadomość.
  Jak napisał Peter ścieżka do Januszkowic jest bardzo potrzebna, ulica jest bardzo niebezpieczna, a rowerzystów bardzo dużo.
  Wspieramy ten środek lokomocji bo to służy nam wszystkim.

Skomentuj